EUROPA: Klimatförändringsförnekare sprider desinformation

2022 07 19

Samtidigt som äldre och svaga dör av värmen sprider vissa personer desinformation om de farligt höga temperaturerna.

Det rapporterar franska medier som kartlagt klimatförändringsförnekarnas aktiviteter i sociala medier i flera europeiska länder.

Missledande information

– Klimatförändringsförnekare publicerar väderkartor som rycks ut ur sitt sammanhang för att lura i folk att vädermeteorologerna överdriver klimatförändringarna, rapporterar France 24.

Det handlar om sociala medie-användare i flera länder som på flera olika språk sprider missledande information.

Bland annat jämför de väderkartor från olika medieföretag – och med helt olika funktion – och även väderkartor med icke-jämförbara datum, uppger TV-kanalen.

Sprids av förnekare

– Inläggen innehåller meddelanden som antyder att färgerna på väderkartorna har ändrats till röd färg av media eller myndigheter med syfte att skapa panik, uppger France 24.

AFP som är en av världens ledande nyhetsbyråer har faktakontrollerat flera versioner av de vilseledande väderkartorna som klimatförändringsnekare sprider i sociala medier och har påvisat att de är felaktiga.

Vilseledande inlägg

De vilseledande inläggen har spridits på bland annat engelska, tyska, spanska, franska, ungerska och polska. De har även spridits i svenska sociala medier uppger France 24.

– På den tiden då det inte fanns skäl att göra folk rädda för den globala uppvärmningen använde de solar. Nu måste de färga väderkartorna som om det vore helv*etet självt, lyder en av de texter på spanska som har avslöjats som felaktig av AFP.

Men kartor med färger i olika färger som används av en rad mediebolag har inte visat solar tidigare heller – utan färgkartorna avser endast temperaturskalorna och inte molnigheten.

Det är därmed felaktigt att sol- och molnkartorna har ersatts med färgkartor.

Avslöjad vid granskning

Vid granskningen visade det sig att det i själva verket var två helt olika typer av väderkartor. Dessutom från två helt olika källor enligt AFP.

Med andra ord var det inte alls från en och samma lurendrejar-väderprognosmakare så som det falska inlägget försökte påskina, rapporterar France 24.

Syftet är att rädda liv
SMHI och motsvarande europeiska väderbolag arbetar med värmevarningar för att bland annat hjälpa äldre och svaga personer att förbereda sig på mycket höga temperaturer.

Det handlar om att rädda liv i såväl Sverige som övriga Europa.

Men istället för att ta informationen på allvar sprider klimatförändringsförnekare desinformation och försöker tona ned och förminska de varningar som kan rädda liv, framhåller franska medier.

Foto: USGC

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen