Europas mäktigaste person: ”Hotet är mycket större än vi tror”

2024 12 23

Italiens premiärminister Girogia Meloni är Europas mäktigaste person.

Det fastslog välansedda Politico i början av december.

– På mindre än ett decennium har ledaren för högerpartiet Italiens bröder gått från att avfärdas som en ultranationalistisk knäppgök till att väljas till Italiens premiärminister och etablera sig som en ledare som Bryssel och Washington vill göra affärer med, skrev tidningen i sin motivering.

”Mycket större än vad vi föreställer oss”

Meloni har tidigare kritiserats för sin mjuka hållning till Putinregimen i Moskva.

Putins ”valseger” 2018 kallade Meloni för ”det ryska folkets otvetydiga vilja".

Sedan hon tillträdde som premiärminister har dock Meloni gjort en totalomvändning i synen på den ryska diktaturen.

Under Rysslands invasion av Ukraina har premiärministern framstått som en av Ukrainas mest inbitna anhängare.

Nu uttalar sig Meloni återigen om hotet från Ryssland. 

I ett färskt uttalande varnar hon för att västvärlden underskattar Putins framtidsplaner.

– Vi måste förstå att hotet är mycket större än vad vi föreställer oss, säger premiärministern enligt Kyiv Independent.

Flera hotbilder

Enligt Meloni är det ryska hotet mot Europa mycket större än enbart militär.

– Det handlar om hot mot vår demokrati, det handlar om att påverka vår allmänna opinion, det handlar om vad som händer i Afrika, det handlar om råvaror, det handlar om instrumentaliseringen av migration. Vi måste förstå att det handlar om mycket breda säkerhetsfrågor.

Ställer krav

Sedan 2021 har Ryssland och Belarus iscensatt stora flyktingströmmar vid EU:s gränser. Tusentals migranter har skeppats till unionens östra gränser med löfte om säker inresa i EU.

Georgia Meloni uppmanar EU att betrakta flyktingströmmarna som ett betydande säkerhetsproblem som kommer finnas kvar efter kriget i Ukraina.

– Vi behöver en ny och mer effektiv utrikes- och samarbetspolitik för att klara migrationsfrågan, säger Italiens premiärminister. 

Foto: HUNGQUACH679PNG

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen