EUROPA: Paludan annonserar ny koranbränning i ännu ett land

2023 03 21

Rasmus Paludan har på nytt hotat att bränna koranen.

Men den här gången inte i Sverige, utan i Storbritannien.

Närmare bestämt i Wakefield, strax söder om Leeds. Den dansk-svenska högerextremisten får dock nobben – han får inte ens komma in i landet.

– Herr Paludan har tidigare fängslats i Danmark för sina hatiska och rasistiska uttalanden. Han är en farlig man som inte borde släppas in i detta land, säger säkerhetsminister Tom Tugendhat till BBC.

Skulle "kämpa tillbaka"

Det var efter att fyra elever stängs av från en gymnasieskola i Wakefield efter att ha orsakat skada på en kopia av koranen som Paludan annonserade att han skulle bränna en annan kopia av boken på ett offentligt torg i samma område.

I en video upplagd på Twitter hävdade han att han skulle resa till staden för att “kämpa tillbaka” mot “odemokratiska krafter”.

Men så blir alltså inte fallet. Paludan har hamnat i Storbritanniens varningsindex och på listan över portade individer från landet.

– Hans resa till Storbritannien skulle inte främja allmänhetens bästa och han kommer inte att tillåtas tillträde, säger Tom Tugendhat.

Förlorade i tv-spel

Bakgrunden till händelsen på skolan i Wakefield som utlöste reaktionen hos Rasmus Paludan var att en elev i februari hade tagit med sig en koran som ett slags straff efter att ha förlorat i tv-spelet “Call of Duty” skriver BBC.

Senare under dagen visade det sig att koranen hade fått revor i omslaget och smuts på flera av sidorna, vilket spred rykten om att koranen hade sparkats runts och avsiktligt förstörts.

Någonting som dock förnekades av skolans rektor Tudor Griffiths.

– Vi skulle vilja försäkra hela vårt samhälle om att den heliga boken förblir helt intakt och att våra första förhör indikerar att det inte fanns några illvilliga avsikter från de inblandade, sade rektorn i ett uttalande.

Polisen blandades in

Ändå stängdes de fyra eleverna av.

– Vi har gjort det väldigt tydligt att deras handlingar inte behandlade koranen med den respekt den borde ha, så de inblandade har stängts av och vi kommer att arbeta med dem för att säkerställa att de förstår varför deras handlingar var oacceptabla.

Polisen blev också inblandad i frågan.

– Inledande undersökningar har bekräftat att smärre skador orsakats texten och polisen fortsätter att arbeta nära skolan, sade en talesperson för polisen i West Yorkshire.

LÄS MER: Rasmus Paludan kopplas till Wagnergruppen

LÄS MER: Rasmus Paludan misstänks för allvarligt brott

Foto: Stram Kurs

Text: Redaktionen


JUST NU: Akut brist i Ryssland – Putin går på knäna

2025 09 14

Ryssland står inför en stor brist efter Ukrainas upprepade attacker.

Det är de senaste attackerna mot landets oljeanläggningar som ligger till bakgrund och slagen mot den ryska oljan får nu tydliga och omedelbara följder.

Konsekvenserna av attackerna ses nu i flera regioner, där leveransstopp och stigande priser skapar oro, rapporterar The Moscow Times.

Stor bensinbrist väntar

Analytiker uppskattar att Ryssland under augusti förlorade hela 17 procent av sin oljeraffineringskapacitet, vilket motsvarar över en miljon fat olja.

De senaste attackerna förväntas höja siffran ytterligare.

– Bensinbristen är ett tydligt tecken på att attackerna träffar Rysslands mest känsliga punkter, säger en västerländsk säkerhetsexpert till Reuters.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Värsta siffrorna sedan start

Ryssland är världens näst största oljeexportör och oljeintäkterna är avgörande för att finansiera kriget i Ukraina.

Enligt Internationella energiorganet, IEA har Rysslands intäkter från olje- och bränsleexport sjunkit till en av de lägsta nivåerna sedan krigets början.

I augusti föll intäkterna med 920 miljoner dollar till totalt 13,5 miljarder dollar, en följd av både ukrainska drönarattacker och västerländska sanktioner.

IEA konstaterar att Rysslands oljeintäkter nu ligger nära en femårslägsta, något som förvärrar landets ekonomiska nedgång.

Storskaliga attacker

Ukrainas senaste drönarattack slog till mot oljeraffinaderiet Kirishi utanför Sankt Petersburg, som är ett av Rysslands största.

Uppgifterna om skadornas omfattning går isär – ryska myndigheter hävdar att tre drönare sköts ner, medan Ukraina beskriver attacken som ”framgångsrik”.

Bara timmar tidigare attackerades en annan oljeanläggning i Basjkirien.

– Det här är en tydlig strategi för att slå mot den ryska krigskassan, rapporterar Reuters.

Nu tvingas Kreml hantera både ekonomiska förluster och växande oro på hemmaplan.

LÄS MER: Nya regler för ryssar i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Chockbilder från Ryssland – storskalig attack

2025 09 14

En av Rysslands största oljeanläggningar brinner efter en ukrainsk drönarattack.

En nattlig attack mot det strategiskt viktiga Kirishi-raffinaderiet i Leningrad oblast har utlöst stora bränder.

Explosionen ska ha orsakats av vrakdelar från nedskjutna drönare som fallit ner på raffinaderiets område och antänt en brand, enligt regionens guvernör Alexander Drozdenko, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryskt luftvärn har skjutit ner tre drönare i området kring Kirishi, säger Drozdenko.

Central roll

Det Kirishi-baserade raffinaderiet, även känt som Kirishinefteorgsintez (KINEF), är en av Rysslands största oljeanläggningar och ansvarar för cirka 6,4 procent av landets totala raffinaderikapacitet.

Oljeanläggningen vid Sankt Petersburg har en kapacitet att raffinera över 17 miljoner ton olja per år.

Anläggningen ägs av Surgutneftegaz och ligger över 80 mil från den ukrainska gränsen.

LÄS MER: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

Bilder visar kraftig explosion

Videoklipp och bilder publicerade av den oberoende ryska kanalen Astra visar en kraftig explosion följd av höga lågor vid anläggningen.

Händelsen är ännu inte oberoende verifierad, uppger Kyiv Independent men uppgifterna följer en rad ukrainska angrepp mot rysk oljeinfrastruktur de senaste veckorna.

Ukrainska säkerhetstjänsten (SBU) har tidigare pekat ut oljeanläggningar som legitima mål eftersom de “finansierar och driver Moskvas krigsmaskin”.

Slår mot energisystemet

Bara två dagar före attacken mot Kirishi slogs Rysslands största oljehamn i Primorsk tillfälligt ut efter en annan drönarattack.

– Varje gång Rysslands oljesektor slås ut, påverkas dess förmåga att föra kriget, säger en anonym källa inom SBU till Kyiv Independent.

Ukrainas intensifierade attacker mot ryska oljeanläggningar har redan orsakat driftstopp och bidragit till en bränslebrist i landet.

Analytiker menar att nattens angrepp ytterligare kan pressa den ryska energiförsörjningen och försvåra export.

LÄS MER: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen