EU i krismöte – varnar för “fullskaligt krig”

2024 04 17

EU:s utrikesministrar samlades på tisdagskvällen i ett akut videomöte.

Efter mötet varnar Josep Borrell, EU:s utrikesrepresentant, för ett “fullskaligt krig”.

Detta om varje enskild utveckling av krisen i Mellanöstern följs av en eskalering.

Likt FN:s generalsekreterare Antonio Guterres upprepade Borell budskapet att regionen är “på kanten till en avgrund” efter Irans drönarattack mot Israel i helgen.

– Idag tog ministrarna en stark hållning och bad alla aktörer i regionen att röra sig bort från avgrunden för att inte falla ned i den, säger Josep Borrell enligt Reuters.

Beslut på måndag

EU uppger att man tar eskaleringen på allra största allvar.

Sanktioner mot Iran förbereds nu med syfte att försvåra iransk tillverkning av drönare. Ett nytt beslut väntas på måndag då Borell även bjudit in Gulfstaterna till ett möte för att trappa ned spänningen.

Tyskland, Frankrike och flera andra EU-medlemmar har redan ställt sig bakom ett sådant förslag.

Billström: "Israel förstår allvaret"

Budskapet är återhållsamhet hos både Iran och andra länder i samma region.

Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) var en av ministrarna som deltog i tisdagens möte och innan dess hade han haft ett enskilt möte med sin israeliska motsvarighet Israel Katz.

– Mitt intryck är att han också förstod allvaret i frågan. Det är viktigt att fortsätta skicka de här signalerna, säger Billström till Sveriges Radio Ekot.

"Omöjligt att bo där"

Samtidigt som samtliga deltagande ministrar fördömde Irans anfall riktade Borrell skarp kritik mot Israels krigföring i Gaza, som inleddes som ett svar på Hamas attack mot Israel den 7 oktober förra året.

Han menar att Israel gör för lite för att hantera en “katastrofrisk humanitär situation”.

– Det är omöjligt för någon människa att bo där. Det finns inget vatten, det finns ingen el, det finns inget avlopp. Det finns inga hus, det finns ingenting. Det är som månen.

– Om de vill göra Gaza till en plats där mänskligt liv inte är möjligt, i norr, har de lyckats.

Israel har avfärdat anklagelserna och israeliska tjänstemän har uttryckt irritation över Borrells kritik, skriver Reuters.

USA: Planerar mindre attack

I måndags gav Israel besked om att man kommer att svara på det iranska anfallet, som i sig uppges ha varit ett svar på en israelisk attack mot ett iranskt konsulat i Syrien.

Enligt CNN planerar Israel en “mindre och begränsad attack” i Iran.

– Jag är säker på att det kommer ske en nedtrappning om Israel inte svarar, säger en amerikansk tjänsteman till kanalen.

– Men varje ytterligare drag öppnar nu upp en rad andra möjligheter, en del av dem är ganska skrämmande.

Foto: EEAS

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen