Experter varnar – pekar ut enkelt mål för terrorister

2023 10 21

Nu oroar sig experter över att terrorister kan slå till ute till havs.

Under året har terrorhotet mot Sverige ökat i samband med bland annat koranbränningar och en förändrad Sverigebild.

Två svenska medborgare dödades nyligen i ett brutalt terrordåd i Bryssel inför en fotbollsmatch i den belgiska huvudstaden, och oron över ytterligare dåd mot Sverige och svenskar har ökat.

Nu går experter ut med en varning om att terrorister kan slå till mot mål ute till havs.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Efterlyser kontroller

Sedan tidigare har överstelöjtnant Joakim Paasikivi lyft fram färjetrafiken i Östersjön som ett utsatt mål.

Nu får han medhåll av säkerhetskonsulten Timo Hellenberg, som efterlyser striktare säkerhetskontroller vid ombordstigningen på färjorna.

Hellenberg menar att alldeles för lite har gjorts säkerhetsmässigt, och att färjor kan vara ett enkelt mål för terrorister.

“Inga förbättringar”

Hellenberg förklarar att hotbilden består, och att ett dåd mot passagerartrafik skulle kunna “tjäna vissa statliga aktörers intressen väl”.

– På de färjor som trafikerar våra vatten har det inte genomförts sådana säkerhetsförbättringar som finns på andra håll i världen där passagerarnas bagage systematiskt genomlyses, som på flygplatser, och fordon kontrolleras, säger han till DN.

“Inte förvånad”

Det var i den belgiska huvudstaden Bryssel som en man attackerade svenska medborgare i det brutala terrordåd som skakat landet.

Detta efter att hotbilden mot Sverige och svenskar höjts ordentligt.

– Jag är bestört, men inte särskilt förvånad. Det har varit extremt mycket fokus på Sverige och svenskar, säger terrorforskaren Magnus Ranstorp till SVT.

Hot efter koranbränningar

Ranstorp förklarar vidare att koranbränningarna har bidragit till säkerhetsläget.

– Det har varit extremt mycket fokus på Sverige och svenskar på grund av alla terrorhot som kommit efter koranbränningarna och LVU-kampanjen, och det har kommit specifika uppmaningar om terrordåd mot Sverige och svenskar.

Foto: P. Marco

Text: Redaktionen


30 jan 2026

Valuta störtdyker – rasat 30 procent

2026 01 30

En av världens mer hajpade valutor fortsätter att rasa i värde.

Idag kommer USA:s president Donald Trump att nominera en ny chef för den amerikanska centralbanken, som ska ersätta den av Trump hårt kritiserade Jerome Powell.

Det skakar om.

På fredagen sjunker nämligen den digitala valutan bitcoin till den lägsta nivån på två månader, rapporterar Reuters. Raset sedan oktober är nu över 30 procent.

Anledningen till det senaste tappet är att spekulationerna om att nästa Fedchef skulle kunna strama åt reglerna för kontanter i det finansiella systemet.

Kryptovalutor har det tufft i vad som en gång hoppades bli en gyllene era av flöden och vänlig reglering under president Donald Trump, där den marknadsledande bitcoinen förlorat en tredjedel av sitt värde sedan den nådde rekordnivåer i oktober, uppger Reuters.

Fjärde raka förlustmånaden

Bitcoin är nu på väg mot en fjärde raka förlustmånad, vilket är valutans längsta förlustsvit på åtta år. Skälet till att försäljningen tog fart på fredagen är att Kevin Warsh, som spekuleras ersätta Jerome Powell som Fedchef, har efterlyst ett “regimskifte” inom centralbanken.

Ett av Warshs förslag är en mindre balansräkning hos Fed, vilket alltså skulle slå mot valutor som bitcoin.

– Bitcoin och andra kryptovalutor har setts som vinnare på en stor balansräkning, eftersom de tenderat att stiga när Fed tillfört likviditet till penningmarknaderna – något som gynnar spekulativa tillgångar, förklarar Reuters.

LÄS MER: Har förlorat 357 miljarder dollar – på en dag

"Viktig psykologisk gräns"

Det senaste fallet för bitcoin ligger på nästan 4 procent till cirka 81 000 dollar.

När valutan i november för första gången sedan i somras sjönk under 100 000 dollar beskrevs det som en “viktig psykologisk gräns”.

Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, sade Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen E24 vid tillfället. 

LÄS MER: Ny tung konkurs – kopplas till Northvolt

Foto: A. Hervias resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redkationen


Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 01 31

Polisen går nu ut med en Bank ID-varning.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer.

Den här gången är det polisen som går ut med en varning för att bedrägerier cirkulerar där bedragaren utger sig att komma från Skatteverket.

Flera anmälningar har kommit in till polisen som nu uppmanar allmänheten att vara uppmärksamma.

Flera anmälningar

Polisen har fått in flera anmälningar om bedrägeriförsök med mejl som ser ut att komma från ”Skatteverket”.

Exempelvis har en målsägande uppmanats att klicka på en ikon i mejlet för att betala in kvarskatt, förklarar polisen.

– Vid första försöket fick den målsägande meddelande om att betalning ej gått igenom, varpå den målsägande gjorde om proceduren och blev av med pengar två gånger. Händelsen utreds som bedrägeri.

Polisen uppmanar

Den som vill undvika att bli bedragen uppmanas att vara uppmärksam och inte under några omständigheter följa instruktionerna som kommer i mejlet.

– Polisen uppmanar den som får liknande mejl att inte klicka på några länkar vare sig det handlar om att betala kvarskatt eller ta del av skatteåterbäring, att inte lämna ut några personliga uppgifter eller logga in med BankID på uppmaning från någon okänd.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Även Skatteverket

Även Skatteverket har varnat för bedrägerierna.

– Det händer att bedragare utger sig för att vara Skatteverket och försöker komma åt dina uppgifter genom nätfiske och phishing, framhåller myndigheten.

– Bedragarna använder sig av falska mejl, sms, brev och telefonsamtal i olika varianter.

Tre uppmaningar

Skatteverket uppmanar allmänheten att:

- inte klicka på länkar eller skanna qr-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

Läs mer: Skatt slopas – redan första februari

Foto: BankID

Text: Redaktionen