Extremt väderfenomen på väg till Sverige – ”aldrig upplevt förut”

2025 05 28

Södra Sverige kommer att drabbas av värmeböljor som tidigare aldrig upplevts.

Det visar en historisk väderprognos från danska TV2.

Enligt prognosen kan Danmark och södra Sverige drabbas av värmeböljor med temperaturer på över 40 grader inom några decennier.

– Vi kommer att få värmeböljor som vi aldrig upplevt förut inom en snar framtid, berättar TV2:s meteorolog Andreas Nyholm.

Nyholm pekar på att temperaturerna har stigit ordentligt i norra Europa de senaste åren.

– Strax söder om Danmark har sommaren blivit mycket varmare. Extrem värme har upplevts där – över 40 grader så nära som Hamburg, framhåller meteorologen och tillägger:

– Det är troligt att vi i Danmark (inklusive södra Sverige, reds.anm.) kan nå 40 grader år 2050. Därefter kommer det bara att bli vanligare fram till år 2100.

Ovanligt många värmerekord

Enligt FN kan den globala temperaturökningen nå över 3 grader fram till år 2100 om nuvarande utsläpp av växthusgaser inte minskar.

Konsekvenserna av temperaturökningen syns redan i dag.

Under 2025 har ovanligt många värmerekord noterats i Mellanöstern och stora delar av Asien.

LÄS MER: ”Århundradets sommar” på väg – då kommer värmen till Sverige

Vädertjänsten Klart rapporterar att värmerekord slagits i bland annat följande länder:

  • Saudiarabien (kusten vid Dammam): 47,6 °C – extremt högt även i inlandet.
  • Iran (Khvormuj): 46,1 °C – nationellt värmerekord för april.
  • Afghanistan (Zabol): 44,7 °C – station vid gränsen mot Iran mätte nytt rekord för april.
  • Turkmenistan (Sarahs/Bayramaly): 43,3°C – nationellt värmerekord för april.
    Samt minst 27,0 °C – landets varmaste aprilnatt som uppmätts.
  • Förenade Arabemiraten (Tawiyen, Fujirah): minst 32,5 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts.
  • Uzbekistan (Tamdy): minst 28,9 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts i landet.
  • Kazakstan (Testy): minst 23,0 °C – landets högsta notering för en aprilnatt.
  • Kyrgyzstan (Bishkek): minst 20,3°C – första tropiska natten som uppmätts i landet någonsin.
  • Sibirien (Chemal): minst 17,0 °C – rekordvarmt för en natt i april i Altaj.

Sveriges värmerekord

Det svenska värmerekordet återfinns i småländska Målilla.

1947 blev det 38,0 grader – ett rekord som hittills står sig.

LÄS MER: Då blir det 60 dagars värmebölja i Sverige

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen


16okt2025

JUST NU: Rysslands nya krisdrag – tar folks bilar

2025 10 16

Ryska myndigheter får nu utökade befogenheter för att lösa ett av Rysslands stora problem.

Den ryska befolkningen har sedan länge haft en väldigt hög alkoholkonsumtion, vilket skapar problem i landet.

Också i trafiken skapar alkoholvanorna bekymmer.

Hundratusentals åker fast varje år

Under förra året åkte över 384 000 förare fast i Ryssland för att ha kört när de var påverkade av alkohol.

Av dessa förlorade 237 000 körkortet, medan andra fick böter eller arresterades under en kortare tid.

Nu införs ett helt nytt tillvägagångssätt för att få kontroll på problemet i trafiken.

Domstol har beslutat

Från och med nu kan ryska myndigheter beslagta fordon från förare som dömts för upprepade rattfylleribrott.

Det enligt en ny dom från en regional domstol, rapporterar The Moscow Times, med hänvisning till statliga ryska medier.

– En domstol i Krasnodar beslutade att ett fordon kan beslagtas om dess ägare begår ett annat rattfylleribrott efter att tidigare ha straffats eller vägrat en läkarundersökning, uppger tidningen.

Läs mer: Putin hånad i Sankt Petersburg

Andra faktorer ska inte påverka

Enligt rysk straffrätt är tillvägagångssättet tillåtet om bilen som användes under brottet tillhör den dömda personen.

Och ingen hänsyn ska tas till personliga omständigheter.

– Domstolen tillade att en förares inkomst, familjesituation eller beroende av bilen som huvudsakligt transportmedel inte befriar honom eller henne från beslag, uppger tidningen.

Kan fungera som prejudikat

Beslutet är i linje med tidigare vägledning från Rysslands högsta domstol.

– De menar att också fordon som är registrerade på en sambo kan konfiskeras om de regelbundet används av gärningsmannen och denna har varit inblandad i upprepade överträdelser.

Rysslands rättssystem erkänner rent formellt inte prejudikat, men domar från regionala domstolar som tolkar federal lag fungerar ofta som vägledning för lägre domstolar.

Det är därför troligt att domen kommer vara vägledande framöver.

Läs mer: “Folkmord” – raseri i ryska parlamentet

Foto: H. Cornuel

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin och Trump ska mötas – i Natoland

2025 10 16

Donald Trump uppger att han och Vladimir Putin ska mötas i Ungern.

Den amerikanska presidenten har pratat med Vladimir Putin på telefon under torsdagskvällen.

Trump beskriver samtalet som ett “mycket produktivt sådant”.

Han tillägger även att de två ska mötas igen – den här gången i Natoterritorium.

Det kommer att bli ett möte i den ungerska huvudstaden Budapest.

“Produktivt samtal”

På torsdagskvällen skriver Trump att “jag har just avslutat mitt telefonsamtal med Rysslands president Vladimir Putin, och det var ett mycket produktivt sådant”.

– Vid slutet av samtalet enades vi om att våra högnivårådgivare ska mötas nästa vecka, skriver han på Truth Social.

– USA:s inledande möten kommer att ledas av utrikesminister Marco Rubio, tillsammans med olika andra personer som ska utses. En mötesplats ska bestämmas.

Ska träffas

Trump skriver även att han kommer att träffa Vladimir Putin i Budapest.

– President Putin och jag kommer därefter att mötas på en överenskommen plats, Budapest i Ungern, för att se om vi kan få slut på detta "föga ärorika" krig mellan Ryssland och Ukraina, förklarar han.

– President Zelenskyj och jag kommer att träffas i Ovala rummet i morgon, där vi kommer att diskutera mitt samtal med president Putin och mycket mer. Jag anser att stora framsteg gjordes i dagens telefonsamtal.

Läs mer: Putin hånad i Sankt Petersburg

Fortsätter försöka

Efter Trumps framgång i medlandet mellan Israel och Hamas har vissa fått upp förhoppningarna om att hans administration även kan lösa Ukrainakriget.

Än så länge har försöken inte resulterat i mer än enstaka fångutväxlingar.

Tomahawks på bordet

Samtidigt överväger Trump huruvida USA ska skicka så kallade Tomahawk-robotar till Ukraina för användning djupt inne i Ryssland.

Trump-administrationen har bekräftat att de överväger saken – men inget slutgiltigt besked har kommit ännu.

Läs mer: “Folkmord” – raseri i ryska parlamentet

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen