Europas mäktigaste person: ”Hotet är mycket större än vi tror”

2024 12 23

Italiens premiärminister Girogia Meloni är Europas mäktigaste person.

Det fastslog välansedda Politico i början av december.

– På mindre än ett decennium har ledaren för högerpartiet Italiens bröder gått från att avfärdas som en ultranationalistisk knäppgök till att väljas till Italiens premiärminister och etablera sig som en ledare som Bryssel och Washington vill göra affärer med, skrev tidningen i sin motivering.

”Mycket större än vad vi föreställer oss”

Meloni har tidigare kritiserats för sin mjuka hållning till Putinregimen i Moskva.

Putins ”valseger” 2018 kallade Meloni för ”det ryska folkets otvetydiga vilja".

Sedan hon tillträdde som premiärminister har dock Meloni gjort en totalomvändning i synen på den ryska diktaturen.

Under Rysslands invasion av Ukraina har premiärministern framstått som en av Ukrainas mest inbitna anhängare.

Nu uttalar sig Meloni återigen om hotet från Ryssland. 

I ett färskt uttalande varnar hon för att västvärlden underskattar Putins framtidsplaner.

– Vi måste förstå att hotet är mycket större än vad vi föreställer oss, säger premiärministern enligt Kyiv Independent.

Flera hotbilder

Enligt Meloni är det ryska hotet mot Europa mycket större än enbart militär.

– Det handlar om hot mot vår demokrati, det handlar om att påverka vår allmänna opinion, det handlar om vad som händer i Afrika, det handlar om råvaror, det handlar om instrumentaliseringen av migration. Vi måste förstå att det handlar om mycket breda säkerhetsfrågor.

Ställer krav

Sedan 2021 har Ryssland och Belarus iscensatt stora flyktingströmmar vid EU:s gränser. Tusentals migranter har skeppats till unionens östra gränser med löfte om säker inresa i EU.

Georgia Meloni uppmanar EU att betrakta flyktingströmmarna som ett betydande säkerhetsproblem som kommer finnas kvar efter kriget i Ukraina.

– Vi behöver en ny och mer effektiv utrikes- och samarbetspolitik för att klara migrationsfrågan, säger Italiens premiärminister. 

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen


Livsfarlig sexvana ökar kraftigt – ”man kan dö”

2025 08 29

Antalet fall av strypsex har ökat kraftigt.

Det uppger Rättsmedicinalverket i en ny granskning. Myndigheten hänvisar bland annat till en amerikansk studie där 64 procent av de unga kvinnorna uppger att de blivit strypta under sex.

Samtidigt visar andra studier att strypsex är farligare än vad som tidigare antagits – fenomenet kan orsaka synliga och bestående hjärnskador.

Nu öppnar Rättsmedicinalverket för att förbjuda strypsex.

– Frågan tåls att diskuteras och lyftas upp på våra departement, säger Eva Rudd, rättsläkare på myndigheten, till SVT.

Enligt Rudd har nya studier bidragit med ny kunskap som kan motivera ett förbud.  

– Vi har tidigare tänkt att faran ligger vid själva strypningen, att det är då man kan dö. Nu visar studier att det inte går att utesluta att upprepade strypningar kan leda till långtgående funktionsnedsättningar.

”Förväntas gå med på det”

Brita Zilg är också rättsläkare på Rättsmedicinalverket. Hon bedömer att ökningen av strypsex handlar om en normalisering av sex som förekommer i ”våldsam porr”. Många unga tjejer har uppfattningen att stryptag under samlag är något som de förväntas gå med på.

– Det finns inget riskfritt sätt att ha strypsex på. Det finns en risk att dö eller att få hjärnskador, har hon sagt till Aftonbladet.

Ungdomsjouren 1000 Möjligheter och kvinnojouren Unizon gör samma bedömning.

– Vi möter det varje dag i våra stödverksamheter. På Unizons 148 kvinno-, tjej- och ungdomsjourer vittnar unga tjejer om hur så kallat ”strypsex” blivit något man ”förväntas gå med på”, skriver 1000 Möjligheters generalsekreterare Zandra Kanakaris och Unizons förbundsordförande Olga Persson i Altinget.

Organisationerna vill se en ny lag mot strypvåld som inkluderar sexuella sammanhang.

–  Samtycke får aldrig vara en ursäkt för potentiellt dödliga våldshandlingar. Vi vill även se porrskydd för barn, med åldersverifiering och andra former av reglering.

Varannan tjej

Tidigare undersökningar har även visat att våldsamt sex ökar kraftigt bland unga i Sverige.

Professor Carolina Överlien vid Stockholms universitet är en av flera som forskat på våld i ungas nära relationer.

Hennes studie visar att varannan tjej mellan 15 och 19 år har utsatts för någon form av sexuellt våld i en relation.

– Vi har framför allt stött på unga tjejer som inte har vetat om de har rätt att säga nej när man inte vill. 15-åringar som tror att när man är ihop med någon så förväntas man ställa upp på det han önskar. Man vet inte att det är upp till en själv att sätta gränser kring sin egen kropp, sade Carolina Överlien till SVT Nyheter i början av 2023.

Några månader senare vittnade flera unga tjejer om att strypsex blivit normaliserat i en intervju med Sydsvenskan.

– Det gjorde ont, men det värsta var att jag inte fick luft. Jag trodde att jag skulle dö. Samtidigt låg jag där, naken och alldeles utelämnad, sa en av tjejerna till tidningen.

Foto: WVT

Text: Redaktionen


Flera pass blir ogiltiga – ”agera i tid”

2025 08 29

Snart kommer svenska myndigheter inte längre att acceptera pass som har fått förlängd giltighetstid.

Från och med den 1 oktober ändras reglerna som infördes under coronapandemin.

Under pandemin hade många länder, inklusive Sverige, brist på material för att tillverka nya pass. Därför kunde personer som ansökte om nya pass få passets giltighetstid förlängt.

Men snart upphör alltså den tillfälliga regeln. Alla så kallade förlängda pass blir ogiltiga i Sverige den 1 oktober.

Nu vänder sig Migrationsverket till alla som har ett sådant pass.

– Om du har ett förlängt pass med stämpel eller sticker och planerar att ansöka, eller har ansökt, om uppehållskort, uppehållsstatus, visum eller uppehållstillstånd för studier, besök, familjeanknytning eller arbete bör du ansöka om ett nytt pass i ditt hemland eller hos ditt hemlands ambassad, framhåller myndigheten i ett uttalande.

”Agera i tid”

Carl Bexelius, rättschef vid Migrationsverket, framhåller att det är ”viktigt att agera i tid”.

– Alla som befinner sig i Sverige behöver inte ha ett pass, till exempel personer som har ett permanent uppehållstillstånd eller personer som har flykting- eller alternativ skyddsstatus, säger han till Aftonbladet.

– Men att ha ett pass är ett krav för att få tillfälligt uppehållstillstånd i Sverige när det gäller andra grunder än skydd. Annars kan Migrationsverket inte bevilja ansökan om tillstånd, vilket innebär att man då inte har rätt att vara i Sverige och då kan man utvisas.

Kommer ta kontakt

Migrationsverket kommer kontakta personer som behöver förnya sina pass.

– Skaffa ett nytt pass så snart som möjligt, men vänta med att komplettera din ansökan tills Migrationsverket kontaktar dig och ber dig skicka in en kopia på ditt nya pass. Du kommer att få information från oss om hur du ska göra, skriver myndigheten

Foto: MarcusOscarsson.se resp M. Sjödin

Text: Redaktionen