Experterna: Så bra är nya Volvo ES90

2025 10 28

Nu kommer fräscha bedömningar av Volvos nya elbil.

Volvo Cars har som bekant startat produktionen av nya, helt elektriska Volvo ES90 för den europeiska marknaden.

– Helt elektriska ES90 är en viktig milstolpe när Volvo Cars kliver in i en ny era av säkerhet, hållbarhet och teknik som sätter människan i centrum, säger Francesca Gamboni, Chief Industrial Operations Officer på Volvo Cars, i ett pressmeddelande.

Nu har de första recensionerna av den nya elbilen börjat ramla in.

Det är Volvo ES90

Här är några viktiga nyckeltal gällande Volvo ES90:

- Volvo ES90 kan köras upp till 700 km på en full laddning.

- Det snabbaste stället att ladda är vid en DC-snabbladdningsstation. 

- Laddning från 10 till 80 procent tar cirka 22 minuter vid DC-snabbladdningsstationer. 

- Maximal motoreffekt: 680 hk.

- Total elförbrukning: 15.9 kWh/100 km.

-  Priset i Sverige börjar på cirka 929 000 kr för grundmodellen.

Experternas recensioner

Top Gears recensent Jason Barlow var snabbt ute – och ger Volvo ES90 åtta av tio i betyg.

Han lyfter först fram det bästa med bilen.

– Extremt välpolerad att köra, raffinerad, vacker interiör och snygg, skriver Barlow.

Och sedan det mer negativa.

– Låt oss hoppas att alla fel har blivit åtgärdade. Köregenskaperna skulle kunna vara mer distinkta.

“Tyst men dyr”

Ellis Hyde hos Auto Express är mer skeptisk.

Han skriver att “nya Volvo ES90 inte lever upp till priset”.

“Polestar är bättre”

Nya Volvo ES90 har många pluspoäng, men Polestar 4 gör allt och mer för betydligt mindre pengar, menar Hyde.

– För de som kör långa sträckor erbjuder Volvo ES90 en otroligt tyst och rymlig kupé, imponerande räckviddssiffror, äkta ultrasnabb laddningsförmåga, bra åkkomfort och en sofistikerad skandinavisk känsla, framhåller han.

– Trots det känns det för oss som att den saknar eftertanke på vissa områden, särskilt när det gäller tekniken och baksätet.

Startpriset på den nya elbilen är något ansträngande, understryker bilrecensenten.

Foto: Volvo Cars

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen