24 juli 2026

EUROPA: President tvingas avgå efter pedofilbråk

2024 02 10

Ungerns president Katalin Novaks avgår nu efter att ha fått hård kritik på grund av en pedofilskandal.

Katalin Novak var Ungerns första kvinnliga president och representerar det konservativa partiet Fidesz.

På senare tid har hon hamnat i blåsväder på grund av en pedofilskandal.

Nyss kom beskedet att Novak avgår.

Detta bland annat efter att det ägt rum stora demonstrationer mot presidenten i Budapest under fredagen.

”Tystade ned brott”

Bakgrunden till bråket och avgången är Katalin Novaks hantering av ett fall av sexövergrepp mot barn.

– President Katalin Novak beviljade nåd till en man som dömts för att ha tystat ned brott som begåtts av en sexualförbrytare på ett barnhem, rapporterar Politico.eu.

Själva övergreppet ägde rum förra året, och mannen dömdes sedermera till tre års fängelse, men benådades alltså av Novak.

Och nu avgår alltså presidenten, enligt bland andra AP.

Påvens besök

I fredags demonstrerade över 1000 personer i Budapest och krävde Novaks avgång.

Benådningen av den dömde mannen skedde i samband med påven Franciskus besök i Ungern i april 2023. Då benådade runt två dussin dömda brottslingar.

– Men det blev först nyligen avslöjat att en av de personer som dragit nytta av åtgärden var den biträdande chefen för ett barnhem, som hade dömts för att ha täckt upp för en sexualbrottsling som utnyttjade de boende på hemmet, uppger tidningen.

Oppositionen har också krävt också att den tidigare justitieministern Judit Varga, som nu toppar Fidesz lista till Europaparlamentsvalet, fråntas sitt uppdrag.

Ändrar lagen

Katalin Novak själv menar att benådningar alltid är kontroversiella, men understryker att hon aldrig skulle benåda en pedofil.

Hennes parti har försökt få bukt med kritiken genom att införa en lagändring.

– I ett försök att dämpa folklig ilska kopplad till fallet lade Orbáns Fidesz-parti på torsdagen fram en grundlagsändring för att förhindra framtida benådningar från att på något sätt gynna personer som dömts för att ha begått brott mot barn, skriver Politico.eu.

Men det räckte alltså inte för att tysta kritiken, och idag kom beskedet om Katalin Novaks avgång.

Text: Redaktionen

Foto: Calvin Hanson


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen