Fd polischef utmanar Rubio i Florida

2021 05 18

Demokraten Val Demings, som var en av de hetaste kandidaterna till att bli Joe Bidens vicepresident, utmanar Republikanernas Floridasenator Marco Rubio.

Dammet från presidentvalet har knappt lagt sig förrän mellanårsvalet 2022 är på tapeten och den stora frågan är om Joe Biden ska kunna behålla sin extremt knappa majoritet i senaten. Egentligen är det ingen majoritet utan 50-50 men då Kamala Harris har utslagsrösten i form av vicepresident så har Demokraterna just nu övertaget i den 100 platser stora senaten.

Konservative Marco Rubio, en av de mest kända senatorerna och en Donald Trumps utmanare i Republikanernas primärval 2016, ställer upp för omval till en av Floridas två senatsplatser och enligt källor i flera amerikanska medier kommer han att utmanas av en annan välprofilerad politiker.

Val Demings fick nationell uppmärksamhet när hon agerade som en av huvudutfrågarna vid Donald Trumps första riksrätt där hon fick mycket beröm för sin tydliga och skarpa prestation.

– Val är en imponerande och formidabel kandidat och ställer hon upp mot Rubio så blir det ett jämnt val, säger en demokratisk källa till NBC News.

Demings som har en god relation med Barack Obama indikerade sitt intresse till NBC nyligen.
– Jag har fått telefonsamtal från folk över hela delstaten som uppmanar mig att ställa upp. Jag vill till den position där jag kan göra mest nytta. Det förtjänar min hemstat Florida, säger Demings som representerar Floridas 10 distrikt i representanthuset. Distriktet omfattar västra Orlando och Demings valdes med 65% av rösterna 2016 och omvaldes 2018 och 2020.

ANALYS

Marco Rubio är en energisk och välkänd senator vars popularitetssiffror ligger på 47 positivt och 42 negativt enligt en mätning nyligen av Mason-Dixon. Samma mätning visar att 46% vill se honom omvald mot 40% som säger nej.

Val Demings har en uppförsbacke mot Rubio i Florida som är en stabilt republikansk delstat. Samtidigt är Demings stark när det gäller brottsligheten och hon var den försa kvinnliga polischefen i Orlando 2007-2011 vilket är ett stort plus. Att hon var en av de hetaste kandidaterna som Joe Bidens vicepresident pekar även på hennes tyngd och hon har redan granskats mycket av media och bedöms inte ha några skelett i garderoben.

Om Val Demings ställer upp så sällar sig Florida till ett av de hetare senatsvalen nästa år.

[yop_poll id="43"]

2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen