EU: Många flygbolag lurar kunderna – svensk jätte på listan

2024 05 06

Enligt EU kan så många som 20 flygbolag ägna sig åt systematisk vilseledning.

Den Europeiska kommissionen och EU:s konsumentmyndigheter utreder en rad flygbolag som misstänks lura såväl sina kunder som Europas myndigheter.

Vilseledande reklam

Det handlar om flera typer av vilseledande metoder, där den röda tråden är att flygbolagen på ett eller annat sätt inte bedöms vara ärliga i vad de gör för klimatet och miljön.

Till exempel lockar flera av dem nya kunder genom att hävda att man släpper ut mindre koldioxid än andra flygningar.

– Utan att ge tillräckligt korrekt information om de faktorer som jämförelsen bygger på, framhåller EU-kommissionen i ett pressmeddelande.

Därmed anses man lura kunderna att välja det egna bolaget utan att ha någon grund för påståendet om att bolaget nödvändigtvis skulle vara bättre än andra ur miljösynpunkt.

Man kallar sig även “hållbara”, “gröna” eller “ansvariga” och hävdar att man går mot nettonollutsläpp av växthusgaser, även det utan att presentera vetenskapliga bevis enligt EU.

SAS och Norwegian

Metoden kallas för “greenwashing”. 

Bland bolagen som nu anklagas för vilseledande marknadsföring finns svenskbaserade SAS och norska Norwegian.

Även andra jättar i sammanhanget som Air France, KLM, Lufthansa och Finnair finns på listan, enligt Svenska Yle.

Det sistnämnda har även tidigare varit i blåsväder hos finska Konkurrens- och konsumentverket av samma anledning, då myndigheten tvingade flygbolaget att ändra sin reklam.

– Finnair säger i sin marknadsföring att det förnybara flygbränslet de använder minskar utsläppen av växthusgaser med 80 procent. Konsumentombudsmannen säger att konsumenter inte på basis av påståendet kan veta vilken inverkan det förnybara bränslet har på Finnairs utsläpp som helhet, uppgav Yle i vintras.

Sätter deadline: "Kunderna förtjänar det"

EU har nu gett flygbolagen en skarp deadline att svara på kommissionens varning.

Inom 30 dagar måste de ha återkommit – annars kan sanktioner vänta.

– Om vi vill ha ansvarsfulla konsumenter måste vi förse dem med korrekt information. De förtjänar korrekta och vetenskapliga svar, inte vaga eller falska påståenden, säger Vera Jourova, EU:s kommissionär för värderingar och öppenhet, i ett uttalande enligt Reuters.

Så sent som förra månaden fälldes det nederländska flygbolaget KLM på grund av en reklamkampanj som ansågs vilseleda kunder. Reklamen syftade att lyfta fram företagets arbete för miljön.

Foto: D. Dudov resp SAS Group

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk ökar trycket – mot Donald Trump

2025 06 04

Elon Musk fortsätter att svinga mot Trumps nya lagförslag.

Republikanerna med Donald Trump i spetsen försöker få igenom den nya lagstiftningen “The big beautiful bill”.

Lagförslaget handlar bland annat om breda skattesänkningar – men kritiker menar att det kommer att få den amerikanska statsskulden att skjuta i taket.

En av de mest kritiska rösterna kommer från Trumps tidigare radarpartner Elon Musk – som nu på nytt svingar mot lagförslaget.

“Inte okej”

Musk uppmanar amerikanerna att ringa till de folkvalda för att protestera mot förslaget.

– Ring din senator, ring din kongressledamot. Att sätta USA i konkurs är INTE okej! DÖDA LAGFÖRSLAGET.

Tidigare idag lät det även så här från Musk:

– Ett nytt utgiftsförslag bör utarbetas som inte massivt ökar underskottet och höjer skuldtaket med 5 BILJONER DOLLAR. Enorma utgiftsförslag gör USA bankrutt! DET RÄCKER NU.

Även Rand Paul

En annan som är emot lagförslaget är topprepublikanen Rand Paul.

Paul sade på söndagen att ”matematiken inte riktigt går ihop” när det gäller kostnaden för president Trumps ”Big beautiful bill”, samtidigt som han redogjorde för sitt motstånd när lagstiftningen går vidare till senaten den här veckan. 

– Jag tycker att de ber om för mycket pengar, sade Paul enligt CBS News.

Trump svarar

Donald Trump menar själv att kritiken är obefogad.

Han menar att “så många falska påståenden görs om ”THE ONE, BIG, BEAUTIFUL BILL””

– Men vad ingen förstår är att det är den enskilt största utgiftsminskningen i historien, överlägset, skriver han på Truth Social.

Läs mer: TRUMP: “Jag har pratat med Putin – han kommer att slå till”

“Historisk möjlighet”

Trump understryker vidare att han anser att “att anta The one big beautiful bill är en historisk möjlighet att vända vårt land efter fyra katastrofala år under Joe Biden”.

– Vi kommer att ta ett stort steg mot att balansera vår budget genom att anta den största obligatoriska utgiftsminskningen någonsin, och amerikanerna kommer att få behålla mer av sina pengar med den största skattesänkningen någonsin och inte längre beskatta tips, övertid eller social trygghet för seniorer.

Foto: White House Archived flickr resp TED Conference flickr 

Text: Redaktionen


Prishöjningar vid nöjesparkerna – men en har blivit billigare

2025 06 04

De flesta svenska nöjesparker har blivit dyrare.

Säsongen för nöjesparkbesök är här och ledande aktörer som Gröna Lund och Liseberg satsar stort på att locka folk till parkerna.

Som mycket annat har besöken till nöjesparker i Sverige blivit dyrare.

I en ny sammanställning framgår att sju av nio har blivit dyrare – och att en faktiskt har blivit billigare.

Det rapporterar TV4.

Hela listan

Här är listan över prisförändringarna för vuxna (jämfört med förra året):

- Furuviksparken (Gävle): 50 kronor dyrare

- Skara Sommarland (Skara): 40 kronor dyrare

- Skansen (Stockholm): 20 kronor dyrare

- Universeum (Göteborg): 10 kronor dyrare

- Astrid Lindgrens värld (Vimmerby): 20 kronor dyrare

- Tosselilla Sommarland (Tomelilla): 15 kronor dyrare

- Liseberg (Göteborg): 30 kronor dyrare

- Gröna Lund (Stockholm): Ingen prisförändring

- Kolmården (Norrköping): 20 kronor billigare

Samtliga nöjesparker som har höjt priset har även gjort det för barnbesök.

Gröna Lund dyrast

Gröna Lund har inte genomfört någon prishöjning jämfört med förra året, men är trots det Sveriges dyraste nöjespark.

Därefter följer Skara Sommarland, Kolmården och sedan Liseberg.

Den billigaste nöjesparken på listan är Skansen.

Läs mer: Norge överväger förändring för matbutikerna – på grund av Sverige

Inflationstakten lägre

Under de senaste åren är det mycket som har blivit dyrare – men inflationstakten har sedermera sjunkit.

Enligt Statistiska centralbyråns senaste rapport från mitten av maj var inflationstakten enligt KPI 0,3 procent i april.

Månadsförändringen från mars till april var 0,1 procent enligt KPI.

Inflationstakten enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) var 2,3 procent i april.

Kaffe dyrare

Drivmedelspriserna sjönk 3,0 procent från mars till april och var 16,7 procent lägre än april 2024.

– Kaffepriserna steg ovanligt mycket i april, sedan föregående månad steg priserna med nästan 15 procent och jämfört med april i fjol var de drygt 42 procent högre, uppger SCB.

– I april var priserna på livsmedel och alkoholfria drycker 5,5 procent högre än motsvarande månad föregående år.

Foto: Stefan Karlberg

Text: Redaktionen