EUROPA: Fem personer dödade av isblock

2022 07 03

Ett stort isblock har lossnat från en alptopp i Italien och därefter glidit i hög hastighet ned för den populära vandringsleden vid bergskedjan Dolomiterna.

Samtidigt som isblocket drog ned för berget var en stor grupp vandrare längre ned på berget rapporterar italienska statstelevisionen RAI.

Fem döda och sju skadade

Enligt uppgifter skall mer än 15 bergsvandrare ha befunnit sig på den populära vandringsleden som finns på berget.

Ett stort räddningspådrag larmades till platsen.

– Nationella Alpin och Grotträddningsgruppen twittrade att sökinsatsen inkluderade minst fem helikoptrar samt räddningshundar, rapporterar ABC News.

Minst fem personer dödades av isblocket och ytterligare sju har skadats enligt RAI.

Istorn som kallas sérac

Olyckan som inträffade på söndagseftermiddagen ägde rum nära alptoppen Marmolada i nordöstra Italien. Toppen är den högsta punkten i bergskedjan Dolomiterna som ingår i Alperna.

– Segmentet som bröts loss kallas för en sérac eller ananastopp på glaciären, uppger ABC News.

Det är ett slags istorn som skapas när glaciären spricker upp och de kan bli upp till 20 meter högt.

Värmebölja

– Det var inte omedelbart klargjort vad som orsakade issegmentet att brytas loss och rusa nedför bergets brant. Men den intensiva värmeböljan som hållit sitt grepp om Italien sedan slutet av juni kan vara en faktor.

Det säger Walter Milan som är talesperson vid Alpina Räddningsservicen.

– Det är ovanligt varmt, säger Walter Milan.

Extrem värme

Han framhåller att temperaturen de senaste dagarna har nått 10 grader Celsius vid Marmoladas bergstopp.

– Det är en extrem värme för bergstoppen, säger han enligt ABC News.

– Uppenbart är det något som är onormalt.

De sju personerna som har skadats har förts till flera olika sjukhus i det två italienska regionerna Trentino-Alto Adige och Veneto, uppger räddningstjänsten.

Foto: DS Pablo

Text: Redaktionen


Anstormning till Sverige efter jättehöjning

2026 09 03

– Jag har aldrig upplevt något liknande.

Orden kommer från Leif Sjöberg, som har arbetat på Circle K i Charlottenberg i 40 år.

Nu upplever bensinstationen en anstormning som saknar motstycke. Orsaken är att bensin- och dieselpriserna i Norge har stigit kraftigt.

Bränslepriserna har skjutit i höjden på andra sidan gränsen sedan tillfälliga skattelättnader på bensin och diesel löpte ut i tisdags.

På flera platser i Norge har dieselpriset stigit från omkring 21 till 29 kronor per liter. Bensinpriset har i sin tur ökat från omkring 20 till 27 kronor per liter.

Priserna vid pump har ökat betydligt mer än vad skattehöjningen i sig motiverar, rapporterar DinSide.

Smäller till i helgen

Nu flockas norrmän till Sverige, där bensinen är cirka 10 kronor billigare per liter och dieseln omkring 7 kronor billigare.

–  När jag tittar ut genom fönstret ser jag norska bilar köa för att tanka, säger Leif Sjöberg till DinSide.

– Jag förväntar mig att fredag ​​och lördag blir väldigt hektiska. Det blir den första helgen efter skattehöjningen, tillägger han.

LÄS MER: Kraftigt orderlyft för Volvo

Ryssland, Belarus och Turkiet

Regeringen har gått fram med flera tillfälliga sänkningar av skatten på bränsle, vilket har lett till att Sverige har fått bland de lägsta bränslepriserna i Europa. Endast Ryssland, Belarus och Turkiet har noterat lägre priser vid pump under 2026, rapporterar DinSide.

Den första tillfälliga skattesänkningen i Sverige gäller under perioden 1 maj–30 september 2026 och motsvarar cirka 0,4 kronor per liter för diesel och cirka 1 krona per liter för bensin.

Den andra gäller under perioden 1 juli–30 november 2026 och uppgår till 2 kronor och 40 öre per liter.

När de tillfälliga sänkningarna löper ut väntas bränslepriserna stiga.

ANDRA LÄSER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen