Fastighetsjätte med nytt förbud för hundägare – gäller i hela Sverige

2025 12 17

Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag.

Bostadsjätten har hyresgäster över hela landet – från Luleå i norr till Malmö i söder.

Nu sätter bolaget ned foten mot alla boende med hund.

Reglerna skärps och så kallade flexikoppel, det vill säga utdragbara koppel, totalförbjuds i trapphus, på innergården och i närområdet, rapporterar SR.

Det nya förbudet, som mejlats ut till hyresgästerna, ska gälla samtliga Rikshems bostadsområden i hela Sverige.

Vikarie attackerades

Bakgrunden är att Rikshem anser att boendemiljön behöver bli tryggare. Samma sak gäller arbetsmiljön för bostadsbolagets personal.

Tidigare i år har det bland annat rapporterats att en vikarie hos Rikshem blev attackerad av en hund efter att en hyresgäst öppnat dörren när vikarien skulle åtgärda en felanmälan.

Personen tvingades både uppsöka sjukhus och sjukskriva sig, enligt Hem & Hyra.

Max två meter

Men det räcker alltså inte att hålla hunden kopplad i flexikoppel. 

– Hundar ska alltid ska hållas kopplade med fast koppel med en maxlängd på 2 meter, det vill säga inte utdragbara koppel, skriver Rikshem i sina trivselregler.

Enligt Carl Conradi, chefsjurist på Rikshem, är förbudet nödvändigt.

– Med ett flexikoppel, som ju är ganska långt, behöver det inte betyda att hundägaren har bättre kontroll än om den sprungit lös. Och hundar kan ju reagera oförutsägbart på till exempel andra hundar, kraftiga läten eller något annat som den ser, säger han till SR.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Kan anmälas som störning

De senaste två åren har Rikshem fått in omkring 350 ärenden per år som handlar om hundar, enligt siffror Hem & Hyra tog fram i augusti. Siffran avser hela landet.

– Det handlar bland annat om problem med skällande eller upplevt aggressiva hundar som stör grannar under såväl dag- som kvällstid, och även ärenden om att hundägare inte plockar upp efter hunden när den gjort sina behov på gården, förklarar Marie Hedberg, presskommunikatör på Rikshem, enligt tidningen.

Enligt Carl Conradi kommer rapporter om flexikoppel att behandlas som störningsanmälningar.

LÄS MER: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

Foto: M. Lis resp Tug Pet Products

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


28 jan 2026

Diktatorns dagar är räknade: “Förbered er för Putins död”

2026-01-29

Klockan tickar för Vladimir Putin.

Den 73-åriga diktatorn är Rysslands längst tjänstgörande ledare sedan Josef Stalin.

Troligtvis kommer han att dö vid makten.

Men.

Det kan ske tidigare än många förväntar sig, menar John Kennedy, ledande Rysslandsexpert och chef för Rysslands- och Eurasienprogrammet på forskningsorganisationen Rand Europe.

– Det mest troliga scenariot är att Putin dör vid makten, med tanke på att han har byggt ett system med total lojalitet i centrum. Sedan skulle det behöva ske en mycket snabb omorganisering, eliten skulle behöva gå samman och förhandla om makten, säger han till Daily Mail.

Riskerar att mördas

Vladimir Putin har vid 73 års ålder nått ganska exakt den förväntade livslängden för en genomsnittlig person i Ryssland.

Flera trovärdiga rapporter om att Putin söker alternativa behandlingar för hälsoproblem är ett av skälen till att diktatorn kan leva på lånad tid, menar John Kennedy.

Experten utesluter dock inte möjligheten att Putins mördas. Det bedöms dock vara mer sannolikt att mordet i så fall begås av regionala fraktioner som burit bördan i Ukrainakriget, snarare än av den styrande eliten.

Enligt forskaren skulle det kunna ske trots massiva säkerhetspådrag kring presidenten.

Mord inträffar. Han måste fortfarande besöka Rysslands allierade och regionerna – det kommer att finnas möjligheter. Tycker jag att det är ett troligt scenario? Det är inte mindre troligt än något annat. Det är absolut möjligt att någon känner tillräckligt med missnöje, med tanke på situationen i Ukraina, för att vilja döda honom.

LÄS MER: Allt faller – Ryssland närmar sig skräckscenario

Uppmaningen: förbered er

Enligt John Kennedy är diktatorns dagar räknade. Han uppmanar världen att redan nu börja förbereda sig för det kaos som lär utspela sig den dag Putin lämnar jordelivet.

Oavsett om det blir en förändring ledd av omgivningen, eller om det blir ett demokratiskt uppror eller en militärkupp, är det nödvändigt att planera för alla dessa eventualiteter, säger experten.

LÄS MER: Putin bjuder in Zelenskyj

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen