EUROPA: Massiv flygstrejk nära

2023 07 11

Över 12 000 flygningar i Europa riskerar att försenas eller ställas in helt med kort varsel.

Detta på grund av strejkhot från flygledare vid Eurocontrol, som kontrollerar den europeiska flygtrafiken, rapporterar Sky News och The Times.

Dåliga lönevillkor och arbetstider samt underbemanning gör att en storstrejk nu ligger mycket nära till hands.

– 20 till 30 procent av alla flyg skulle åtminstone bli försenade, uppger en källa till brittisk media.

– Det är ett mycket stort antal.

"Extremt förödande"

Över 33 000 flyg är sedan tidigare inbokade de kommande två månaderna.

En strejk skulle bli “massiv och extremt förödande”, framhåller en uppgiftslämnare från ett av de berörda flygbolagen.

– Vi ser ingen annan väg framåt, skriver fackförbundet Union Syndicale Bruxelles i ett brev till sina chefer.

"En förvarning"

Några specifika datum för när en strejk kan bryta ut har inte angetts. Det kan ske när som helst under en sexmånadersperiod.

– Detta är en förvarning, säger en talesperson för Eurocontrol till Sky News.

Strejkhotet kommer kort efter att Ryanair nyligen deklarerat att man ställde in 900 resor i juni på grund av flygledningsstrejker i Frankrike.

Populära resmål drabbas

Flera populära resedestinationer skulle påverkas om flygledningen gör verklighet av strejkhotet. 

Det gäller bland annat Barcelona, Budapest, Aten, Marseille, Bryssel och inte minst den för svenskar extremt välbesökta staden London.

– London har länge varit en favorit hos svenskarna och staden har mycket för alla, sevärdheter, shopping och mat, beskriver exempelvis internetresebyrån Supersavertravel i ett pressmeddelande.

Sverige: ingen uppdatering

På måndagskvällen hade varken svenska Luftfartsverket, LVF, eller Swedavia fått någon uppdatering om förhandlingarna mellan fackförbunden och arbetsgivarna.

– Det vi kan göra hos oss är att försöka förutspå förseningarna och jobba med vår schemaläggning. Vår största utmaning blir schemaläggning, och en utmaning för vår kund Swedavia, säger Daniel Ackermann från Luftfartsverket till TV4 Nyheterna.

– Vi som flygplatshållare i Sverige påverkas av sent inkommande trafik från olika europeiska hubbar. Då blir det olika typer av följdförseningar för våra flyg som ska utrikes, säger Swedavias pressansvarig Peter Wärring till samma kanal.

Foto: R. Parmly

Text: Redaktionen


3 december 2025

JUST NU: Ras med 34 procent – Putin hårt pressad

2025 12 03

Putin är utsatt för ett hårt tryck.

En ”giftig blandning” av sanktioner, lägre oljepriser och en starkare rubel har ställt till rejäla problem för Vladimir Putin.

Nu rasar intäkterna från några av Rysslands viktigaste källor till finansiering av kriget i Ukraina.

Stort ras för Putinregimen

Rysslands olje- och gasintäkter har rasat med 34 procent i november jämfört med samma månad förra året, rapporterar Moscow Times.

Siffrorna kommer från Rysslands eget finansministerium.

Den ryska regeringen fick in 530,9 miljarder rubel i olje- och gasskatter förra månaden – men det är alltså en rejäl minskning jämfört med motsvarande period förra året.

Samtidigt har också intäkterna från mineralutvinningsskatten minskat med 36 procent och från exporttullarna med nästan 40 procent, enligt tidningen.

Nedgången har accelererat under året, och innebär allt större problem för Putin och hans regim, som har svårt att få budgeten att gå ihop.

Olje- och gasintäkterna spelar en avgörande roll för att finansiera kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: USA rasar mot Europa - "Mobbar ut oss"

”Nedgången bör accelerera”

Under årets första elva månader uppgick olje- och gasintäkterna till 8 biljoner rubel, eller 103 miljarder dollar.

Det är en minskning med 2,3 biljoner rubel, eller 29,63 miljarder dollar jämfört med motsvarande period förra året.

Rysk olja har sålts till rabatterat pris efter de amerikanska sanktionerna mot stora ryska oljebolag, vilket är ett av skälen till att inkomsterna har minskat.

I Ryssland varnas det nu för att de ekonomiska konsekvenserna kan bli allvarliga.

Ekonomen Yegor Susin flaggar för ett ”betydande underskott i olje- och gasintäkter på grund av rabatterna.

– Nedgången bör accelerera i januari, med tanke på nuvarande pris- och rabattdynamik, varnar den ryske ekonomen, enligt tidningen.

Att strypa Rysslands finansiering av kriget har beskrivits som avgörande för att Putin ska kunna tvingas till förhandlingsbordet.

Ukraina har utfört en lång rad attacker mot rysk energiinfrastruktur, just för att skada denna finansiering.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03dec25

JUST NU: Finlands president varnar för kollaps

2025 12 03

– Den liberala, regelbaserade ordningen som uppstod efter andra världskriget håller på att dö ut.

Det skriver Finlands president Alexander Stubb i tidskriften Foreign Affairs.

I artikeln varnar Stubb för att västvärlden har fem år på sig att undvika en katastrof.

– De kommande fem till tio åren kommer sannolikt att avgöra världsordningen för kommande decenium. När en ordning väl etablerat sig tenderar den att bestå ett tag, framhåller presidenten.

”Detta är sista chansen”

Enligt Stubb är en ny världsordning på frammarsch. En multipolär världsordning där makten är fördelad mellan flera stormakter, särskilt Kina och USA.

Om västvärlden, tillsammans med andra likasinnade länder, inte lyckas bygga en ny och mer samarbetsinriktad värld, väntar svåra tider. Hela världen som vi känner i dag kan kollapsa, varnar presidenten.

– Detta är sista chansen för västländer att övertyga resten av världen om att de är kapabla till dialog snarare än monolog, till beständighet snarare än dubbelmoral och samarbete snarare än dominans. Om länder undviker samarbete hotar en värld med ännu större konflikter.

LÄS MER: USA rasar mot Europa – ”Mobbar ut oss”

Lösningen: ”Värdebaserad realism”

För att undvika en kollaps föreslår Stubb att västvärlden ska ansluta sig till en linje som han kallar för ”värdebaserad realism”.

Den värdebaserade politiken vilar enligt Stubb på västerländska värderingar som demokrati, rättsstatsprincipen och de mänskliga rättigheterna. Samtidigt öppnar den för att söka samarbeten med länder som inte delar samma värderingar.

Länder i globala syd (Afrika, Latinamerika och Asien) bör behandlas som jämlika partners, menar Stubb.

– Länder bör sträva efter en samarbetsinriktad världsordning baserat på värdebaserad realism, som respekterar både rättsstatsprincipen och kulturella och politiska skillnader. För Finland innebär det att man ska kontakta länderna i Afrika, Asien och Latinamerika för att bättre förstå deras ståndpunkter i frågan om Rysslands krig i Ukraina och andra pågående konflikter, skriver han.

– Det innebär också att man ska föra pragmatiska diskussioner på lika villkor om viktiga globala frågor, såsom teknikutbyte, handel och klimatförändringar.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen