FACKET: Gör inte det här på jobbets julfest – då blir du kallad till HR

2024 11 21

Tiden på året har kommit för alla julfester runtom på Sveriges arbetsplatser.

På många jobb är julfesten en efterlängtad tradition och ett tillfälle där man som anställd kan lägga undan jobbet en stund och umgås med sina kollegor under mer avslappnade villkor.

Men det bör nog inte bli för avslappnat.

Trots att det inte är på arbetstid är umgänget fortfarande dina arbetskollegor och du behöver träffa de här personerna igen dagen efter.

Det betonar Anette Smit, arbetsrättslig rådgivare på fackförbundet Unionen.

– Även om det inte är under arbetstid så är det dina kollegor som du umgås med. Om någon uttrycker sig olämpligt eller om en situation skulle uppfattas som obekväm av en kollega, så kan det påverka arbetet och arbetsmiljön framåt, säger hon till Göteborgs-Posten.

Då blir du kallad till HR

Dessutom är det ingen skillnad ur ett juridiskt perspektiv om du begår ett brott på en personalfest eller på en privatfest.

I en del fall kan en sådan handling påverka din anställning.

Och vissa tramp i klaveret under festens blöta timmar kan mycket väl leda till ett allvarligt samtal med HR eller personalavdelningen efteråt.

– Det skulle kunna vara att man kanske inte uppfattar saker när man är på fest, som att man inte ser hur en kollega kanske reagerar. Det är inte alltid man uppfattar sina egna begränsningar och kollegors begränsningar, när alkohol finns med i bilden, säger Anette Smit.

Chefer gjorde en "ligglista"

Med andra ord – var uppmärksam på vad dina kollegor säger och gör.

Det finns exempel från historien på när det har gått riktigt fel.

Ett av dem var på finlandsfärjan Baltic Princess för två år sedan när ett finskt byggföretag skulle ha julfest.

Då rapporterades om folk som kissade i en bastu och möbler som kastades överbord.

Ett annat var på ett Callcenter när chefer gjorde en så kallad “ligglista” om de anställda inför en julfest 2014.

– Man gör inte så här som medmänniska och särskilt inte som chef. Det är omoget och väldigt kränkande, sade en person som arbetade på företaget till Aftonbladet vid tillfället.

Bjöd in strippa

Inte sällan förekommer det våldsamheter i samband med julfester.

Och för några år sedan ryckte polisen ut på en tillstängning i Stockholm på personalrestaurangen Plommonträdet där det hittades avföring i vasken och använda kondomer vid ett skrivbord.

Förra året hamnade även äldreboendet Attendo Care i Halmstad i blåsväder efter att personalen bjudit in en manlig strippa.

– Jag tycker inte det är något som hör hemma på en julfest, speciellt inte när man jobbar med vård och omsorg, sade en anställd till Hallands-Posten då.

Foto: M. Discenza resp R. Teo

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen