Farlig trend på svenska skolgårdar – sprids på sociala medier

2023 11 10

En ny farlig lek förekommer på skolgårdar i Sverige.

Det är i bland annat Jönköping som den nya trenden har etablerat sig.

På Rosenlundsskolan i staden har rektorn gått ut med en varning och uppmanat föräldrar att prata med sina barn.

Detta i samband med att eleverna börjat strypa varandra som del av en lek, där målet är att personen ska svimma.

Det rapporterar SVT.

Uppmaning till föräldrar

Rosenlundsskolan har på fredagen skickat ut ett massmeddelande till alla klasser angående situationen.

Vårdnadshavarna uppmanas att prata med sina barn.

– Det är viktigt att skapa bra relationer så att barnen vågar berätta, säger Jessica Schönberg som är rektor på Rosenlundsskolan.

“Har inte tillgång”

Barnen ska ha inspirerats av sociala medier och varianter av olika stryplekar har spridits på bland annat Instagram och Tiktok.

Det är Jessica Schönberg orolig över.

– Det är ju ett rum som vi vuxna inte har tillgång till på samma sätt som här i korridorerna. Det vi kan göra är att försöka utbilda barnen och prata med dem om farorna som finns där, säger hon.

Besvärande trender

Tidigare uppgifter har pekat på att flera farliga trender sprider sig på Tiktok med jämna mellanrum.

Psykologen Martin Forster är en som menar att föräldrar bör engagera sig för att komma i kontakt med sina barn angående appen.

– Försök att visa intresse på ett nyfiket och genuint sätt så berättar barnet mer för dig, säger han till TV4.

Spridningen är speciell

Forster understryker att ungdomars risktagande inte är någonting nytt, men att spridningen är det.

– Det som är speciellt med sociala medier är spridningen, att man får så mycket mer uppmärksamhet, och då utmanas ungdomar att ta lite större risker än tidigare för att belöningen är större.

Han understryker vidare att det är viktigt att barnen får utveckla sin egen självständighet, samtidigt som man bör arbeta för att skapa en stark relation mellan förälder och barn.

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Bakslag för Rusta

2026 07 04

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med stabila siffror.

Vd Cathrine Wigzell hade flera anledningar att vara nöjd. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men parallellt med glädjebeskedet finns det även mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljoner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ: