Experter slår larm om tatueringar – ”gör inte så här”

2024 05 18

En riskfylld typ av tatueringar blir populära med hjälp av influencers.

Det handlar om ögontatueringar, rapporterar The Guardian.

Mer specifikt rör det sig om en typ av ingrepp som syftar till att ändra färg på ögonen.

– Proceduren, känd som keratopigmentering, är en ny utveckling och kan användas i terapeutiska syften för att förbättra ögonens utseende, uppger tidningen.

Metoden kan bland annat användas för att behandla människor som har fått ett ärr på hornhinnan, på grund av exempelvis infektion, sjukdom eller skada.

På väg att bli trend

Men nu har det alltså uppstått en trend att göra denna så kallade ”ögontatuering” av rent estetiska skäl.

– Experter har uttryckt oro över att proceduren håller på att bli en populär estetisk trend, med influencers som lägger upp TikTok-videor om att de genomgår operation för att permanent ändra sin ögonfärg – ofta från brunt till blått eller grönt, rapporterar tidningen.

Många åker utomlands för att få tillgång till den typen av ingrepp.

Problem kan dock uppstå de följande månaderna, och i värsta fall kan man bli blind, förklarar Alex Day, som är ögonläkare vid ett sjukhus i London.

– Det här är människor som har friska ögon, de har inga problem med sina ögon, och sedan går de och har en procedur av rent kosmetiska skäl, vilket kan ha enorma långsiktiga konsekvenser med avseende på ögonhälsa och syn som kommer att påverka dem för resten av livet, säger han.

Stora risker

Keratopigmentering innebär att patienten får lokalbedövning innan en kirurg gör ett snitt i hornhinnan med laser eller nål, förklarar tidningen.

– Detta skapar en liten ficka i vilken pigment injiceras. Dessa pigment maskerar den naturliga färgen på iris som normalt är synlig genom den genomskinliga hornhinnan, vilket resulterar i en synbar färgförändring, rapporterar tidningen.

Dessa ingrepp riskerar att leda till ljuskänslighet och skador på hornhinnan som kan leda till att man förlorar synen. Även färgämnet kan ge olika typer av reaktioner som inte är önskvärda, enligt American Academy of Ophthalmology.

Man bör därför undvika att göra dessa så kallade ögontatueringar om man inte måste, menar experterna.

– Patienter som överväger dessa procedurer enbart av kosmetiska skäl måste väga dessa allvarliga risker mot den potentiella vinsten, anser organisationen.

Foto: Tom Morbey

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen