Explosion av möss – tar sig in i folks hus

2024 11 28

Sverige har drabbats av ett riktigt musår och lagom till jul kan många få in möss i sina hem och bostäder.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, förklarar saneringsföretaget Anticimex som har väldigt mycket att stå i just nu.

Ökar med 140 procent

I exempelvis Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.

Anticimex specialtekniker Stefan Lagerström berättar för SVT om bland annat tre välkända sätt som mössen tar sig in i hus och hem.

Det handlar om ventiler som sitter i husfasaden och som saknar nät, glipor under husfasadens nedre trälist och bakom förvaring som placerats längs med huset – exempelvis ved.

Kan bli dyrt

Familjer som drabbas av mössen kan få stora och kostsamma problem.

– Om mössen får etablera sig i hemmet kan de dessvärre orsaka stora problem.

– De kan bygga gångar i husets isolering och gnaga på elledningar, vilket i värsta fall kan leda till kortslutningar och bränder, säger skadedjursexpert Thomas Persson Vinnersten vid Anticimex.

Dessutom kan mössens urin och avföring börja lukta samt i vissa fall sprida smitta understryker Anticimex på sin webbsida.

Julmaten

Inte minst till julen kan många få oönskade påhälsningar av möss och det kan ha att göra med hur man förvara julmaten.

En del ställer den till exempel i farstun eller uterum och dessutom med bara folie eller enkel plast över.

Att undvika att mössen hittar mat vid huset är centralt.

– Håll rent från matrester och smulor. Förvara specerier i täta glasbehållare.

– Något som ofta glöms är djurfoder, stearinljus och fast tvål som också är föda för mössen, betonar Anticimex.

Tre viktiga tips

Saneringsföretaget framhåller även flera andra viktiga tips.

1, Täta huset. En mus kan ta sig igenom ett hål på 6 mm. Täta springor vid fönster och dörrar.

2, Ta bort boplatser. Ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen. Håll rent i källaren och på vinden. Förvara inte lådor på golvet. Håll buskar och växtlighet intill fasaden kortklippt.

3, Övervaka digitalt och använd slagfällor på ett effektivt och säkert sätt.

Foto: Z Machazek

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen