EUROPA: Bar naziarmbindel – nu blir han minister

2022 11 01

Italiens premiärminister Giorgia Meloni har utsett politikern Galeazzo Bignami till biträdande minister i sin nya regering.

En kontroversiell utnämning.

För sex år sedan väckte en bild på Galeazzo Bignami stor kontrovers i Italien. Ett foto på honom när han poserade men en nazistisk armbindel publicerades i en italiensk tidning. Fotot daterades till Bignamis egen svensexa 2005, rapporterar The Guardian.

Efter publiceringen ryckte Galeazzo Bignami på axlarna. I ett uttalande beskrev han bilden som ”lättsam och kul”.

I dag låter det annorlunda.

– Jag känner en djup skam, säger politikern enligt The Guardian och betonar att han fördömer ”alla former av totalitarism”.

Vidare beskriver Bignami nazismen som ”det absolut onda i världen”.

Skarp kritik

Den uppmärksammade utnämningen har fördömts av den italienska antifascismföreningen Anpi.

Oppositionspolitikern Marco Furfaro riktar skarp kritik mot beslutet.

– Det är ett brott och fullständig oanständigt. Det är skamligt med tanke på vad hakkorset står för, säger han och vänder sig sedan direkt till landets premiärminister.

– Skäms på dig Georgia Meloni.

Flera kontroversiella utnämningar

Utnämningen av Galeazzo Bignami är inte den enda utnämningen som skapat rubriker i Italien.  

Claudio Durigo, som har föreslagit att en stadspark ska döpas om efter brodern till fascistledaren Benito Mussolini, utnämndes nyligen till ny sekreterare på arbetsdepartementet, uppger The Guardian.

Trots de kontroversiella besluten fortsätter premiärminsiter Georgia Meloni, som tidigare hyllat Mussolini, att upprepa att hon inte hyser några fascistiska sympatier.

I helgen samlades  tusentals Mussolini-beundrare i diktatorns hemstad Predappio för att markera 100-årsdagen av fascisternas marsch mot Rom.

Georgia Meloni ombads att kommentera händelsen i en intervju med tidningen La Stampa.

– Det är något som politiskt ligger väldigt långt ifrån mig. Mitt svar kommer alltid att vara detsamma, sa premiärministern.

Foto: Sociala medier resp Cristina Gottardi

Text: Redaktionen


Svara inte på sms:en – gäller hela nästa vecka

2025 11 22

Svenskarna varnas för sms inför Black Week.

Nästa vecka drar Black Week igång och många svenskar gör sig redo för att fynda.

Även bedragare gör sig redo för att försöka lura folk på pengar – och risken bedöms vara särskilt hög under nästa vecka.

Säkerhetskollen går nu därför ut med en varning om att det finns en stor risk för falska sms under Black Week-veckan.

Gäller nästa vecka

Black Week drar igång på måndagen och svenskarna väntas ge sig ut i affärerna och fynda även på nätet.

Risken för falska sms och nätfiskemejl är förhöjd.

– Bedragare skickar meddelanden som ser ut att komma från de stora postföretagen, varnar Säkerhetskollen.

– Meddelandena påstår att det har uppstått problem med leveransen av beställda paket.

Många väntar

Som bekant är det fler svenskar än vanligt som väntar på paket under Black Week.

Bedragarna skickar därför meddelanden där det står att ett paket har fastnat i hanteringen och att mottagaren måste bekräfta sin adress eller betala en serviceavgift.

Så här kan ett sådant meddelande lyda:

– Vi kan inte slutföra din beställning. Vänligen bekräfta din leveransadress, annars kommer beställningen att returneras.

Meddelandena kan bland annat se ut att komma från Postnord och DHL – och den som får sådana sms bör undvika att svara, radera sms:et eller anmäla det.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Så många tänker handla

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige. 

Var tredje svensk planerar att handla under årets Black Week.

 I snitt uppger de som ska shoppa att de kommer lägga cirka 3 500 kronor. 

Det visar en ny undersökning från Länsförsäkringar.

“Sånt vi inte behöver”

Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

Läs mer: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


Ockuperade Krym attackerat – mängder av explosioner

2025 11 22

Ukrainska drönare har slagit till mot Krym.

Attacken har genomförts under natten till lördagen.

Samtidigt som Zelenskyj funderar på om han ska acceptera USA:s fredsförslag eller inte fortsätter ukrainska drönare att slå till mot territorium som de ryska styrkorna har ockuperat.

Mängder av explosioner har noterats på Krym under natten, rapporterar Ukrainska Pravda.

Under attack

Drönare genomförde en storskalig attack mot det ockuperade Krym under natten.

Explosioner har inträffat i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. 

Tidiga rapporter tyder på att kritisk energiinfrastruktur har träffats.

– Lokala invånare uppgav att de första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Vittnen rapporterade smällar från riktningen av kraftvärmeverket, varefter en ambulans anlände till platsen runt klockan 00:50, uppger den ukrainska tidningen.

Minst tio i Hvardiiske

Bara i Hvardiiske har minst tio explosioner skett.

Ett av de sannolika målen för attacken var 220 kV-transformatorstationen i Krasnoperekopsk – som förser stora delar av Krym med elektricitet.

Även skottlossning ska ha hörts på halvön.

Läs mer: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Nya osäkerheter

Den nya amerikanska 28-punktsplanen har lett till oro i Europa och Ukraina om att det krigshärjade landet kommer att tvingas acceptera betydande eftergifter.

Samtidigt kommer uppgifter om att ryssarna inte är helt nöjda med planen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“För framtida avtal”

ISW förklarar.

– Den ryska oppositionstidningen Verstka rapporterade den 21 november att diplomatiska källor och källor nära Kreml uppgav att bestämmelserna i den 28-punkts fredsplanen borde ses mer som en grund för ett framtida avtal och inte som ett avtal som Putin formellt skulle skriva under, uppger ISW.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen