Ex-presidentens stora blunder – Ukraina blev Irak

2022 05 19

– Det var en mans beslut att inleda en helt brutal och omotiverad invasion av Irak.

Det sa USA:s före detta president George W. Bush när han talade i Dallas.

Rummet tystnade innan landets 43:e president skakade på huvudet, rättade sig själv och sa att han menade Vladimir Putins invasion av Ukraina.

– Även Irak då, lade han till och plötsligt bröt åhörarna ut i skratt.

Pånyttfödd kritik

Men även om skämtet landade väl hos vissa passade många kritiker på att rikta skarp kritik mot hans verbala misstag ­– nästan två decennier efter att USA invaderade Irak under George W. Bushs tid i Vita huset.  

Ex-presidentens krig i Irak  har genom åren kritiserats hårt och framställts som orättfärdigt. En del kritiker har till och med likställt USA:s krig i Irak med Rysslands invasion av Ukraina.

Skrattar inte

– Jag skrattar inte, och jag gissar att familjerna till de tusentals amerikanska trupperna och de hundratusentals irakier som dog i kriget inte heller skrattar, sa Mehdi Hasan, en liberal kommentator och nyhetsvärd, på MSNBC Prime efter Bushs snedsteg.

– Hur många amerikaner skickades för att dö av honom för en lögn? Äcklig, skriver den konservativa mediepersonligheten Tim Young på Twitter.

Hundratusentals dödsfall

Minst 200 000 civila dog som ett resultat av ”direkt krigsrelaterat våld” under USA:s invasion av Irak, enligt  Watson Institute for International and Public Affairs vid Brown University. Enligt institutet finns det dock svårigheter att mäta exakta dödsfall. Siffran kan vara mycket högre.

Koncensus från höger till vänster

I dag fördömer många politiker USA:s invasion.

Till och med George W. Bush egen bror Jeb Bush kallade invasionen för felaktig och att den baserades på ”felaktiga uppgifter”, när han fick frågan under en presidentdebatt 2015.

Foto: Library of Congress resp L.M Clancy

Text: Redaktionen


”Har startat tredje världskriget” – tung varning i natt

2026 02 23

Rysslands diktator Vladimir Putin har redan startat tredje världskriget.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till BBC.

– Jag bedömer att Putin redan har börjat. Frågan är nu hur mycket territorium han kommer att kunna erövra och hur man ska stoppa honom, säger han till kanalen och fortsätter:

– Ryssland vill påtvinga omvärlden ett annat levnadssätt och förändra de liv som människor har valt för sig själva.

Larmet: Kommer att fortsätta  

Samtidigt fortsätter de USA-ledda fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Enligt Zelenskyj vägrar den ryska sidan att överge kravet på att Ukraina ska avstå hela Donbasregionen i östra Ukraina till Ryssland. Kreml kräver att hela den ekonomiskt viktiga regionen ska tillfalla Ryssland, trots att ukrainska styrkor kontrollerar omkring 20 procent av området.

Zelenskyj vill inte göra några territoriella eftergifter.  

– Det handlar inte bara om mark. Att överge hundratusentals av våra invånare som bor där kommer att försvaga vår position. Det är så jag ser det. Och jag är säker på att ett sådant ”tillbakadragande” skulle splittra vårt samhälle, säger han till BBC.

Dessutom bedömer presidenten att Putin inte kommer att nöja sig med kontroll över östra Ukraina. Det skulle ”tillfredsställa honom ett tag”, men den ryska diktatorn kommer fortsätta att expandera sitt krig, varnar Zelenskyj.

– Enligt min uppfattning kommer han vara redo för det inom ett par år. Frågan är var han slår till nästa gång. Vi vet inte, men att han vill fortsätta [kriget] är ett faktum.

LÄS MER: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

Starkaste försvarslinjerna

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv i somras.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen


23feb26

VÄNDNINGEN: ”Ukraina är på väg att vinna kriget”

2026 02 23

En tung aktör menar att Ukraina vinner kriget.

Putin och Ryssland går mot fiasko i kriget mot Ukraina.

Som det ser ut nu kommer Ukraina att vinna, menar Finlands president Alexander Stubb.

”Kolossalt misstag av Putin”

Alexander Stubb är optimistisk till Ukrainas möjligheter att vinna kriget, och han anser att rapportering kring detta behöver bli mer positiv.

– De ryska förlustsiffrorna är inte hållbara för Ryssland. På deras värsta dagar dör en ukrainsk soldat för 25 ryssar. Faktum är att Ukraina vinner kriget, säger Stubb till Politiken.

Vladimir Putin gjorde en enorm felbedömning när han startade det här kriget, enligt Finlands president.

– Strategiskt sett har det varit ett kolossalt misstag av Vladimir Putin, vilket varken han eller ryssarna kommer att erkänna av förståeliga skäl, säger Alexander Stubb till tidningen.

Långt ifrån sina mål

Putin är också långt ifrån att uppfylla sina strategiska mål, menar Finlands president.

Han har inte lyckats göra Ukraina ryskt, istället har kriget bland annat lett till att Europa rustar upp rejält.

Det ser inte heller ut som att Ryssland har det lätt på slagfältet, särskilt inte med tanke på den senaste tidens rapporter om 20 000 döda ryska soldater i december, och 30 000 i januari.

– Jämför det med Afghanistan, där Sovjetunionen var i tio år och förlorade 18 000 soldater, säger han.

Han menar därför att västvärldens grundläggande berättelse om kriget i Ukraina är fel. Det borde framgå tydligare av rapporteringen att Putin är på väg att förlora kriget.

LÄS OCKSÅ: "Borde skämmas" - USA rasar mot Danmark

Har inte råd att avsluta kriget

Samtidigt varnar Alexander Stubb för att Putin kanske inte har rådet att avsluta kriget i Ukraina.

Rysslands ekonomi är i botten, och om kriget avslutas kan kaos och social oro vänta.

– De har ett stort budgetunderskott, deras tillväxt är noll, deras inflation är tvåsiffrig och deras ränta är 16 procent. Så Putin kan inte avsluta detta krig, säger Alexander Stubb till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk region i lågor - attackerats i 24 timmar

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen