EXTREMVÄRME: Enorm värme på väg till Europa – Så varmt kan det bli

2022 07 10

Storbritannien och Frankrike kan kommande vecka drabbas av den varmaste dagen som någonsin uppmätts i de båda länderna.

Temperaturen väntas bli väldigt hög de kommande dagarna på kontinenten och ända upp till brittiska öarna kan det bli tal om riktigt extrema temperaturer.

Kan nå upp till +43

– Kvicksilvret kan nå upp till enorma +43 grader, rapporterar The Metro.

– Det skulle krossa Storbritanniens tidigare värmerekord på 38,7 grader som uppmättes vid Cambridge botaniska trädgård i juli 2019.

Även om 43 plusgrader i Storbritannien är möjligt enligt vädermodellerna så är det fortfarande osäkra prognoser, rapporterar brittiska meteorologer.

Modeller från USA

– Vissa vädermodeller från USA indikerar att vi kan nå +43 i östra England nästa söndag vilket skulle krossa Storbritanniens nuvarande rekord, säger meteorologen Steven Keates vid landets nationella vädertjänst Met Office till The Sun.

35 procent sannolikhet

– Vi står inför en riktig bergochdalbana som kan komma att överraska folk, säger Steven Keates.

– Det är omkring 30 procents sannolikhet att det blir nytt värmerekord men det är fortfarande fem till sju dagar bort så inget är säkert ännu, säger han.

Brian Gaze på the Weather Outlook UK bedömer att sannolikheten för nytt värmerekord är aningen högre.

– Det finns en betydande sannolikhet, förmodligen omkring 35 procent, att det blir nytt brittiskt värmerekord, säger han.

Ännu värre i Frankrike

Allra varmast väntas det bli från lördag till måndag, det vill säga om ungefär en vecka och det väntas bli varmt i Storbritannien hela nästa vecka.

I Frankrike väntas det bli ännu värre.

Temperaturen nästa lördag prognosticeras i nuläget bli mellan 37 och 45 grader i nästan hela landet enligt Weather Online. Allra varmast tros det blir på franska sydvästkusten kring Bordeaux.

Och på lördagen väntas det bli ofantliga 47 grader i nordvästra landet. Det skulle i så fall innebära nytt värmerekord för Frankrike.

I juni 2019 registrerades 46 grader i Vérargues på Franska Rivieran.

Varnar allmänheten

Brittiska vädertjänsten går ut med en värmevarning till allmänheten.

– Många av oss trivs med värmen.

– Men det är viktigt att dricka vatten och att stanna i skuggan när UV-strålningen är som starkast, mellan klockan 11 och 13, säger talespersoner vid Storbritanniens Folkhälsomyndighet UK Health Security Agency.

Viktiga råd

Brittiska myndigheter uppmanar även allmänheten att se till sina bekanta och sina grannar.

Man går även ut med följande varningar:

- Dra för gardinerna på dagtid

- Drick mycket vatten

- Undvik alkohol

- Undvik direkt solsken

- Sju minuter i solen kan räcka för att få värmeslag

Foto: D Oliveira

Text: Redaktionen


27 nov 2025

”Skattepliktig från första kronan” – Skatteverket varnar för dyr miss

2025 11 27

Många missar att fylla i sin deklaration med alla uppgifter som ska finnas med.

Skatteverket har nyligen gjort en tillsyn av anställda inom restaurangbranschen.

Resultatet från granskningen av deklarationer från arbetstagare på 40 restauranger i Sverige, avslöjar stora inkomster som inte redovisats.

Totalt handlar det om 3,8 miljoner kronor som de anställda fått i dricks, men inte tagit upp i sina deklarationer.

– Principen är att dricksen är skattepliktig från första kronan, hur tråkigt det än låter. Men så är reglerna, säger Skatteverkets jurist Pia Blank Thörnroos, till SR.

80 personer får skattetillägg

Bakom den vanliga missen ligger ofta okunskap.

Många vet inte om att dricksen måste redovisas av den anställde själv och det är alltså inget som arbetsgivare är ansvarig för.

Nu får de omkring 80 påkomna restauranganställda höjd skatt och de straffas också med ett skattetillägg, för att dricksen saknats i deklarationen.

– Det blir dyrt att ha svarta inkomster och bli påkommen med dem. Så är det ju, säger Pia Blank Thörnroos.

Dricks är alltid skattepliktigt

Skatteverket ger vägledning för den som får dricks i sitt arbete.

All dricks, alltså när en kund på exempelvis en restaurang eller i en taxi gör en frivillig betalning utöver det som finns på notan, är skattepliktig.

Den ska således tas upp som inkomst av tjänst i deklarationen, oavsett om den finns med i kontrolluppgiften från arbetsgivaren eller inte.

LÄS OCKSÅ: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Betalning av arbetsgivaravgift

- Dricks som personalen själv tar hand om direkt från gäster i form av kontanter utgör inte inkomst för restaurangföretaget och företaget ska därmed inte heller redovisa detta som avgiftspliktig ersättning.

- I de fall företaget tar hand om dricksen och efter eget bestämmande fördelar den bland personalen utgör dricksen inkomst för företaget och lön för anställda. Då är företaget skyldigt att betala arbetsgivaravgifter på utbetald ersättning.

Källa: Skatteverket

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Skatteverket resp A. Swancar

Text: Redaktionen


Plötslig ishalka i flera landskap – varning utfärdad

2025 11 27

SMHI varnar för plötslig ishalka.

Varningen kommer på torsdagskvällen.

I samband med att regn faller på kalla vägytor väntas plötslig ishalka uppstå på fredagen.

Därför går SMHI ut med ett meddelande för att varna bilister om att ta det säkra före det osäkra ute på vägarna för att undvika olyckor.

SMHI varnar

Varningen gäller delar av Västerbotten och Norrbottens kustland – såväl som nordligaste Värmland, norra Dalarna, delar av Jämtlands län, Västernorrlands län och nordligaste Gävleborgs län.

– Från natt mot fredag rör sig regn som kan vara underkylt in från sydväst. Regnet faller på kalla vägytor med ishalka som följd, meddelar vädermyndigheten sent på torsdagen.

Anpassa hastigheten

SMHI framhåller till bilister att det finns anledning till att vara försiktig i trafiken på grund av den plötsliga ishalkan i de berörda regionerna.

– Kör försiktigt och anpassa hastigheten till väglaget. Avsätt längre tid för din resa, understryker SMHI.

– Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken.

Läs mer: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Så blir vädret i helgen

På lördag passerar ett lågtryck åt nordost och ger blåsigt och milt väder. Även regn här och var väntas.

På söndagen rör sig tillfälligt något kallare luft söderut över Norrland och Svealand. 

Lågtrycket drar bort över Ishavet och följs i Norrland av uppklarnande väder. 

Nästa lågtryck på Nordsjön för in regn söderifrån, det ser i Svealand ut att övergå i snöfall.

Ostadigt nästa vecka

“Ostadigt” väder är sedan att vänta nästa vecka, meddelar vädermyndigheten.

– Nästa vecka ser ut att inledas med tämligen ostadigt väder. Framåt mitten av veckan kan mildare luft åter ta sig norrut över södra halvan av landet, framhåller SMHI.

Läs mer: MOTOR: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Foto: Melvin

Text: Redaktionen