EUROPA: Svensk tv-kanal väcker stor ilska

2022 12 02

Regimen i Turkiet och Erdoğanvänliga medier reagerar kraftigt på ett reportage i Sveriges Television.

SVT-reportaget handlade om efterlysta svenskar som för närvarande håller sig undan och lever i frihet i Turkiet. 

Landets president, Recep Tayyip Erdoğan, är dock inte särskilt glad i påståendena om att grovt kriminella personer från Sverige fått ett tryggt hem i hans land, rapporterar SVT.

– Det är PKK och FETÖ som talar. Det är inte hederlig journalistik, säger uttrycker Ibrahim Kalin, Erdoğans talesperson, i en intervju med kanalen.

Han anklagar samtidigt reportern för att ha en “dold agenda”.

En "provokation"

Intervjun publicerades i dokumentären “Flykten till Turkiet” under onsdagen. Sedan dess har regimtrogna medier i Turkiet rasat mot SVT, som menar att programmet är en ren “provokation”.

Enligt SVT har dessutom ett konto, som enligt egen utsago sysslar med faktagranskning, anklagat kanalen för “smutskastningskampanj”.

– Det framställs som att Erdoğans rådgivare plattar till en utländsk journalist som är ute efter att smutskasta Turkiet. Det görs till en fråga om försvara nationens heder, säger SVT:s Turkietkorrespondent Tomas Thorén.

"Vana vid attacker"

På SVT tar man dock de turkiska reaktionerna med ro och försvarar den fria journalistikens rätt att verka i alla länder.

– Vi har blivit rätt vana vid attacker på vår journalistik i turkiska regeringstrogna medier under de senaste månaderna, alltså den period då den svenska Natoansökan varit på agendan, säger Charlotta Friborg, ansvarig utgivare för SVT:s Riksnyheterna, till den egna kanalen.

– Man har uttryckt att den svenska regeringen borde näpsa SVT. Men fri journalistik innebär att man inte tar order från någon regering, vare sig den sitter i Ankara eller i Stockholm.

Ilsknat till mot SVT förr

Det är inte första gången som Turkiet reagerar på svenska tv-program, eller ens program i just SVT.

I oktober retade programmet Svenska Nyheter och dess programledare Kristoffer Appelqvists skämt om Erdoğan upp regeringen i landet.

– Det skandalösa programmet sändes – trots att Turkiet har möjlighet att lägga in veto mot ansökan om länderna (Sverige och Finland, red. anm) inte accepterar Turkiets krav, dundrade den regimvänliga tidningen Sabah.

Kallade upp ambassadören

Då blev även en följd att Turkiet kallade upp Sveriges ambassadör till utrikesdepartementet.

“Förolämpande innehåll” var anledningen enligt den turkiska statsägda nyhetsbyrån Anadolu Agency.

Inte heller då lät sig SVT påverkas av kritiken.

– Svenska nyheter är ett satirprogram där vi skojar friskt om aktuell politik och makthavare. I Sverige har vi yttrandefrihet och fri press, utrymmet för humor och satir är mycket vidsträckt, framhöll Ebba Adielsson, ansvarig utgivare för programmet, till Expressen vid tillfället.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kraftig kritik mot Turkiet – stor frustration i Sverige

Foto: A. Jasso

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10 dec 2025

Ryssland varnar för Sverige

2025 12 10

Ryssland pekar bland annat ut Sverige som något slags hot mot den ryska nationen.

Utspelet kommer från den ryska befälhavaren Alexander Moiseyev, som säger att Natoländerna “avsevärt” har ökat sin underrättelseverksamhet i den arktiska regionen.

Förutom Sverige är det i synnerhet Finland som beskrivs som en aktör Ryssland anser sig behöva varna för, enligt Moiseyev.

– Intensiteten i Natoländernas underrättelsetjänst har ökat avsevärt. Det finns planer på att placera ur fler strategiska övervakningsdrönare av Phoenixtypen i Finland, säger befälhavaren till statliga ryska nyhetsbyrån Tass, vilket uppmärksammats av den finländska tidningen Iltalehti.

Växlat upp närvaron

Arktis är en känslig region i sammanhanget, inte minst ur ett svenskt perspektiv. Stormaktskonkurrensen i området har bland annat varit en fråga för Sveriges riksdag och Sverige ingår sedan 1996 i Arktiska rådet tillsammans med Danmark och Grönland, Finland, Island, Kanada, Norge, USA och just Ryssland.

Under de senaste åren har Ryssland växlat upp sin närvaro och öppnat flera gamla sovjetiska militärbaser i Arktis.

– Det blir öppnare maktpolitik i det arktiska området. Det är en stor förändring, som Finland och också Sverige måste förbereda sig för, har Eoin Micheál McNamara, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, tidigare sagt till Hufvudstadsbladet.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Utspelet: Sverige i "anti-rysk hysteri"

Enligt Alexander Moiseyev har västländer successivt växlat upp byggandet av isbrytare och investerat i “moderna multifunktionella obemannade system”, skriver Iltalehti.

– Alla dessa åtgärder tyder på att militär kapacitet byggs upp i den arktiska regionen för att begränsa Ryska federationen, men jag vill betona att vi inte rör oss mot deras gränser, de rör sig mot våra gränser, säger den ryska befälhavaren.

Moiseyev påstår även att Sverige och Finland under de senaste två åren anslutit sig till den “anti-ryska hysterin”.

LÄS MER: “Champagnen öppnas i Moskva” – varningsflagg hissad i Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen