EU-topp larmar: “kan upplösa unionen”

2023 09 23

EU:s utrikeschef slår larm om ett stort problem.

Den erfarna EU-toppen Josep Borrell varnar för att migration är på väg att bli ett ämne som skapar stora problem inom unionen.

I samband med att tusentals migranter på kort tid anlänt till den italienska ön Lampedusa samtidigt som Tyskland manat till åtgärder har debatten kring ämnet gått het.

Borrell pekar ut migration som ett ämne som skulle kunna upplösa den Europeiska unionen på grund av medlemsländernas skiljaktigheter i frågan.

Det rapporterar The Guardian.

“Upplösande kraft”

Borrell framhåller att det råder djupa kulturella och politiska skillnader inom unionen.

– Migration är en större klyfta för Europeiska unionen. Och det skulle kunna bli en upplösande kraft för Europeiska unionen, säger han.

– Det finns några medlemmar i Europeiska unionen som Japan, “vi vill inte blanda. Vi vill inte ha migranter. Vi vill inte acceptera människor utifrån. Vi vill ha vår renhet”.

Demografiska problem

Vidare förklarar Borrell att det finns demografiska problem i Europa som gör att migration behövs.

– Paradoxen är att Europa behöver migranter eftersom vi har så låg demografisk tillväxt. Om vi vill överleva ur arbetarnas synvinkel behöver vi invandrare.

Däremot understryker han att medlemsländernas åsiktsskillnader angående ämnet väntas ställa till det framöver.

Båtar i kö

Tusentals migranter har tagit sig till den italienska ön Lampedusa där båtar nu står i kö.

Tyskland framhåller att man inte har för avsikt att ta emot migranter, och riktar samtidigt kritik mot Italien.

Italien har inte tagit sitt ansvar, menar Tyskland.

Högt tryck

Det är det tyska inrikesdepartementet som understryker att man inte har samma förmåga att kunna ta emot migranter som tidigare.

– Med tanke på det för närvarande höga migrationstrycket på Tyskland förstärker det pågående avbrottet i Dublinöverföringar från vissa medlemsstater, däribland Italien, de stora utmaningar som Tyskland för närvarande står inför när det gäller mottagnings- och inkvarteringskapacitet.

Det rapporterar The Telegraph.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


“Skräckskogen” slukar ryska soldater – alla kommer ut i liksäck

2025 11 26

Hela kompanier och enheter i Rysslands väpnade styrkor utplånas i den skräckfyllda Serebrjanska skogen i ukrainska Luhansk.

Det uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR efter att ha gått ut med avlyssnade telefonsamtal som beskriver katastrofala ryska förluster i den aktuella skogen.

I en av inspelningarna hörs bland annat en rysk soldat varna en annan om att det i praktiken är en dödsdom att placeras i den serebrjanska sektorn, rapporterar Kyiv Post.

– Du går in i skogen och där ligger det ena liket ovanpå det andra, säger soldaten.

"Kommer ut i en liksäck"

Den avlyssnade soldaten talar om “dussintals” kroppar som ligger utspridda i skogen. Många har en sak gemensamt: de bär märket för den ryska bataljonen Vostok.

– Alla grabbarna som ligger där har samma märke, det där jävla Vostok, säger samma soldat enligt rapporten.

I inspelningen framgår också att soldaten uppger att ett helt kompani, enligt uppgift bestående av 200 personer, ska ha utplånats i skogen.

Enligt den ryska krigaren är det “100 procents chans att du kommer ut i en liksäck”.

Uppmanar ryssarna

Enligt HUR har ryssarna, som gång efter annan försökt avancera genom den skogstäta terrängen, slagits tillbaka av ukrainska motattacker. 

Några detaljer om striderna framgår inte. Däremot har den ukrainska underrättelsetjänsten gått ut med en uppmaning till ryska soldater som inte vill sluta som “ännu ett lik” i området.

Dessa soldater kan kontakta kapitulationslinjen “Jag vill leva”, ett ukrainskt initiativ som ger instruktioner och garantier för ryska soldater som väljer att överlämna sig till Ukraina.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Skickar ut kockar i strid

HUR:s avlyssnade samtal uppges även skildra allt sämre förhållanden inom den ryska militären. Exempelvis har underrättelsetjänsten snappat upp klagomål på grundläggande förnödenheter, men man har även hört hur soldater medger att all möjlig personal, till och med kockar, skickas ut för att strida till fots.

– De är alla verkliga även om de kan verka galna, säger “Maria”, som jobbar som professionell avlyssnare på HUR, om samtalen, till Kyiv Post.

– Ibland kan jag inte tro på orden jag hör själv, men det är vad det är. 

LÄS MER: Flygplan förstörda – enorm prestigeförlust för Putin

Foto: P. Langwallner resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen