EUROPA: Våldsamt hagel – utlyser katastrofläge

2023 08 28

Drygt 1 300 personer vaknar idag till kraftig förstörelse i sin stad.

Under helgen har ett massivt oväder slagit till mot Bayernregionen i Tyskland.

Särskilt drabbad har samhället Bad Bayersoien blivit.

Länk till en video som visar förödelsen finns längst ned i artikeln.

Drygt 80 procent av stadens byggnader ska ha skadats, vilket igår kväll tvingade myndigheterna att utlysa katastrofläge.

Undantagstillstånd gäller nu, rapporterar The New York Times korrespondent från Berlin.

Hagel större än tennisbollar

Stormen har slagit mot större delen av södra Tyskland.

I just Bad Bayersoien, med 1 300 invånare, öppnade himlen upp sig och släppte ned ett våldsamt hagel.

Bilder från lokala nyhetsstationer visar hagelkulor större än tennisbollar – och på sociala medier sprids bilder där storleken snarare är i klass med handbollar.

– Videofilmer visar hela tak förstörda av hagel. Takmonterade solpaneler har genomborrats av hagel och bilrutor krossats, rapporterar Berlin-korrespondenten Christopher F. Schuetze.

Utlyser undantagstillstånd

Myndigheterna i Bad Bayersoien har inte haft något annat val än att utlysa undantagstillstånd.

Statliga resurser mobiliseras nu för att städa upp staden och nödtak har beställts som ska fungera som akuta lösningar till dess att skadorna kan repareras permanent.

– Slutet på operationen är ännu inte i sikte och styrkorna på marken har fortfarande ett tungt arbete framför sig, säger distriktets kommissarie Anton Speer i ett uttalande.

Flera personskador

Stormen i Tyskland har orsakat flera personskador på andra håll i Bayern.

I Kissing utanför Augsburg skadades tolv personer när vinden rev upp ett festivaltält och drygt 100 personer på ett äldreboende behövde evakuera efter att byggnadens tak skadats.

Det har även rapporterats om stora översvämningar, uppdragna träd, och en kran som har vält.

Södra Tyskland är fortsatt i beredskap för kraftiga regn fram till och med tisdag.

Hagelstorm även i Italien

Vädret i Europa har svängt dramatiskt under sommaren 2023.

En liknande hagelstorm ägde rum för en dryg månad sedan i den italienska regionen Veneto där minst 110 personer skadades i samband med ett kraftigt hagel.

Även då beskrevs hagelkulorna stora som tennisbollar.

Se ett klipp som visar förödelsen av hagelstormen i Bayern genom att klicka här.

Foto: Munich Raven/X resp USGS

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen