EUROPA: Knivmord på nattklubb – mitt på dansgolvet

2022 12 27

En 23-årig man höggs ihjäl framför ögonen på hundratals besökare till en välbesökt nattklubb i Storbritannien.

Den fruktansvärda händelsen ägde rum på klubben The Crane i Birmingham strax före midnatt, rapporterar BBC.

Omfattande försök gjordes för att rädda mannen, som dödförklardes efter 30 minuter.

– Det här var en ung man som gladdes med vänner på annandagskvällen, säger inspektör Michelle Thurgood.

Djupt chockade

Dödsfallet utreds som mord och inträffade samtidigt som den välkända techno-DJ:n Marco Carola höll en spelning på klubben i fråga.

Den stora delen av besökarna lämnade dock platsen djupt chockade av händelsen. Polisen har nu uppmanat alla som blev vittne till händelsen att kontakta myndigheterna.

– VI vet att det var hundratals människor på nattklubben vid den tiden, säger Michelle Thurgood till BBC.

– Även om vi redan har pratat med ett antal av dem behöver vi fortfarande höra från alla som var där och som bevittnade eller till och med filmade vad som hände.

"Fick en konstig känsla"

Flera gäster på nattklubben har berättat för medierna att det fanns “grupper av unga män” som “letade efter problem”.

– Så fort jag och mina vänner kom in fick vi en väldigt konstig känsla och stämningen var inte bra, säger Sydnee Power, 23 år, enligt nyhetsbyrån PA Media.

– De var uppenbarligen inte där för att njuta av musiken.

Sågar säkerheten

Kritik riktas även mot säkerheten på klubben och gäster uppger bland annat att visitationerna vid entrén var direkt undermåliga och “det värsta de varit med om”.

– Jag och vännen jag var med, inte en enda gång blev vi ombedda att tömma fickorna trots att de var fulla. Jag hade cargobyxor på med byxorna fulla, säger en 18-årig man från Wolverhampton till Sky News.

– De rörde mig inte ens när de skulle visitera mig, de följde bara konturerna på min kropp med sina händer och knackade på mig och sade åt mig att gå in.

På fri fot

Ingen är än så länge gripen för dådet och polisen granskar för närvarande övervakningsvideos från området.

I ett uttalande har nattklubben beskrivit att personalen är oerhört chockade över händelsen. Konserten var precis på väg att ta slut när mordet inträffade.

– Mina böner och kärlek går till den här personens familj och nära och kära, säger DJ Steve Lawler, tidigare under kvällen hade uppträtt på klubben.

Foto: S. Rodgerson

Text: Redaktionen


16 sep 2015

“Måste ta in miljontals invandrare” – rysk storbank slår larm

2025 10 25

Det råder oro hos den ryska storbanken Sberbank.

Ryssland har som bekant en rad ekonomiska utmaningar.

Landet har hamnat i ett moment 22 när det kommer till invandringen.

Miljontals invandrare behövs för att få igång ekonomin – men sedan terrorattacken i Moskva 2024 har Kreml stramat åt invandringen.

“Måste ta in miljontals”

Sedan terrorattacken har Ryssland begränsat invandringen från Centralasien.

Ryska Sberbank slår nu larm om att inte Kreml tar in miljontals invandrare så kommer den ryska ekonomin att få enorma problem.

Den nuvarande ekonomiska och demografiska trenden är ohållbar, menar bankens vd German Gref.

– Utan ekonomisk tillväxt blir det inget. Vi kommer inte att kunna lösa sociala problem, eller några andra. Vi måste växa i en takt som inte är lägre än det globala genomsnittet, säger han enligt Kyiv Post.

Stort problem

Ryssland har i årtionden haft demografiska problem.

Men i samband med att Kreml startade kriget i Ukraina förvärrades utmaningarna.

Landets födelsekvot är nu den lägsta på ett kvarts sekel, ungefär 1,4 barn per kvinna – långt under de 2,1 som krävs för en stabil befolkningsmässig återväxt, uppger Forbes.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Kan behövas tre miljoner

Enligt beräkningar har över en miljon ryska soldater dödats, skadats, försvunnit eller tagits som krigsfångar.

Rysslands arbetsminister Anton Kotyakov har sagt att landet behöver minst 2,4 miljoner nya arbetare.

Andra beräkningar antyder att så många som tre miljoner människor behövs på arbetsmarknaden.

Nya sanktioner

Samtidigt fortsätter omvärlden att sätta ekonomisk press på Ryssland.

USA har i veckan antagit nya sanktioner som riktas mot två av Rysslands största oljebolag.

EU arbetar även med det nittonde sanktionspaketet som ska strama åt Kremls ekonomiska kapacitet.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stridsflygplan till Ukraina – och nytt besked om Tomahawks

2025 10 25

Frankrikes president bekräftar nya stridsflygplan till Ukraina.

Beskedet kommer i samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj träffat Emmanuel Macron och andra europeiska ledare i London.

Macron ger besked om att Ukraina kommer att få nya stridsflygplan av typen Mirage 2000.

Samtidigt ger Storbritanniens premiärminister Keir Starmer nytt besked om Tomahawk-robotar, rapporterar Kyiv Independent.

Stridsflygplan till Ukraina

Frankrikes president meddelar nu nytt stöd till Ukraina.

Det rör sig bland annat om nya träningsprogram, Aster-missiler och fler Mirage 2000-stridsflygplan.

– Vi måste fortsätta att trappa upp vårt militära stöd till Ukraina – luftvärnskapacitet, långdistansförmåga, drönare och system mot drönare, säger Macron.

Det framgår inte hur många plan det rör sig om.

Nytt besked om Tomahawks

Ukraina har under en längre tid efterfrågat Tomahawk-robotar från USA.

Trump-administrationen uppgav att de övervägde att skicka robotarna – men sedan sade Donald Trump nej.

Nu kommer ännu en vändning – Storbritanniens premiärminister Keir Starmer säger att förhandlingar fortfarande pågår.

– Vi arbetar fortfarande med det, säger han.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Avancerar kring Pokrovsk

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater avancerar kring Pokrovsk i östra Ukraina.

Pokrovsk – beläget i Donetsk – har under hela året varit ett av de områden i Ukraina där de mest intensiva striderna pågår.

Bilder visar

Ukraina har det nu tufft där, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Geolokaliserade bilder publicerade den 23 och 24 oktober indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i centrala och västra Pokrovsk och intog positioner längs Pokrovsks järnvägslinje, uppger tankesmedjan.

– ISW har observerat bilder av små ryska infanterigrupper som opererar i centrala och västra Pokrovsk under den senaste veckan (sedan ungefär den 17 oktober) och bedömer därför att ryska styrkor sannolikt upprätthåller isolerade men varaktiga positioner söder om järnvägslinjen i västra Pokrovsk.

Läs mer: Ryska fallskärmsjägare dödade – inne i Ryssland

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen