EXTREMT SJUKT: Kvinnor förbjuds på nöjesparker – Endast män släpps in

2022 11 09

Nu är det slut med karuseller och nöjesparker för kvinnor. Sådant passar sig enbart för män.

Det beskedet går nu ut till allmänheten i ett av världens mest extremislamistiska länder – Afghanistan.

Moraldepartementet

– En talesperson för Afghanistans moraldepartement bekräftar att kvinnor förbjuds från att gå in på nöjesparker, rapporterar Reuters.

Talibanerna lovade vid maktövertagandet när USA lämnade att man inte skulle behandla kvinnor dåligt och när talespersonen Bilal Karimi i kväll fick uppföljningsfrågor på de nya reglerna valde han att avstå från att svara.

Radiobilar och pariserhjul

De nya grovt diskriminerande reglerna infördes redan i dag onsdag och kvinnor får inte längre vistas i nöjesparker i huvudstaden Kabul.

Beskedet var okänt för allmänheten när dagen inleddes och flera kvinnor fick en negativ överraskning när de anlände till en av Kabuls nöjesparker i dag.

– Vid nöjesparken som inkluderar bland annat radiobilar och pariserhjul blev flera kvinnor avvisade av nöjesparkens anställda, rapporterar Reuters.

– Talibanagenter var på plats och övervakade situationen, enligt nyhetsbyrån

Får kritik

De nya reglerna får kritik från kvinnor i Kabul.

– När en mamma/mormor/farmor kommer med sina barnbarn borde de tillåtas gå in i nöjesparken, säger Masooma som inte vågar uppge sitt efternamn.

– De här barnen har inte haft det så roligt. De borde få leka och ha det roligt [på nöjesparken], säger hon.

Mormor stoppades

Masooma anlände till nöjesparken med sitt barnbarn men stoppade från att komma in med anledning av att hon är kvinna.

– Jag försökte verkligen övertala dem men de tillät oss inte att komma in. Så nu fick vi åka hem igen, säger hon besviket till Reuters.

Två anställda vid nöjesparken indikerar anonymt att det inte är nöjesparkens anställda eller ledning själva som står bakom de nya reglerna.

Det är istället talibanerna som ligger bakom och inte heller nöjesparkens anställda vågade berätta vad de hette för journalisterna.

Rädslan för de extremt våldsamma talibanerna är stor.

Manlig släkting måste medfölja

Talibanerna har tidigare gått ut med bland annat följande två regler som skapar bestörtning världen över:

-Kvinnor får inte lämna sin bostad utan att ha med sig en manlig släkting

-Kvinnor måste täcka över sina ansikten när de är utanför sitt hem

Väst kräver att talibanerna upphör med den grova diskrimineringen av kvinnor men talibanerna vägrar.

De menar att de följer den korrekta tolkningen av islamisk lag.

Fel riktning

Afghanistans talibanregering har tidigare lovat att inte behandla kvinnor på samma diskriminerande sätt som de gjorde när de senaste hade makten.

Men utvecklingen har gått i kraftigt felaktig riktning.

Foto: D. Roe

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen