EUROPA: Dömd knarksmugglare blir rådgivare till regering

2022 10 29

Trots ett 20 år långt fängelsestraff utses nu en grov brottsling till rådgivare på allra högsta nivå.

Mannen ifråga är 54-årige Konstantin Yaroshenko.

Flera ton kokain

Konstantin Yaroshenko arbetade tidigare som pilot åt både passagerarflygplan och fraktflygplan i Afrika. Men i själva verket var det en täckmantel för hans andra verksamhet enligt amerikanska myndigheter.

Han greps i Liberia i Västafrika 2010 och blev utlämnad till USA

– Enligt utredningen planerade han att smuggla flera ton kokain från Latinamerika till Liberia och sedan vidare till Ghana, rapporterar BBC News.

Dömdes i New York

Från Ghana var planen sedan att smuggla vidare knarket till USA.

– Han dömdes till 20 år i fängelse av en federal domstol i New York, uppger BBC som konstaterar att ryssen var skyldig till omfattande brottslighet.

9 år senare blev det emellertid klart att Yaroshenko skulle föras över till Ryssland som fått till ett fångutbyte med USA.

I gengäld släppte Ryssland den amerikanske studenten Trevor Reed.

Joe Biden grep in

Reed dömdes till 9 år i ryskt fängelse av ryska myndigheter som hävdade att han misshandlat en rysk polis.

Studenten nekade dock till alla anklagelser och familjen vädjade till Joe Biden som sade ja till fångutbytet.

För den ryska knarksmugglaren innebar resan till Ryssland inte bara att han återfick sin frihet. Nu står det även klart att han i den ryska regimens ögon får ett rejält karriärlyft.

Rysslands diktator har nämligen beslutat att utse Konstantin Yaroshenko till en viktig rådgivningsposition inom den ryska statsledningen.

Hyllas av Putin

Trots sin kriminella bakgrund väntas han därmed få möjlighet att hantera följande uppgifter:

- Analysera lagförslag

- Övervaka Rysslands parlament

- Stödja ryska medborgare

Vladimir Putins beslut meddelas i en så kallad presidentorder där Putin hyllar den dömda knarksmugglaren.

Påstås vara människorättsaktivist

– En människorättsaktivist och offentlig gestalt, framhåller Putin när han beskriver Yaroshenko.

Yaroshenko har sagt att han vill visa Ryssland vad amerikanarna går för.

– Det känns som att alla mina kunskaper och min kapacitet på något sätt bör tjäna det ryska offentliga livet, sa Yaroshenko tidigare i år.

– För att visa hur amerikanarna verkligen är, framhävde den dömda knarksmugglaren enligt BBC News.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen


Beskedet i regeringsfrågan – ”dörren är totalstängd”

2026 08 26

Ett parti ger ett skarpt besked i regeringsfrågan.

Flera partier ser en mittenregering som ett tänkbart alternativ efter valet.

Men ett av mittenpartierna meddelar nu att ”dörren är totalstängd”.

”Nyckeln är bortkastad”

Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist vill se en mittenregering efter valet.

Även S håller sina dörrar öppna och kan tänka sig olika lösningar i regeringsfrågan.

Men mittenpartiet Liberalerna säger blankt nej till en mittenregering ledd av Magdalena Andersson (S).

Att L skulle stötta eller ingå i en sådan regering är ”helt uteslutet”, säger partiledaren Simona Mohamsson till DN.

– Dörren är totalstängd, låst, nyckeln är bortkastad. Det kommer aldrig att hända, säger L-ledaren, enligt tidningen.

Centerledaren Elisabeth Thand Ringqvist tycks heller inte hoppas på att få med sig L, som har legat under spärren i opinionsmätningar en längre tid.

Thand Ringqvist har istället nämnt Socialdemokraterna, Kristdemokraterna och eventuellt Miljöpartiet som partier som skulle kunna ingå i en mittenregering, utöver C.

”Vi ökar”

L är alltså tydliga med att partiet vill se en Tidöregering och ingenting annat.

Frågan är dock om Mohamssons parti klarar 4-procentsspärren.

I den senaste mätningen från DN/Ipsos får L förvisso sin högsta siffra sedan partiet meddelade att man öppnar för SD i regeringen: 2,3 procent.

Det är fortfarande långt under riksdagsspärren, men 1 procentenhet mer än i juni.

– Vi ökar, säger Simona Mohamsson i sitt valtal i Stockholm, rapporterar tidningen.

Men det ska mycket till för att partiet ska klara sig, och om L åker ur riksdagen är det också föga troligt att de återstående Tidöpartierna kan bilda regering.

LÄS OCKSÅ: Grannland säger nej - vägrar hjälpa Putin

Busch svar på C-inviten

Även KD-ledaren Ebba Busch har tidigare kommenterat Elisabeth Thand Ringqvists invit om samarbete.

Busch välkomnar att partier vill samarbeta med KD, men ifrågasätter om C är villiga att mötas i sakpolitiken, har Expressen rapporterat.

– Är ni beredda att diskutera och möta oss i frågan om hur vi får ordning på svensk sjukvård? säger Ebba Busch, enligt tidningen.

Busch menar också att C istället borde kliva över blockgränsen och börja samarbeta med Tidöpartierna.

– Jag kan absolut tänka mig Centerpartiet i en någon slags blågul konstellation, säger Ebba Busch, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Putin - Indien stryper importen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen