Fågelinfluensan sprider sig – här är symtomen hos husdjur

2023 07 23

Det har förekommit flera fall av däggdjur som smittats av fågelinfluensa nyligen.

På flera håll i norra Europa har även tamdjur smittats.

Den uppkomna situationen har skapat en oro hos Världshälsoorganisationen, WHO, om att viruset därmed också skulle kunna smitta människor.

Även Folkhälsomyndigheten har skärpt sin bevakning av eventuell smitta bland mänskliga individer.

Hundar och katter utsatta

Just nu är det dock några av människans bästa vänner, katter och hundar, som är väldigt utsatta.

Redan förra veckan uppmanade EU att hålla djuren under skarp uppsyn, och nu har Finlands kattförbund gått ut med två konkreta råd till alla kattägare.

Många katter har dött

Riika Turpeinen, ordförande i förbundet, följer utvecklingen noga.

Just nu blickar man mot Polen där situationen är särskilt intressant.

– Där har många katter dött på grund av fågelinfluensan, säger Riika Turpeinen till Svenska Yle.

Rå kyckling

En av anledningarna till att så många katter dött i Polen kan vara för att djuren har ätit rå kyckling.

Att inte ge sådan mat till sina katter är därför någonting som Riika Turpienen rekommenderar starkt.

– Misstanken är att viruset har spridits via rå kyckling som katterna äter, säger hon.

Rådet gäller åtminstone till dess att man har fått mer kunskap om situationen i just Polen.

Större riskmiljö

Utekatter befinner sig i en betydligt större riskmiljö än innekatter.

– Förutom att fånga levande fåglar kan utekatter också äta fåglar som redan är döda, säger Riika Turpeinen, vars förbund förespråkar innekatter.

– Det bästa sättet att skydda dem är alltså att göra dem till innekatter.

Mycket att lära

Hon påminner om att det fortfarande finns väldigt mycket kvar att lära om viruset – framför allt om hur det kan komma att påverka oss människor.

– Djuret måste vara inomhus för sin egen säkerhet, men också för ägarens, säger Riika Turpeinen till Yle.

Hund och katt: uppmärksamma symtom

I Sverige finns än så länge ingen officiell rekommendation om att hålla katterna instängda, även om EU kraftigt har uppmanat att göra så på de platser där fågelinfluensa konstaterats.

Även hundägare ombeds vara uppmärksamma på symtom.

– Djuren blir allmänt hängiga och får ett nedsatt allmäntillstånd. De får neurologiska symtom och beter sig avvikande, säger Emelie Pettersson, biträdande statsveterinär på SVA, till Aftonbladet.

LÄS MER: EU uppmanar att hålla djuren inomhus

Foto: K. Mangulsone

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen