EUROPA: Stora oroligheter i huvudstad – poliser skadade

2022 12 24

Kraftiga protester skapar oro under julafton efter gårdagens dödsskjutning.

Under fredagen sköts tre personer till döds vid ett kurdiskt kulturcentrum i Paris. 

Attacken orsakade även flera skador efter att en 69-årig man öppnat eld i ett brott som åklagarmyndigheten tror är rasistiskt motiverad.

Nu har stora protester med tusentals deltagare brutit ut på gatorna i Paris och bråk har rapporterats mellan poliser och demonstranter.

– Vi vet att vi är hotade. Kurder i allmänhet, kurdiska aktivister och militanter. Frankrike är skyldig oss skydd, säger Berivan Firat, talesperson för det kurdiska demokratiska rådet CDK-F, till BFM TV.

Skadade poliser

Attackens offer var alla av kurdiskt ursprung.

31 poliser och åtminstone en demonstrant har skadats till följd av våldsamheterna under demonstrationen, rapporterar den franska nyhetssidan BFM TV.

Demonstrationen hade fått tillstånd av huvudstadens polisdepartement men efter oönskade utvecklingar har polisen tvingats använda tårgas, uppger CNN.

Inte en terrorattack

Skjutningen utanför det kurdiska kulturcentrumet i den franska huvudstaden beskrivs inte som en terrorattack.

Däremot utreds fortfarande huruvida brottet är rasistiskt motiverat eller inte.

– När det kommer till rasistiska motiveringar, så är det såklart del av utredningen som precis satt igång, säger utredaren Laure Beccuau.

Frankrikes president Emmanuel Macron har beskrivit attacken som “avskyvärd” och en händelse där “Frankrikes kurder varit måltavlorna”.

Kriminellt förflutet

Vid demonstrationerna, som tagit plats vid Place de la Republique i de östra delarna av huvudstaden, har bränder startats och bilar tippats omkull.

Såväl aktivister som politiker och antirasistiska grupper har närvarat.

Den misstänkta gärningsmannen är en 69-årig fransman med ett långt kriminellt förflutet, rapporterar CNN.

Han är inte del av någon extremistisk rörelse som bevakas av polisen.

Försäkrar rättigheterna

Frankrikes inrikesminister Gérald Darmanin understryker att landet kommer att försäkra kurders rättigheter.

Han lovar även att öka närvaron av poliser omkring platser som kan bli ytterligare måltavlor efter attacken.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor ukrainsk attack mot ryskt flygfält

2025 07 05

Ukraina har gått till attack.

På lördagsförmiddagen kommer besked om att Ukraina har attackerat ett ryskt flygfält.

Det rör sig om en stor drönarattack.

Under natten har Ukraina attackerat flera ryska regioner – attacken mot flygfältet skedde i Voronezh Oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Ukraina attackerade Borisoglebsk-flygfältet i ryska Voronezh Oblast natten till den 5 juli och skadade ett lager med glidbomber, flygplan och andra ryska militära tillgångar. 

På flygfältet finns flygplan av typerna Su-34, Su-35S och Su-30SM som enligt militären regelbundet används av Ryssland i luftangrepp mot Ukraina. 

Anfallet kan ha förstört ett tränings- och stridsflygplan, och ytterligare utvärderingar pågår.

Bredare drönarattack

Anfallet var en del av en bredare nattlig drönarkampanj över hela Ryssland, med explosioner och bränder rapporterade i minst sex regioner. 

Ukrainska tjänstemän säger att dessa drönaroperationer syftar till att undergräva Rysslands anfallsförmåga och föra kriget närmare de som möjliggör Kremls kampanj.

Läs mer: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

Generalstaben kommenterar

Ukrainas generalstab kommenterar attacken mot flygfältet.

– Den 5 juli slog enheter ur specialförbanden inom Ukrainas väpnade styrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, till mot flygfältet Borysoglebsk i Voronezh oblast som ett led i ansträngningarna att minska fiendens förmåga att genomföra flyganfall, menas det.

– Flygfältet är hemmabas för fientliga flygplan av typen Su-34, Su-35S och Su-30SM. En depå med glidbomber, ett träningsflygplan och eventuellt andra flygplan träffades.

“Alla åtgärder”

Generalstaben fortsätter.

– Resultaten av attacken håller på att klargöras. Försvarsmakten fortsätter att vidta alla åtgärder för att underminera de ryska ockupanternas möjligheter att slå mot civil infrastruktur och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina. Fortsättning följer! Ära till Ukraina!

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Trump tror på banbrytande avtal – redan nästa vecka

2025 07 05

Ett avtal om vapenvila i Mellanöstern kan vara nära förestående.

Kriget mellan Israel och Hamas har rasat i ett år och nio månader.

Flera försök att få till en vapenvila har gjorts.

Nu ger USA:s president Donald Trump besked om att han tror på ett banbrytande avtal – redan nästa vecka, rapporterar Reuters.

Tror på avtal

President Donald Trump säger att det är bra att Hamas uppges ha reagerat i ”en positiv anda” på ett nytt USA-medlat förslag om eldupphör i Gaza.

Han säger till reportrar ombord på Air Force One att det kan finnas en överenskommelse om vapenvila i Gaza så snart som nästa vecka.

– Vi måste få det överstökat. Vi måste göra något åt ​​Gaza, säger Trump enligt AFP.

Hamas besked

Hamas uppger att de “allvarligt är redo att omedelbart inleda en förhandlingsrunda”.

En högt uppsatt palestinsk tjänsteman med insyn i samtalen uppger att Hamas accepterade den allmänna ramen men att de har begärt flera ändringar, inklusive en amerikansk garanti för att fientligheterna inte kommer att återupptas om samtalen om att avsluta kriget misslyckas.

På tisdagen sade Trump att Israel har accepterat de ”nödvändiga villkoren” för ett 60 dagar långt eldupphör, under vilket parterna skulle arbeta för att få slut på kriget, rapporterar BBC.

Det är planen

Planen tros omfatta ett stegvist frisläppande av tio levande israeliska gisslan av Hamas och kropparna av 18 andra gisslan i utbyte mot palestinska fångar som hålls i israeliska fängelser. 

Femtio personer i gisslan hålls fortfarande fångna i Gaza, varav minst 20 tros vara vid liv.

I förslaget sägs också att tillräckliga mängder humanitärt bistånd omedelbart ska föras in i Gaza under medverkan av FN och Internationella rödakorskommittén.

Har försökt länge

Internationella aktörer har under en längre tid försökt få till vapenvila och fredsavtal mellan Israel och Hamas.

Det återstår att se om den amerikanska planen kan vara det som leder till eldupphör nästa vecka.

Foto: The White House

Text: Redaktionen