EXTREMVÄRME: Enorm värme på väg till Europa – Så varmt kan det bli

2022 07 10

Storbritannien och Frankrike kan kommande vecka drabbas av den varmaste dagen som någonsin uppmätts i de båda länderna.

Temperaturen väntas bli väldigt hög de kommande dagarna på kontinenten och ända upp till brittiska öarna kan det bli tal om riktigt extrema temperaturer.

Kan nå upp till +43

– Kvicksilvret kan nå upp till enorma +43 grader, rapporterar The Metro.

– Det skulle krossa Storbritanniens tidigare värmerekord på 38,7 grader som uppmättes vid Cambridge botaniska trädgård i juli 2019.

Även om 43 plusgrader i Storbritannien är möjligt enligt vädermodellerna så är det fortfarande osäkra prognoser, rapporterar brittiska meteorologer.

Modeller från USA

– Vissa vädermodeller från USA indikerar att vi kan nå +43 i östra England nästa söndag vilket skulle krossa Storbritanniens nuvarande rekord, säger meteorologen Steven Keates vid landets nationella vädertjänst Met Office till The Sun.

35 procent sannolikhet

– Vi står inför en riktig bergochdalbana som kan komma att överraska folk, säger Steven Keates.

– Det är omkring 30 procents sannolikhet att det blir nytt värmerekord men det är fortfarande fem till sju dagar bort så inget är säkert ännu, säger han.

Brian Gaze på the Weather Outlook UK bedömer att sannolikheten för nytt värmerekord är aningen högre.

– Det finns en betydande sannolikhet, förmodligen omkring 35 procent, att det blir nytt brittiskt värmerekord, säger han.

Ännu värre i Frankrike

Allra varmast väntas det bli från lördag till måndag, det vill säga om ungefär en vecka och det väntas bli varmt i Storbritannien hela nästa vecka.

I Frankrike väntas det bli ännu värre.

Temperaturen nästa lördag prognosticeras i nuläget bli mellan 37 och 45 grader i nästan hela landet enligt Weather Online. Allra varmast tros det blir på franska sydvästkusten kring Bordeaux.

Och på lördagen väntas det bli ofantliga 47 grader i nordvästra landet. Det skulle i så fall innebära nytt värmerekord för Frankrike.

I juni 2019 registrerades 46 grader i Vérargues på Franska Rivieran.

Varnar allmänheten

Brittiska vädertjänsten går ut med en värmevarning till allmänheten.

– Många av oss trivs med värmen.

– Men det är viktigt att dricka vatten och att stanna i skuggan när UV-strålningen är som starkast, mellan klockan 11 och 13, säger talespersoner vid Storbritanniens Folkhälsomyndighet UK Health Security Agency.

Viktiga råd

Brittiska myndigheter uppmanar även allmänheten att se till sina bekanta och sina grannar.

Man går även ut med följande varningar:

- Dra för gardinerna på dagtid

- Drick mycket vatten

- Undvik alkohol

- Undvik direkt solsken

- Sju minuter i solen kan räcka för att få värmeslag

Foto: D Oliveira

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen