Fantastisk återhämtning för den utrotningshotade tigern

2021 07 26

Flera framgångsrika satsningar i Indien och Nepal har lett till att antalet tigrar har fördubblats på flera platser.

Efter årtionden av stora problem med tjuvjakt hade en av Indiens främsta nationalparker, Assams Manas National Park, inte en enda tiger för 20 år sedan. Men tack vare en stor satsning på att rädda tigerbeståndet har nu hela 48 tigrar registrerats vid den årliga kameraundersökningen i parken, rapporterar en av Indiens största dagstidningar Hindustan Times. Sju av de 48 tigrarna är ungar.

Den positiva utvecklingen är den mest framgångsrika satsningen på tigrar i hela Indien. Landet är hem för 70 % av världens tigrar enligt indiska First Post.

Uppnått Världsnaturfondens mål

Även andra tigersatsningar i Indien har givit resultat. Pilibhit Tigepark i Uttar Pradesh fick den internationella utmärkelsen TX2 efter att ha mer än dubblat sitt tigerantal från 25 till 65 på fyra år.

– Detta visar att insatserna för att bevara tigrarna burit frukt. Vi har redan uppnått Världsnaturfondens mål att fördubbla antalet tigrar till 2022, säger Amal Chandra Sarmah, chef för tigerprojektet, till Hindustan Times.

Av de 9 olika underarterna är 3 redan utdöda och tigern har länge varit starkt utrotningshotad.

Fördubbling nära även i Nepal

Även grannlandet Nepal har lyckats bra med sina tigerprojekt. Antalet vilda tigrar har ökat från 121 till 235 sedan 2009 enligt den senaste tigerräkningen.

– Varje tiger räknas - för Nepal och för världen. Nepal är bara några få tigrar ifrån att nå målet om en dubblering till 2022, säger doktor Ghana Gurung, Världsnaturfonden i Nepal.

Filmstjärnan Leonardo DiCaprio är ordförande för Leonardo DiCaprio Foundation som finansierat tigerprojekt i Nepal sedan 2010.

Foto: W. Brandt

[yop_poll id="416"]

Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen