Expert vill att Sverige kortar intervallet mellan dos 1 och 2 då virushotet ökar

2021 06 13

Hotet från deltamutationen ökar nu i Sverige och dos 1 tycks bara ge ett lågt skydd. Därför bör Sverige ändra upplägg.

Det anser virologiprofessor Lennart Svensson, Linköpings universitet, som oroas över utvecklingen. Deltavarianten är mer smittsam, ger större risk att tvingas till sjukhusvård och framförallt så visar en ännu inte publicerad studie att Pfizers första dos bara ger ett skydd på cirka 30-40 % summerar Expressen.

– Jag tycker man ska ta höjd för risken att en dos kanske inte räcker mot den här snabba spridningen av deltavarianten, säger Lennart Svensson till Expressen och framhåller att Sverige bör snabba upp tempot mellan dos 1 och dos 2 enligt tidningen.

– Om man är orolig för att deltavarianten får stor spridning kanske man ändå måste backa tillbaka och inte ha så lång tid mellan doserna. Framför allt om det visar sig att de som fått en dos insjuknar, säger Lennart Svensson som även ingår i regeringens vetenskapliga referensgrupp.

ANALYS
Två inriktningar står emot varandra:

◾Att förlänga intervallet mellan dos 1 och dos 2 vilket gör att fler kan få dos 1 snabbt.

◾Att förkorta intervallet mellan dos 1 och dos för att öka skyddet mot den smittsammare deltavarianten och då fokusera på medelålders personer som har större risk att drabbas svårt än ungdomar.

[yop_poll id="188"]

JUST NU: Flygolycka i Sankt Petersburg – 162 personer ombord

2025 10 20

Ett passagerarflygplan har kraschat på Sankt Petersburgs flygplats.

Flygplanet var på väg till Azerbajdzjans huvudstad Baku, men tvingades gå ner för att nödlanda i Sankt Petersburg.

Beslutet att nödlanda togs efter att ett fel hade upptäckts på flygplanet.

Nödlandningen slutade med att flygplanet kraschade på landningsbanan.

– Olyckan inträffade tidigt på måndagen när ett Airbus A320-plan nödlandade på Pulkovo flygplats. En nödlandning fick göras på grund av ett fel i landningsstället, uppger finska Iltalehti.

162 personer ombord

Flygplatsen utanför Sankt Petersburg är en av Rysslands största flygplatser.

– Planet har spårat ur från landningsbanan på huvudflygplatsen i Sankt Petersburg i Ryssland, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Ombord på flygplanet fanns 162 personer.

Enligt rapporter ska ingen ha skadats allvarligt.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Inte avslöjat företaget

Ryska statliga medier har ännu inte avslöjat namnet på det företag som genomförde flygningen.

Övriga flygningar till och från flygplatsen fick avbrytas under morgontimmarna.

Under de senaste åren har trafiken på flygplatsen stått stilla flera gånger, ofta på grund av ukrainska drönare i luftrummet.

Olycka i somras

I slutet av juli kraschade ett annat flygplan i Ryssland.

Det var i Amurregionen i ryska Fjärran Östern, rapporterade Reuters.

Planet rapporterades försvunnet på väg från Blagoveshchensk till Tynda.

De ryska myndigheterna hittat senare det brinnande flygplanet 16 kilometer från Tynda.

– Planet försvann från radarn när det försökte landa på Tynda flygplats. Enligt den ryska nyhetsbyrån Tass misstänks orsaken till olyckan preliminärt vara ett misstag av planets besättning och dålig sikt, uppger Iltalehti.

Enligt guvernören i Amurregionen, Vasilij Orlov, fanns det totalt 49 personer ombord på planet.

– Enligt preliminära uppgifter fanns det 43 passagerare och 6 besättningsmedlemmar ombord. Alla nödvändiga medel har använts för att söka efter planet, skrev han på sociala medier.

Flygplanet var en sovjettillverkad Antonov An-24.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Text: Redaktionen


20okt2025

Willys går på knock – ”öppnar flera nya butiker”

2025 10 20

Willys storsatsar och passerar konkurrenten Coop.

Willys gick 2018 förbi konkurrenterna och blev den butikskedjan i dagligvaruhandeln som hade flest kunder.

Nu når Axfoods Willysbutiker ännu en toppnotering, och passerar Coop när det kommer till att nå flest hushåll i Sverige.

– Willys tog ett rejält språng i somras och vann 100 000 kunder. Samtidigt tappade Stora Coop, Coop och Xtra tillsammans 60 000 köpare, säger undersökningsföretaget Yougovs analytiker Fredrik Bendz, till Dagligvarunytt.

Når nu fler hushåll

Enligt en ny undersökning från Yougov når Willys 62,6 procent av alla svenska hushåll.

Motsvarande siffra för Coop är nu 62,3 procent.

– Det jag kan säga generellt är att vårt koncept har varit väldigt relevant för kunderna under lång tid. Vi öppnar ju också många nya butiker och når därmed fler kunder, säger Willys vd Nicholas Pettersson, till Dagligvarunytt.

Axfood presenterar delårsrapporten för tredje kvartalet nu på torsdag 23 oktober och är på grund av börskontraktet inne i en så kallad tyst period.

Yougovs kundmätningar baseras på drygt 4 000 privathushåll som skannar alla inköp av dagligvaror.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut – betala inte

Lågprisbutiker pressar matpriserna

I somras publicerade Matpriskollen en rapport som visar att närvaron av lågprisbutiker smittar av sig på övriga matbutiker i området.

Utökade möjligheter för kunderna att välja mellan olika matbutiker gör att matkedjorna tvingas att pressa sina priser.

– Man behöver inte ens börja handla i den butiken för att få det bättre. Rapporten pekar på att priset ändå kommer sjunka i de andra butikerna, säger Matpriskollens vd Ulf Mazur, rapporterar SVT.

Priserna sjunker oavsett

Effekten på hushållens ekonomi är betydande, enligt rapporten.

En barnfamilj kan spara upp till 22 000 kronor per år, genom att handla endast i lågprisbutiker.

Men hushållen sparar alltså pengar på att lågprisbutiker etablerar sig på orten, även om de inte handlar där.

Det tvingar övriga butiker att sänka priserna och kan spara en barnfamilj i snitt 7 000 kronor, även om de fortsätter handla i samma butik, uppger rapporten.

LÄS OCKSÅ: ”Guldklimpar där hemma” – vanliga barnleksaker kan säljas dyrt

Foto: Willys

Text: Redaktionen