Expert: Trump kan ta över annat område i Norden – efter Grönland

2025 01 09

Donald Trumps intresse av att kontrollera Grönland har blivit uppenbart de senaste veckorna.

USA:s tillträdande president har sagt att amerikansk kontroll över ön är avgörande för USA:s nationella säkerhet. Han utesluter inte heller militära åtgärder för att få sin vilja igenom.

Nu menar en norsk expert att Donald Trump inte kommer att sluta med Grönland.

Tar republikanen kontroll över den danska ön kan norska Svalbard stå på tur.

– Jag tror att det är väldigt allvarligt för Norge, och det är en säkerhetsrisk för Norge som vi på många sätt inte har sett sedan andra världskriget, säger Tore Wig, professor i statsvetenskap vid universitetet i Oslo, till Dagbladet.

Varnar för inbördeskrig

Igår varnade Washington Posts politiska reporter Aaron Blake för att Trump i förlängningen hotar att starta ett inbördeskrig inom Nato.

Den norska professorn håller med om att situationen är spänd.

– Det ifrågasätter den transatlantiska alliansen, som på så sätt och vis har garanterat norsk säkerhet sedan 1945, säger Tore Wig.

"Kan förhandla med Ryssland"

Tore Wig understryker dock att han inte har några konkreta belägg för att Trump kan sikta in sig på Svalbard, men att det vore en logisk väg att följa för republikanen.

Enligt professorn skapar osäkerheten stora tvivel om USA:s engagemang för sina allierade i Europa.

Trump är väldigt sugen på att förhandla och göra "deals". Sedan går det inte att utesluta att han också kan se Svalbard som ett sådant förhandlingsobjekt, kanske med Ryssland till exempel, säger han.

Alla håller dock inte med statsvetaren.

Andreas Østhagen vid Fridtjof Nansen-institutet menar att det är högst orealistiskt att Trump skulle visa intresse för Svalbard.

– Situationen på Grönland är ganska annorlunda än på Svalbard. Grönland har uttryckt en önskan om självständighet från Danmark och Trump försöker locka det grönländska självstyret att samarbeta med USA istället för Danmark, säger han till Dagbladet.

Statsministern: "Inte bra"

Svalbard är en ögrupp i Norra ishavet som tillhör Norge. 

Alla 2 900 invånare bor på Spetsbergen, som är Svalbards största ö.

Ungefär 60 procent av ögruppens yta täcks av glaciärer.

Nyligen uttalade sig även Norges statsminister Jonas Gahr Støreom amerikanens retorik kring Grönlandsfrågan.

– Det är inte bra att antyda att du vill ta över land för att det intresserar dig, och naturligtvis väldigt dåligt när det är mot nära allierade, säger han till NRK.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Tobias Billström går emot statsministern

2025 09 17

Tobias Billström (M), tidigare utrikesminister i Sveriges regering, går emot statsminister Ulf Kristersson.

För ett drygt år sedan avgick Billström från sin ministerpost.

Nu är han högaktuell med en ny bok, “Skarpt läge”.

I den framkommer det att exministern har svängt och anser att det var ett misstag att införa den omdebatterade rollen som nationell säkerhetsrådgivare i Sverige.

– Det får sägas vara ovanligt, med tanke på att funktionen i allra högsta grad är politisk. Jag är numera övertygad om att detta inte är den rätta ordningen, framhåller Tobias Billström enligt SVT som tagit del av boken.

För mycket makt

Billström är även kritisk till att så mycket makt koncentrerats till säkerhetsrådet.

– Det kan påpekas att beslutet om att ge NSR (nationell säkerhetsrådgivare, red. anm) en sådan stående punkt fattades utan att vare sig utrikes- eller försvarsministern informerades på förhand. Det är under alla omständigheter svårt att i dag riktigt uppfatta var den formella skiljelinjen mellan vad som är politiskt och opolitiskt är tänkt att gå och för framtiden måste detta klargöras tydligt, framhäver den forne utrikesministern.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook – inlägg tas inte bort

Många turer

Rollen som nationell säkerhetsrådgivare infördes efter valet 2022 under nuvarande statsminister Ulf Kristersson.

Henrik Landerholm blev den första att inneha titeln. Landerholm avslöjades dock en tid därefter med att bland annat ha slarvat bort viktiga dokument och en mobil på Ungerns ambassad.

En polisutredning inleddes för att undersöka om Landerholm gjort sig skyldig till vårdslöshet med hemliga uppgifter. Tidigare i september friades han från misstankarna.

Andersson: osäkert om den blir kvar

Efter Landerholm utsågs Tobias Thyberg till posten, men avgick redan efter ett par timmar efter att känsliga bilder från en gammal dejtingapp uppdagats. Thyberg hade inte informerat om bilderna vid rekryteringen.

Från och med juli 2025 började Niclas Kvarnstörm tjänstgöra som ny nationell säkerhetsrådgivare.

Magdalena Andersson (S) har tidigare sagt att det är tveksamt om rollen blir kvar om S-blocket vinner valet nästa år.

Foto: Ninni Andersson reps Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen