Europeiskt torg döps om – efter Donald Trump

2025 10 16

Ett torg i Ukraina kommer att döpas om efter Donald Trump.

Trump-administrationen fortsätter med sina ansträngningar för att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Efter framgången i Gaza är det många som har fått upp hoppet om att ett eldupphör kan gå att lösa även när det gäller Ryssland och Ukraina.

Nu kommer besked om att ett torg i det krigshärjade landet kommer att döpas om efter Donald Trump, rapporterar Kyiv Independent.

Döps om

Det är i staden Tjernihiv – belägen i de norra delarna av landet – som den amerikanska presidentens namn kommer att pryda ett helt torg.

Tjernihivs stadsfullmäktige döper nu om Sagotorget (Fairy Tale Square) efter USA:s president Donald Trump.

Beslutet att döpa om Sagotorget fattades "för att hedra framstående politiska ledare i modern tid, samt för att dra internationell uppmärksamhet till återuppbyggnaden av hjältedstaden Tjernihiv".

“Hoppas på Trump”

Marina Semenenko, en medlem av partiet Europeisk Solidaritet som lade fram förslaget, förklarar.

– Invånarna i Tjernihiv uttrycker sin uppriktiga förhoppning om att det, inför nya internationella utmaningar, blir Donald Trump som lyckas anstränga sig för att stoppa ännu ett stort krig och uppnå varaktig fred. Vi tror att han för detta med rätta skulle kunna bli Nobelpristagare.

Läs mer: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Attack i går kväll

Tjernihiv är en av många ukrainska städer som har attackerats av Ryssland under Kremls anfallskrig.

Så sent som i går kväll slog ryska drönare ner i staden.

En brand bröt ut vid en civil anläggning i Tjernihiv, och en drönare träffade ett bostadshus i Semenivka, uppger Ukrainska Pravda.

Inga dödsfall

Räddningstjänsten uppger att inga personer dog i samband med attacken.

– Lyckligtvis rapporterades inga dödsfall.

Det är i nuläget oklart om några personer skadades i drönarattacken.

Läs mer: Putin hånad i Sankt Petersburg

Arkivfoto: Tayminna resp Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen