EUROPA: Armé sätts i högsta beredskap

2022 12 27

Serbiens armé har försatts i sin ”högsta nivå av beredskap inför strid”.

Det uppger landets försvarsminister Milos Vusevic rapporterar Deutsche Welle.

Det finns en ökande oro för att det ryssvänliga Serbien ska gå till anfall mot det västvänliga grannlandet Kosovo.

Alla medel ska vidtas

Konflikten mellan Serbien och Kosovo har förvärrats sedan etniska serber genomfört massprotester inne i Kosovo.

Etniska serber är i majoritet i Kosovos norra delar där protesterna genomförts och protesterna har riktats mot Kosovos regering.

– Alla medel ska vidtas för att skydda vårt folk och för att bevara Serbien, säger Serbiens president Aleksandar Vucic, uppger BBC News.

Organiserad brottslighet

Serbiens president Vucic har drivit Serbien i en auktoritär och nationalistisk riktning och utgör en av de största riskfaktorerna för ytterligare ett krig i Europa.

– Demokratin i Serbien har fortsatt sin negativa utveckling, uppger välansedda Freedom House som  mäter utvecklingen för demokrati och mänskliga rättigheter världen över.

– Det finns kopplingar mellan myndigheter och organiserad brottslighet, konstaterar Freedom House som även slår fast att Serbiens regering accepterat våld mot fredliga demonstranter.

Serbiens president hetsar

Den våldsamma retoriken från Serbiens ledning har nått rekordhöga nivåer rapporterar BBC News.

– Media hävdar att Kosovo förbereder en attack på etniska serber i norra Kosovo, uppger TV-kanalen.

Och i fredags meddelade Serbiens inrikesminister att landets polis placerats under armén.

Kosovos regering har inte kommenterat Serbiens anklagelser men har tidigare betonat att Serbiens president hetsar för att skapa problem.

Serbien och Ryssland

EU begär att de båda ländernas ledare personligen engagerar sig för att finna en politisk lösning och vidtar maximal återhållsamhet.

Den albanska folkgruppen utgör omkring 90 procent av Kosovos befolkning och landet förklarade sig självständigt från Serbien 2008.

USA och en stor del av EU-länderna har erkänt Kosovos självständighet. Serbien och Ryssland har däremot inte erkänt självständigheten.

Nato på plats

Nato har fredsbevarande trupper i Kosovo.

Det finns cirka 120 000 serber i Kosovo vars totala befolkning är 1,8 miljoner.

Foto: Ministry of Defence of Serbia Republic

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen