EUROPA: Svensk har dött – föll 100 meter

2023 08 04

En svensk man har dött i en tragisk olycka.

Det rör sig om en svensk man i 60-årsåldern som varit med om en mycket allvarlig olycka i Bad Gastein i Österrike.

Han var ute på en guidad tur kring sjön Palfnersee, då han halkade och föll 100 meter nerför en brant terräng.

Räddningstjänst, ambulanshelikopter och fjällräddare försökte ta sig till platsen i en insats som försvårades av dimma och regn.

Återupplivningsförsök gjordes, men den svenske mannens liv gick inte att rädda, rapporterar den österrikiska nyhetsbyrån APA.

Svår insats

De svåra vädermässiga förutsättningarna i kombination med den besvärliga terrängen gjorde att räddningsinsatsen försenades.

– Räddningen av den skadade av medlemmar från bergsräddningscentralerna i Bad Gastein och Bad Hofgastein var tekniskt svår på grund av den branta, fallbenägna terrängen i regnet.

– Det beskrev distriktschefen för bergsräddningsteamet i Pongau, Gerhard Kremser, framhåller österrikiska Nachrichten.

Var väl förberedda

Enligt den lokala polisen var vandringens deltagare väl förberedda och hade gjort flera turer tidigare i veckan.

Det ska röra sig om en tragisk olycka, och mannen tros ha tappat balansen och fallit.

Hände förra året

I februari förra året dog fyra svenskar i Österrike i samband med en lavin i staden Spiss.

Svenskarna åkte offpist på ett berg i Tyrolen när lavinen skedde, och fyra svenska män i 40-årsåldern hemmahörande i Svealand och Götaland förlorade livet.

Ytterligare en svensk person skadades.

Mycket bred

Det var en mycket bred lavin, omkring 400 meter, som rasade under en tid då mycket snö fallit i Tyrolen.

Lavinen som ledde till att svenskarna förlorade livet var en av totalt 60 under två dagar.

Efter att den skadade svensken lyckats larma så kunde en räddningsinsats påbörjas med helikoptrar från Österrike och Schweiz.

Även en person från Österrike förlorade livet i olyckan.

Foto: C. Hanson

Text: Redaktionen


JUST NU: Miljontals mobiliseras – diktator rustar för krig

2025 10 18

Kraftiga spänningar mellan två länder är på väg att trappas upp ytterligare.

Igår kom rapporter om att USA återigen attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Donald Trump har hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sa Trump, rapporterade Reuters.

Har förklarat krig

USA har förklarat krig mot de omtalade knarkkartellerna, vilket ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

Stormakten har satt stor militär press på Venezuela genom att placera ut krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater i regionen.

Nu svarar Venezuelas ledare Nicolás Maduro på den amerikanska maktdemonstrationen.

Mobiliserar miljoner

Venezuela mobiliserar nu trupper och miliser i miljoner.

– Maduro har hävdat att hans frivilliga miliser nu har mer än 8 miljoner reservister, även om experter har ifrågasatt den siffran liksom kvaliteten på truppernas utbildning, uppger CNN.

– Fram till den 17 oktober har 20 av 23 venezuelanska delstater militariserats som en del av Maduros militära mobilisering, kallad ”Självständighet 200”.

LÄS OCKSÅ: “Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj”

”Redo för strid”

Efter att USA flyttat sin militär närmare Venezuela ger Maduro signalen att landet inte kommer vika ner sig.

– Folket är redo för att slåss, redo för strid, säger Nicolás Maduro, rapporterar Wall Street Journal.

I ett tv-sänt tal fördömer Maduro den amerikanska närvaron i landet.

– Men vårt folk är tydligt, enat och medvetet. Vi har medlen för att än en gång besegra denna öppna konspiration mot freden och stabiliteten i Venezuela, säger han, rapporterar CNN.

Anklagar USA

Maduro har också anklagat den amerikanska administrationen för att försöka stjäla landets oljerikedomar.

Enligt fler källor är de amerikanska attackerna mot de påstådda narkotikabåtarna bara början.

– USA:s senaste militära angrepp på narkotikabåtar bara är början på en större insats för att befria regionen från narkotikahandel och potentiellt få bort Maduro från makten, uppger flera källor, enligt CNN.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump – “Kostar bara 76 miljarder”

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

JUST NU: Trump ger besked om Tomahawk-robotar

2025 10 17

Trump ger besked om Tomahawk-robotar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har träffat president Trump i Washington på fredagen.

Zelenskyj kom till USA med förhoppningen om att USA ska förse Ukraina med Tomahawk-robotar.

Nu har han fått ett besked av Trump.

Trump ger besked

En av Zelenskyjs största förhoppningar med besöket i Washington var att Trump skulle säga ja till att förse Ukraina med de amerikanska kryssningsrobotarna.

Men Ukrainas president har inte lyckats övertala Trump, rapporterar Axios.

Donald Trump säger istället att han vill få slut på kriget i Ukraina utan att behöva skicka Tomahawk-missiler, enligt tidningen.

Han är alltså inte redo att säga ja nu och hoppas att det inte ska bli nödvändigt i framtiden heller.

Efter torsdagens telefonsamtal med Vladimir Putin, hoppas Trump istället på att kunna förhandla fram ett fredsavtal med Ryssland.

Trots många misslyckade försök tror Trump att båda sidor vill ha fred.

– Jag tror att president Zelenskyj vill att det ska göras och jag tror att president Putin vill att det ska göras. Nu behöver de bara komma överens lite, säger Donald Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

”Farliga vapen”

Donald Trump erkänner emellertid att det finns en risk att Putin bara ”spelar ett spel” för att vinna tid.

– Folk har ”spelat” med mig i hela mitt liv och jag har klarat mig riktigt bra, säger Trump.

Ukraina har erbjudit ett utbyte där USA får ukrainska drönare mot att Ukraina får Tomahawks.

Förslaget intresserar Trump, men den amerikanska presidenten säger samtidigt att USA behöver sina Tomahawks för sin egen säkerhet.

Han är också orolig för att orsaka en eskalering av kriget i Ukraina om han förser landet med Tomahawks, säger han.

– De är mycket farliga vapen. Det kan innebära en eskalering. Tomahawks är en stor sak, säger Donald Trump, enligt tidningen.

Zelenskyj har med andra ord inte fått det positiva besked om Tomahawks som han hade hoppats på.

Trumps besked är istället att han hoppas på att kriget får ett snabbt slut.

Donald Trump ska även träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern. Datum för mötet har ännu inte fastställts.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Text: Redaktionen