30 mars 2026

EUROPA: Pojke död efter upplopp

2022 12 15

En pojke har dött i Montpellier efter att franska och marockanska fotbollssupportrar drabbat samman i natt.

VM-semifinalen i fotboll mellan Frankrike och Marocko slutade i fransk seger med 2-0.

Men efterspelet har handlat om annat än att segraren nu har chans att kamma hem två VM-titlar i rad eller att Marocko som första afrikanska nation någonsin ska spela bronsmatch på lördag.

Istället har rapporteringen fokuserat på stora oroligheter i Frankrike under natten där en pojke tragiskt nog blivit bragd om livet, rapporterar Sky News.

"Våldsamt påkörd"

Olyckan skedde i staden Montpellier i södra Frankrike sent på onsdagskvällen. I ett uttalande från lokala myndigheter stod det att pojken blev “våldsamt påkörd” av en bil.

– Han fördes till sjukhuset, men dog kort efter ankomsten, meddelar franska departementet Hérault enligt den brittiska kanalen.

En video på en bil som kör rakt in i folkmassor och som påstås visa händelseförloppet sprids även på sociala medier. Polisen har lokaliserat bilen och söker föraren.

100 gripna i Paris

Även i huvudstaden Paris blev det oroligt på kvällen. Över 100 personer greps av polis efter Frankrikes seger, uppger Le Parisien.

Tidningen rapporterar att folkmassor började ta sig ner längs avenyn Champs-Élysées när klockan närmade sig 22, och när polisen uppmanade supportrarna att lämna platsen blev det oroligt.

– De här personerna kommer egentligen bara för att slåss med järnrör, sade Paris borgmästare Jeanne d’Haustessere till fransk CNews igår redan före matchen.

Hon varnade samtidigt för scener som påminner om “inbördeskrig”.

– På onsdag är alla rädda för ett krig, ett gerillakrig, ett inbördeskrig och vi vill inte att Champs-Élysées ska förvandlas till ett slagfält.

"Vi gav allt"

Marockos lag hade inför matchen drabbats av stora skadeproblem och trots att man slagit ut stjärnspäckade Belgien, Spanien och Portugal tidigare i turneringen blev fransoserna övermäktiga.

Efter ett tidigt ledningsmål av Theo Hernandez redan i femte minuten orkade inte Marockanerna resa sig, och med dryga kvarten kvar satte Randal Kolo Muani spiken i kistan med 2-0.

– Vi gav allt och det är det viktigaste, säger Marockos förbundskapten Walid Regragui efter matchen.

På söndag spelar Frankrike final mot Argentina. För Marockos del blir det bronsmatch mot Kroatien på lördag.

Foto: D. Tomaseti

Text: Redaktionen


23 oktober 2026

SKATTEVERKET: Dags att skicka in – pensionärer uppmanas särskilt

2026 10 23

Den 8 november är sista dagen, meddelar Skatteverket.

Då måste den som vill ansöka om jämkning ha skickat in sin ansökan för att rätt skatt ska dras under hela 2027. Annars riskerar många att få kvarskatt.

– Olika faktorer påverkar vad just du ska betala i skatt, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett uttalande.

– Det går att ta med alla sorters inkomster och avdrag i en jämkningsansökan, men framför allt är jämkning det bästa sättet att undvika att för lite skatt dras på dina löne- och pensionsutbetalningar.

Många nyblivna pensionärer

Av de som får kvarskatt är nyblivna pensionärer överrepresenterade, enligt Skatteverket. Anledningen är att pensionärer ofta får pensionsutbetalningar från flera håll, där var och en av dem inte kan veta vad den totala inkomsten landar på.

– Det här gäller även de personer som tar ut pension men fortsätter att arbeta, uppger Skatteverket.

– Det finns flera sätt att undvika kvarskatt. Ett sätt är att be den som betalar ut lön eller pension att dra mer skatt. Ett annat sätt är att ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

200 000 pensionärer

För inkomståret 2025 var det många som fick kvarskatt. Bland de som fick sitt besked om slutlig skatt i juni var sista inbetalningsdag i september, och det totala antalet som fick betala tillbaka var 712 000. Hela 200 000 av dem var pensionärer.

– Det är vanligt med kvarskatt när en person har flera utbetalare, vilket många med pension har. Det är därför viktigt att planera sina pensionsutbetalningar och vilken skatt som ska dras, sade Johan Schauman då.

Hemsida eller blankett

Ansökan om jämkning görs på Skatteverkets hemsida eller via en blankett. På hemsidan finns också möjlighet att räkna ut den rätta skatten som ska dras.

– När du ansöker om jämkning inför ett kalenderår kallas det för att du ansöker om särskild beräkningsgrund, uppger Skatteverket.

– Om du har ansökt om särskild beräkningsgrund och är ansluten till en digital brevlåda får du beslutet i mitten av december. Annars skickas det med post till din folkbokföringsadress i början av januari.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


23 okt 26

Mohamed Ali (V) ställer in allt

2026 10 23

I går gjorde riksdagsledamoten Mohamed Ali (V) sin första dag i riksdagen.

I samband med det ställde han upp på flera intervjuer med olika medier.

Ali kommenterade bland annat det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till hans personvalskampanj.

Riksdagsledamoten uttalade sig även om sina skulder hos Kronofogden, som fått stor uppmärksamhet i medierapporteringen.

Under fredagen var Ali inbokat för intervjuer hos flera medier.

Men nu stoppas allt.

Ali ställer in allt med hänvisning till att han är sjuk.

– Som skäl uppgavs att Mohamed Ali är sjuk i dag och behöver vila, rapporterar Ekot.

”Extra påfrestning”

I fyra veckor har Ali vägrat att ställa upp på intervjuer.

Under torsdagen förklarade han varför.  

– Det har varit under lite extra påfrestning som jag haft de senaste fyra veckorna. Jag kunde inte svara på varje meddelande eller varje mejl, sade riksdagsledamoten till Expressen.

Nytt ärende

Under veckorna efter valet har Kronofogden återigen försökt komma i kontakt med Ali.

Enligt Expressen har riksdagsledamoten fått ytterligare ett betalningsföreläggande som han inte besvarade inom utsatt tid.

Efter tidningens avslöjande har dock Ali begärt omprövning.

På frågan om varför han inte svarade i tid hänvisar han till att han mått dåligt under perioden.  

– Ja, det är under de där fyra veckorna som jag har mått dåligt. De senaste två åren har jag inte fått något föreläggande från Kronofogden, så det var under de här fyra veckorna som jag har haft, jävligt påfrestande.

Läs mer: Vänsterpartiet ger besked om Mohamed Ali

Ska hålla förhör

Tre personer är misstänkta i förundersökningen om misstänkt valfusk i Borlänge kopplat till Vänsterpartiet, uppger Åklagarmyndigheten. 

Brottsrubriceringen är otillbörligt verkande vid röstning. Tre framställningar är inlämnade till Falu tingsrätt om offentlig försvarare.

– Framställningar om offentlig försvarare görs för att vi ska kunna hålla förhör, säger senior åklagare Oskar Edvardsson som leder förundersökningen.  

Andra läser: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA 

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen