EUROPA: Kärnkraftverk ska sprängas

2024 08 16

Under fredagskvällen kommer ett kärnkraftverk i Tyskland att sprängas.

Det är de två kyltornen till kärnkraftverket i den bayerska regionen Grafenrheinfeld som kommer att explodera ikväll, rapporterar tyska medier.

Historiska tvillingtorn

Sprängningen beskrivs av lokalredaktioner som en historisk händelse i regionen.

Kyltornen är 143 meter höga och “tvillingarna” har utgjort ett slagkraftigt landmärke i över 40 år.

Själva kärnkraftverket togs i drift 1982 men har varit nedlagt sedan sommaren 2015. Ända sedan 2018 har nedmonteringen pågått, vilket enligt Der Spiegel belyser komplexiteten med saneringsarbetet.

– Tusentals åskådare väntas runt Grafenrheinfeld på fredagskvällen för att se sprängningen av kyltornen vid Grafenrheinfelds kärnkraftverk, framhåller radiokanalen Radio Charivari.

Flera medier kommer att sända live under kvällen, förutsatt att inte vädret sätter stopp för rivningen.

Tagit flera år att förbereda

Förberedelserna för att spränga kärnkraftverket har tagit omkring tre år.

Bland annat måste närliggande kraftledningar tas bort från nätet, vilket har krävt samordning från flera europeiska länder.

Hela operationen kostar drygt tre miljoner euro, enligt kraftverksoperatören Preussen Elektra.

Hur mycket sprängämnen som behövs är dock en hemlighet.

Avvecklar all kärnkraft

Tyskland har under flera år förberett en total avveckling av kärnkraft i landet.

I början av 2000-talet beslutades en överenskommelse som sedan aktualiserades av tidigare förbundskansler Angela Merkel 2011 efter olyckan i japanska Fukushima.

Avvecklingen, och i synnerhet sprängningen av kyltornen i Grafenrheinfeld, har dock kritiserats med argumentet att kyltornen skulle kunna återanvändas vid ett senare tillfälle, vid händelse av att man bygger ett nytt kärnkraftverk.

Men det har mer eller mindre uteslutits av den tyska ekonomi- och energiministern Robert Habeck som inte ser något behov av kärnkraft i framtiden då förnyelsebara energikällor kommer att dominera inom bara ett par år.

– Nybyggen har visat sig vara ett ekonomiskt fiasko, oberoende av om det handlar om Frankrike, Storbritannien eller Finland, sade Habeck till Funke Mediengruppe förra året.

Foto: Avda

Text: Redaktionen


JUST NU: Flygplansdelar har lossnat – ryskt plan tvingas nödlanda

2025 11 16

Ett ryskt trafikflygplan har tvingats till nödlandning efter att delar av flygplanskroppen har lossnat under färden.

Det var i staden Chabarovsk, som ligger i de östra delarna av Ryssland, som passagerarplanet tvingades ner för att nödlanda.

Ombord på planet fanns 90 passagerare och fem besättningsmedlemmar.

Inga skador har rapporterats, uppger The Moscow Times och flera andra ryska medier.

Delar flög av i luften

Flygplanet var på väg från Vladivostok till Blagoveshchensk när det, enligt uppgifter från passagerare på planet, började tappa delar under färden.

– En källa berättar för ryska medier att flygplanet förlorade delar av sin flygkropp. Videor på sociala medier visar att den högra motorn saknar sitt ytterhölje och flera andra delar, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till ryska medier.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

”Tekniskt fel”

Passagerarflyget ska vara en rysktillverkad SSJ100, enligt lokala ryska medier.

Ledare i regionen har uppgett att flygplanet drabbades av ett ”tekniskt fel”.

– Flera ryska medier rapporterade att passagerare väntade på ett ersättningsflygplan från Vladivostok. Några resenärer sa att de inte skulle gå ombord på det skadade planet igen och planerade att nå Blagoveshchensk på egen hand, uppger nyhetsbyrån.

Kris i ryska flygbranschen

Tidigare har flera rapporter kommit om att den ryska flygbranschen befinner sig i ett krisläge.

De ryska flygbolagen har svårt att få tag på reservdelar till sina flygplan på grund av de tunga sanktionerna från väst.

Bristen på reservdelar påverkar också säkerheten för de plan som är i trafik och förra året noterades det högsta antalet flygincidenter i Ryssland någonsin.

Många trafikflyg riskerar att behöva tas ur bruk på grund av bristande säkerhet när de inte kan importerar viktiga reservdelar.

– Enligt den pessimistiska prognosen uppskattar vi, tillsammans med flygbolagen, att cirka 339 flygplan kommer att tas ur bruk år 2030, säger Dmitrij Yadrov, chef för den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsiya, rapporterar Kyiv Post, med hänvisning till ryska medier.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Text: Redaktionen


16nov2025

JUST NU: ”Vi är körda” – stor uppgivenhet i regeringspartiet

2025 11 16

Uppgivenhet sprider sig i ett av regeringen partier.

Regeringen har sedan den tillträdde efter valet 2022 tappat mark mot oppositionen i många opinionsmätningar.

Och för ett av partierna är läget extra oroande.

I veckan kom en rapport om att Liberalerna ligger på en historiskt låg nivå i den senaste opinionsmätningen, med ett väljarstöd på 2,2 procent med mindre än ett år kvar till valet.

Uppgivna röster

Nu hörs uppgivna röster inifrån Liberalerna som tror att hoppet är ute för partiet att klara riksdagsspärren på fyra procent vid valet nästa år.

– Vi kommer åka ur riksdagen. Vi måste sluta samarbeta med Sverigedmokraterna, säger Liberalernas gruppledare på Lidingö Suzanne Liljegren, till SVT.

– Jag har varit medlem sedan 2003 och hela tiden sagt ”vi löser det här”. Men det här är första gången jag tänker att nu är vi körda, säger partimedlemmen Morad Majlesi.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Tvistar om Sverigedemokraterna

En fråga som splittrar Liberalerna är hur man ska ställa sig till samarbetet med Sverigedemokraterna inför nästa val.

Sverigedemokraterna har gått ut och sagt att man kommer ställa kravet att man ska ingå i en regering efter nästa val, annars kommer man att vara ett oppositionsparti under nästa mandatperiod.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har uppgivit att hon vill teckna ett nytt Tidöavtal med Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, men att hon inte vill ha med Åkesson och SD i regeringen.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skriver Mohamsson i en debattartikel i DN.

Åkesson håller inte med

Men Jimmie Åkesson köper inte L-ledarens argumentation.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Klassiska fotbollsklubben i kris

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen