Experter slår larm om tatueringar – ”gör inte så här”

2024 05 18

En riskfylld typ av tatueringar blir populära med hjälp av influencers.

Det handlar om ögontatueringar, rapporterar The Guardian.

Mer specifikt rör det sig om en typ av ingrepp som syftar till att ändra färg på ögonen.

– Proceduren, känd som keratopigmentering, är en ny utveckling och kan användas i terapeutiska syften för att förbättra ögonens utseende, uppger tidningen.

Metoden kan bland annat användas för att behandla människor som har fått ett ärr på hornhinnan, på grund av exempelvis infektion, sjukdom eller skada.

På väg att bli trend

Men nu har det alltså uppstått en trend att göra denna så kallade ”ögontatuering” av rent estetiska skäl.

– Experter har uttryckt oro över att proceduren håller på att bli en populär estetisk trend, med influencers som lägger upp TikTok-videor om att de genomgår operation för att permanent ändra sin ögonfärg – ofta från brunt till blått eller grönt, rapporterar tidningen.

Många åker utomlands för att få tillgång till den typen av ingrepp.

Problem kan dock uppstå de följande månaderna, och i värsta fall kan man bli blind, förklarar Alex Day, som är ögonläkare vid ett sjukhus i London.

– Det här är människor som har friska ögon, de har inga problem med sina ögon, och sedan går de och har en procedur av rent kosmetiska skäl, vilket kan ha enorma långsiktiga konsekvenser med avseende på ögonhälsa och syn som kommer att påverka dem för resten av livet, säger han.

Stora risker

Keratopigmentering innebär att patienten får lokalbedövning innan en kirurg gör ett snitt i hornhinnan med laser eller nål, förklarar tidningen.

– Detta skapar en liten ficka i vilken pigment injiceras. Dessa pigment maskerar den naturliga färgen på iris som normalt är synlig genom den genomskinliga hornhinnan, vilket resulterar i en synbar färgförändring, rapporterar tidningen.

Dessa ingrepp riskerar att leda till ljuskänslighet och skador på hornhinnan som kan leda till att man förlorar synen. Även färgämnet kan ge olika typer av reaktioner som inte är önskvärda, enligt American Academy of Ophthalmology.

Man bör därför undvika att göra dessa så kallade ögontatueringar om man inte måste, menar experterna.

– Patienter som överväger dessa procedurer enbart av kosmetiska skäl måste väga dessa allvarliga risker mot den potentiella vinsten, anser organisationen.

Foto: Tom Morbey

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen