Europas största MC-tillverkare nära konkurs

2024 11 29

Problemen i fordonsindustrin fortsätter.

Under de senaste åren har flera olika branscher fått det oerhört tufft i samband med pandemi och lågkonjunktur.

Räntehöjningarna har slagit hårt, och fordonsbranschen är en av de branscher som har det allra kämpigast.

Nu kommer uppgifter om att Europas ledande motorcykeltillverkare - KTM - är i kris.

Det rapporterar Carscoops.

Nära konkurs

KTM - som bland annat äger klassiska MC-märket Husqvarna - ansöker nu om rekonstruktion.

KTM har stora skulder och bedöms inte kunna ha tillräcklig kapacitet för att överleva det ekonomiska stålbadet.

Överproduktion och problem med kvaliteten uppges vara bidragande orsaker till situationen.

Kan inte finansiera

Ledningen förväntar sig inte att få den nödvändiga interimsfinansieringen i tid och detta bidrar till att förklara ansökan. 

Beslutet kommer nu att ge företaget tid att arbeta med borgenärer och hitta en lösning som, i idealfallet, fungerar för alla.

Konkurs uppges vara nära förestående.

Även i bilbranschen

Även i bilbranschen har flera större aktörer problem.

Stellantis är en av jättarna som har drabbats hårt av den senaste tidens utveckling.

I företagets senaste halvårsrapport framgår att flera segment påverkas av krisen - bland annat bolagets verksamhet i USA.

– Minskningen av nettoomsättningen i Nordamerika under de sex månader som slutade den 30 juni 2024 jämfört med motsvarande period motsvarande period 2023 berodde främst på lägre volymer och negativ nettoprissättning, förklarar Stellantis i halvårsrapporten.

Även i Europa

Stellantis verksamhet i Europa har det också tufft.

– Leveranserna i Enlarged Europe minskade under de sex månader som slutade den 30 juni 2024 jämfört med motsvarande perioden 2023, för att stödja lageravvecklingen i regionen; drivet av lägre leveranser av Fiat 500, Opel Mokka och Jeep Renegade.

Förhoppningarna om att ytterligare räntesänkningar i EU och USA ska få fart på konsumenternas köpkraft tycks ännu inte ha infriats.

Foto: KTM

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen