EU-land angriper Sverige

2023 03 26

Ungern går till angrepp och tar upp Sveriges Natoansökan.

Ungern är tillsammans med Turkiet det enda Natoland som ännu inte accepterat Sveriges ansökan.

Nu kommenterar den ungerska utrikesministern Peter Szijjarto saken.

De nordiska ländernas pekpinnar frustrerar landet, och gör det svårare att samarbeta, menar han.

– Du vet, när finska och svenska politiker ifrågasätter demokratin i vårt politiska system är det oacceptabelt, säger Szijjarto till AP.

Han understryker att västvärldens kritik mot landet innebär att Ungern är motvilliga att erbjuda stöd gällande praktiska saker.

Oklart när

Vidare förklarar utrikesministern att Ungern inte röstat om Finlands eller Sveriges Natoansökan ännu på grund av att ungerska lagstiftare är trötta på kommentarerna om inhemska ungerska frågor.

Landets parlament väntas rösta om Finlands ansökan på måndag, men Ungern är alltjämt kritiska till båda de nordiska länderna.

– Det är främst på grund av det mycket respektlösa beteendet hos de politiska eliterna i båda länderna gentemot Ungern, förklarar utrikesministern.

Problem med EU

Szijjarto framhåller också att det är svårt att förutsäga när omröstningen om Sveriges ansökan kan ske.

Ungern är, utöver Sverige och Finland, även missnöjda med ett flertal andra saker.

EU har frusit miljarder kronor i medel till landet och premiärminister Viktor Orban har anklagats för att begränsa pressfriheten och HBTQ-personers rättigheter.

Korruption inom landets politiska elit har också tagits upp som ett problem.

Hänvisat till pågående diskussioner

I flera månader har Orban hänvisat till pågående diskussioner inom EU som anledning till förseningen.

Men på senare tid har premiärministerns tjänstemän menat att Sveriges stöd för en hårdför EU-politik står bakom det, uppger Bloomberg.

Ingen förklaring

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare uttalat att han inte fått någon förklaring angående förseningen av processen.

– Jag ser ingen anledning till förseningen, men vi är medvetna om att varje land fattar sina egna beslut, sade han.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 26

Larm om Visa och Mastercard

2026 08 18

Det kommer nu larm om svenska bankkort, inklusive de två stora märkena Visa och Mastercard.

Varningen utfärdas av cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Enligt företaget ligger flera svenska bankkort ute till försäljning på dark web, en dold och krypterad del av internet där användare kan vara anonyma.

De stulna betalkorten reas i princip ut.

– På dark web säljs stulna betalkort för ett medianpris på omkring 11 dollar – mindre än vad en kaffe och en kanelbulle kan kosta på stan, rapporterar NordVPN.

Dessutom kan användare på dark web komma över kapade id-handlingar för några extra hundralappar.

– Ett svenskt ID-kort eller körkort kostar cirka 34–35 dollar. En så kallad ”fullz”, alltså en komplett uppsättning personuppgifter kopplade till en individ, kostar runt 90 dollar, framhåller företaget.

”Lätt att stjäla”

Kartläggningen visar även att svenska Office 365-konton säljs för omkring 27,50 dollar, vilket motsvarar cirka 260 kronor. Inloggningsuppgifter till streamingtjänster som Netflix säljs för mindre än 50 kronor och konton på sociala medier värderas till omkring 115 kronor.

– Många föreställer sig att datastöld är en dramatisk och riktad attack. I verkligheten är det ofta betydligt mer vardagligt: lösenordet till din e-post, ditt Netflix-konto eller sparade kortuppgifter, säger Marijus Briedis, CTO på NordVPN.

– Den information du knappt tänker på är precis den som är vanligast och billigast på dark web, just eftersom den är lätt att stjäla

LÄS OCKSÅ: Stor rusning på villamarknaden

Så skyddar du dig

Den som vill skydda sina personuppgifter behöver inte göra några omfattande förändringar, enligt Marijus Briedis.

– Cybersäkerhet handlar i grunden om att ta kontroll över sina digitala vanor. Genom att använda starka och unika lösenord, aktivera multifaktorautentisering, använda VPN på offentliga nätverk och tänka efter kring vilken information man delar kan man minska risken betydligt, säger han och tillägger:

– Cyberkriminella söker ofta efter den enklaste vägen in, så små förändringar i vardagen kan göra stor skillnad.

ANDRA LÄSER: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Jarmoluk

Text: Redaktionen