Får inte åka till Stockholm: ”Alldeles för farligt”

2023 10 20

Svenska kyrkan i Arvika ställer in resor till Sveriges storstäder.

En av flera resor som ställs in är den traditionella konfirmationsresan till Stockholm.

Charlotte Mackenrott, kyrkoherde i Arvika pastorat, förklarar att det rör sig om en säkerhetsåtgärd.

Enligt kyrkans bedömning är det inte säkert att resa till Stockholm på grund av den eskalerande våldsvågen i Sveriges huvudstad.

"Alldeles för farligt" 

– Det skulle kännas alldeles för farligt att ge sig ut med ungdomar som man har ansvar för.

– Jag vågar inte garantera säkerhet och framför allt inte om man åker med konfirmander.

Det säger Charlotte Mackenrott till SR Ekot.

Åker till grannlandet

Konfirmanderna kommer i stället att resa till Oslo i Norge.

Kyrkans personal kommer även att undvika resor till de största svenska städerna.

– Vi gör inga gemensamma resor till Stockholm, Malmö eller Göteborg. Vi åker till Oslo i stället. Vi ser inte alls samma hot- eller våldsbild där, säger Charlotte Mackenrott till radion.

Kraftsamlar mot våldsvågen

Efter den senaste tidens dödskjutningar och sprängningar i Stockholm har polisen, länsstyrelsen, kommuner och andra aktörer startat ett gemensamt center för att arbeta mot våldet.

Tillsammans har man gått upp i ett slags stabsläge.

Det handlar bland annat om att hitta lösningar för att hantera individärenden effektivt under samtliga timmar på dygnet.

Man ska även gemensamt arbeta för framtagande av stadsövergripande lägesbilder, analys, samverkan, samordning och kommunikation, rapporterar SVT.

–  Det är en förstärkt beredskap där stadsdelarna kommer in med lägesrapporter om vilka orosmoment man ser och vilka riskindivider som rör sig där, säger social- och trygghetsborgarrådet Alexander Ojanne (S) till SVT Nyheter.

”Aldrig sett förut”

Stockholms landshövding Anna Kinberg Batra förklarar att ett akut läge kräver akuta åtgärder.

– Vi har en extrem situation där barn mördar barn. Vi har en systemhotande brottslighet som vi aldrig har sett förut, därför måste vi agera på ett sätt som vi aldrig har gjort förut, säger hon till DN.

Foto: A Borquez

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA säger nej till Sverige

2025 07 06

USA uppges ha sagt nej till Sverige och Finland.

Sverige ska leda arbetet med den nya Natostyrkan FLF, vilket står för Forward Land Forces.

Styrkan kommer att vara baserad i norra Finland.

Men USA säger nej till att låta amerikanska soldater ingå i styrkan.

USA säger nej

I samband med Natos toppmöte i Haag meddelades att Danmark, Frankrike, Island, Norge och Storbritannien kommer att ingå i den svenskledda Natostyrkan Rovaniemi och Sodankylä.

Sverige och Finland hade dock hoppats på att även Kanada och framför allt USA skulle ingå i styrkan, rapporterar DN.

Sverige har dock fått nej – USA vill inte ingå i styrkan. De är för upptagna på annat håll.

– De vill nog inte sträcka ut sina åtaganden för mycket, framför allt om det blir kris eller konflikt, säger Joel Linnainmäki, försvarsforskare i Finland, till tidningen.

USA:s närvaro i Europa minskar, och landet vill göra andra prioriteringar.

– Det är säkerligen en besvikelse för både Finland och Sverige, säger Joel Linnainmäki till tidningen.

Ska ha ”framskjuten närvaro” i Finland

Det var vid Natos toppmöte i Washington 2024 som alliansens medlemsländer enades om att etablera en ”ny, framskjuten närvaro” i Finland, enligt regeringen. Styrkan ska vara skräddarsydd för regionala förhållanden i norra Finland.

Senare har det alltså beslutats att styrkan ska ledas av Sverige men utgöras av multinationella styrkor från Natoländerna.

Men USA vill alltså inte ingå. Istället får andra länder – Danmark, Frankrike, Island, Norge och Storbritannien – bidra till styrkan.

– Sverige ser fram mot att fortsätta utvecklingen av FLF Finland tillsammans med dessa länder, har försvarsminister Pål Jonson (M) tidigare sagt i ett uttalande.

– FLF Finland är en viktig del av Natos samlade avskräckning och försvar och bidrar till att stärka alliansens förmåga i Natos norra flank. Det är också en viktig del av Sveriges och Finlands integrering i Nato, tillade försvarsministern.

Foto: Nato resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Mardröm för svenskar på Mallorca – kommer inte in i sina hem

2025 07 06

Många svenskar på Mallorca drabbas av en mardrömssituation.

Många svenskar som har bostad på Mallorca råkar ut för ett allvarligt problem.

Mallorca har sedan länge problem med husockupanter.

Även svenskar som har hus eller lägenhet på ön drabbas, och att få ut ockupanterna kan vara väldigt svårt.

Bostäder ockuperas

De som drabbas av husockupationer är ofta personer som har en bostad som står tom under längre perioder, rapporterar SR.

Då sparkar ockupanter upp dörren, byter lås och installerar sig i bostaden, enligt radiokanalen.

Eftersom utlänningar som har boende på Mallorca ofta är borta under längre perioder, är de ofta extra hårt drabbade. Det gäller bland annat svenskar som äger ett boende på ön.

Ockupanterna är ofta personer som lever i samhällets utkanter. Många av dem har inte råd med bostad och kan vara arbetslösa, sjuka eller ha andra typer av problem.

På ögruppen Balearerna skedde runt 500 husockupationer förra året.

Stort problem för svenskar

För den som drabbas kan det bli en mycket svår situation, särskilt om husockupanten är kvar under en längre tid. Då kan ockupanten få besittningsrätt.

– Det är ett stort problem för dem som är boende här i Spanien, eller de som har hus och boenden, de blir ju utsatta för det här, och då kan man inte vara i bostaden under sin semester eller en längre period, säger Simon Dicksved, en svensk jurist som tidvis vistas på Mallorca, till radiokanalen.

En lagändring ska nu stärka husägarens rätt, men situationen kan ändå bli väldigt svår, särskilt för svenskar som kanske inte är så insatta i hur det fungerar i Spanien.

– Framför allt är det svårt för svenskar för att man inte är så van med det här spanska systemet, säger Simon Dicksved.

Över tusen ockupanter på liten ort

Problemet med husockupationer är utbrett på Mallorca.

Tidningen Majorca Daily Bulletin har tidigare rapporterat om orten Santa Margalida med runt 13 000 invånare.

Där finns det enligt stadens borgmästare runt 1 500 husockupanter.

Borgmästaren beskriver ockupanterna som ”sociala turister”.

Problemet har funnits i åratal, men har förvärrats på senare tid, enligt borgmästaren. Det väcker oro inte bara på grund av husägares rättigheter, utan också med tanke på säkerheten.

– Det bor tio till tolv personer i varje lägenhet utan de minimikrav på hälsa och säkerhet, säger borgmästaren Joan Monjo till tidningen.

Foto: O. Nord

Text: Redaktionen