Expert vill att Sverige kortar intervallet mellan dos 1 och 2 då virushotet ökar

2021 06 13

Hotet från deltamutationen ökar nu i Sverige och dos 1 tycks bara ge ett lågt skydd. Därför bör Sverige ändra upplägg.

Det anser virologiprofessor Lennart Svensson, Linköpings universitet, som oroas över utvecklingen. Deltavarianten är mer smittsam, ger större risk att tvingas till sjukhusvård och framförallt så visar en ännu inte publicerad studie att Pfizers första dos bara ger ett skydd på cirka 30-40 % summerar Expressen.

– Jag tycker man ska ta höjd för risken att en dos kanske inte räcker mot den här snabba spridningen av deltavarianten, säger Lennart Svensson till Expressen och framhåller att Sverige bör snabba upp tempot mellan dos 1 och dos 2 enligt tidningen.

– Om man är orolig för att deltavarianten får stor spridning kanske man ändå måste backa tillbaka och inte ha så lång tid mellan doserna. Framför allt om det visar sig att de som fått en dos insjuknar, säger Lennart Svensson som även ingår i regeringens vetenskapliga referensgrupp.

ANALYS
Två inriktningar står emot varandra:

◾Att förlänga intervallet mellan dos 1 och dos 2 vilket gör att fler kan få dos 1 snabbt.

◾Att förkorta intervallet mellan dos 1 och dos för att öka skyddet mot den smittsammare deltavarianten och då fokusera på medelålders personer som har större risk att drabbas svårt än ungdomar.

[yop_poll id="188"]

2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen