EUROPA: Vill förbjuda kritiserat parti

2024 01 13

Ett av Europas mest omdiskuterade partier är i hetluften igen.

Det handlar om det tyska högerpopulistiska partiet Alternative für Deutschland, AfD.

Partiet växer just nu i opinionen, samtidigt som kritiker anser att partiet är på väg att radikaliseras.

Tidigare i veckan avslöjades ett hemligt möte där AfD-medlemmar uppges ha träffat högerextremister.

Vid mötet ska deltagarna ha diskuterat en plan för att utvisa ett stort antal invandrare från Tyskland, inklusive medborgare som inte anses vara ”assimilerade”, rapporterar Politico.eu.

Vill förbjuda partiet

En av deltagarna på mötet, Roland Hartwig, är en tidigare parlamentsledamot som anses stå nära partiets ledare, Alice Weidel.

Nyheten har väckt stor debatt i Tyskland, där frågan om högerpopulism anses vara extra känslig med tanke på landets historia.

Flera röster har nu höjts för att AfD ska förbjudas.

Den tyska konstitutionen gör det möjligt att förbjuda partier som vill underminera eller avskaffa den demokratiska ordningen.

Vissa av AfD:s politiska motståndare anser att partiet stämmer in på den beskrivningen.

”Lära från historien”

En av dessa är socialdemokratiska SPD:s ledare, Saskia Esken, som tidigare den här månaden uttalade sig för att åtminstone diskutera ett förbud.

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz (SPD) har också lämnat en kommentar på X.

– Att lära sig från historien är inte bara läpparnas bekännelse. Demokrater måste hålla ihop, skriver Scholz.

AfD bekräftar att mötet har ägt rum, men säger att partimedlemmarna var där som privatpersoner.

Alice Weidel avfärdar också kraven på att partiet ska förbjudas.

– Krav på att AfD ska förbjudas är fullständigt absurda och visar på en antidemokratisk attityd hos dem som ställer dessa krav, säger hon, enligt Politico.eu.

Foto: N. Braun

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump har hotat ”att bomba skiten ur Moskva”

2025 07 09

USA:s president Donald Trump påstår att han hotat Rysslands diktator Vladimir Putin med att ”bomba skiten ur Moskva”.

Trump ska ha berättat om bombhotet under ett privat möte med donatorer 2024.

Enligt en ljudinspelning, som CNN tagit del av, påstår presidenten att han försökte avskräcka Vladimir Putin från att attackera Ukraina.

– Jag sa till Putin: ”Om ni går in i Ukraina kommer jag att bomba skiten ur Moskva. Jag kommer inte ha något val”, säger Trump i ljudupptagningen.  

– Putin svarade typ: ”Jag tror inte på dig”. Men han trodde på mig till tio procent, fortsätter presidenten.

I ett senare skede av samtalet hävdar Trump att han uttalat liknande hot mot Kinas president Xi Jinping angående Taiwan.

Enligt Trump ska han ha hotat att bomba Peking om den kinesiska militären attackerar ön i Stilla havet.

– Han trodde att jag var galen, säger presidenten om Xi Jinpings reaktion på hotet.  

Tystnad från Trumps stab

Trump ska ha fällt kommentarerna under valkampanjen 2024.

Hans kampanjteam har avböjt att kommentera uppgifterna, rapporterar CNN.

Kreml svarar

Den ryska ledningen har däremot kommenterat CNN:s uppgifter.

– Jag vet inte om det är sant. Det finns mycket falska nyheter, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt VG.

LÄS MER: TRUMP: Flera stora besked i dag onsdag 

Tröttnat på Putin

De senaste dagarna har Donald Trump höjt tonen mot Vladimir Putin.

Under en pressträff på tisdagskvällen gick han till hårt angrepp.

– Han snackar mycket skit, sade Trump om Putin.

– Han är väldigt trevlig hela tiden, men det visar sig vara helt meningslöst, fortsatte presidenten.

Öppnar för sanktioner 

Trump har under en längre tid försökt förhandla fram ett fredsavtal mellan Ukraina och Ryssland.

Nu öppnar han för nya sanktioner mot Ryssland.

– Jag tittar på det, sade Trump under tisdagens pressträff.

LÄS MER: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Kritiserad skatt kan avskaffas – S säger ja

2025 07 09

Den kritiserade dansbandsskatten kan bli historia.

Idag omfattas dandsbandsevenemang av 25 procent moms, till skillnad från liveband som spelar inför sittande publik där momsen istället ligger på 6 procent.

Så sent som i juni lade regeringen fram ett förslag om att slopa dansbandsskatten.

Nu ger även Socialdemokraterna besked i frågan.

– Bort med den orättvisa dansbandsmomsen, framhåller partiet i ett uttalande.

"Straffbeskattas"

Ställningstagandet kommer via Niklas Karlsson, ordförande i skatteutskottet under en pressfika idag.

Socialdemokraterna föreslår att momsen på entré till dansbandstillställningar ska sänkas från 25 till 6 procent, förklarar partiet.

Syftet med förslaget är att skapa “en mer rättvis momshantering” och att de som går på dansbandsevenemang inte ska “straffbeskattas”.

– Partiet menar att momsen bör moderniseras så att dansbandsevenemang behandlas på samma sätt som andra konserter. En sänkt moms ses som ett sätt att både stärka kultursektorn och värna dansbandstraditionen, särskilt i mindre orter och på landsbygden, framhåller Socialdemokraterna.

"Är för jävligt"

Dansbandsskatten är vida kritiserad.

Gunnar Nilsson, trummis i klassiska bandet Lasse Stefanz, är en av aktörerna som uttryckt sin hållning.

Han menar att skatten är orimlig.

– Det är för jävligt att det ska vara så hög entrékostnad. Ta bort skiten, sade han till Alingsås Tidning ifjol.

Han har fått medhåll av Cattis Johansson, management-ansvarig för Lasse Stefanz.

– Det är en katastrof för branschen. Det är ju arrangörerna som drabbas allra hårdast av just momsen, sade hon till samma tidning till tillfället.

LÄS MER: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

SD lovar att den tas bort

Sverigedemokraterna är kanske det riksdagsparti som visat störst missnöje mot skatten. I vintras lovade partiledaren Jimmie Åkesson att “straffskatten”, som han kallar den, ska tas bort.

För många kan det tyckas vara en liten fråga, men för branschen – och det kulturarv vi gemensamt slår vakt om – är frågan existentiell, skrev Åkesson i en debattartikel i Aftonbladet i december.

– Detta ska ses som ett gemensamt upprop för förändring likväl som ett löfte från Sverigedemokraterna, som betydande del av regeringsunderlaget, att frågan nu ska lösas politiskt.

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen