Experter varnar för trendig diet

2024 08 24

En diet som trendar i sociala medier är i själva verket skadlig och bör undvikas, enligt experter.

Många som vill gå ner i vikt söker efter diettips i sociala medier.

Men de dieter och bantningstips som trendar där är inte nödvändigtvis alltid sunda. Ibland kan de snarare vara skadliga.

På senare tid har en diettrend som kallas för vattenfasta blivit viral i sociala medier, rapporterar Svenska Yle.

Lever på vatten

Att vattenfasta innebär att man endast dricker vatten och avstår från all mat under en begränsad period.

Det kan handla om en dag, tre dagar eller en vecka, enligt kanalen.

De som följer den diettrenden gör det i regel för att gå ner i vikt, och det finns också felaktiga föreställningar om att vattenfasta fungerar som en ”detoxkur” som avgiftar kroppen.

Näringsrådgivaren Charlotta Hyttinen avråder dock från den trendiga dieten.

Vattenfasta är dåligt för alla, men vissa grupper bör vara extra försiktiga.

– Äldre, barn, och unga får absolut inte vattenfasta, men jag rekommenderar det heller inte till friska vuxna, säger hon till kanalen.

Blir inte av med fett

De som förespråkar vattenfasta har bristfälliga kunskaper om vad det egentligen innebär, menar hon. Vattenfasta är inte ett hälsosamt sätt att gå ner i vikt.

– Man skulle kunna tro att man blir av med fett, men så är det inte, säger Charlotta Hyttinen.

Viktnedgången beror istället på helt andra saker.

– Man förlorar vätska som finns i exempelvis muskelvävnaden. Samtidigt går kroppen in i ett katabolt tillstånd, det vill säga att kroppen börjar äta upp sig själv, speciellt muskelvävnad, säger hon till kanalen.

Hälsosam och varierad kost

Ingen bör vattenfasta, och i synnerhet inte barn, unga, äldre, diabetiker eller personer som lider av ätstörningar, menar hon.

Men hon understryker att även friska vuxna bör undvika dieten.

Vill man gå ner i vikt bör man istället fokusera på att äta en hälsosam och varierad kost och att äta med regelbundna mellanrum, säger hon till Svenska Yle.

Foto: Engin Akyurt

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen