EU eniga om sanktioner mot Ryssland – De kommer att göra skada

2022 02 22

EU:s utrikeschef Josep Borrel: Detta sanktionspaket kommer att skada Ryssland och det kommer att skada mycket.

EU-länderna har nu fattat ett enhälligt beslut om vilka sanktioner som ska införas mot Ryssland, som en följd av erkännandet av de ryskstödda separatisternas utbrytarrepubliker i Ukraina, rapporterar The Guardian.

Sanktionerna

Alla ledamöter som var med och röstade för att erkänna utbrytarrepublikerna kommer att hamna på en sanktionslista. Utöver det kommer sanktionerna att riktas mot 27 personer och institutioner.

Sanktionerna riktas mot följande:

  • Alla som varit delaktiga i beslutet om erkännandet av utbrytarrepublikerna
  • Banker som finansierar Rysslands militäroperationer i närområdet
  • Ryska statens tillgång till EU:s marknader
  • Handel med utbrytarregionerna Luhansk och Donetsk

Inga personliga restriktioner mot Putin

EU:s utrikeschef Josep Borrell berättar att inga sanktioner kommer att riktas mot Putin personligen. Men sanktionspaketet kommer göra betydande skada mot Ryssland. Det är inte heller omöjligt att fler sanktioner kan tillkomma beroende på hur Ryssland agerar i framtiden.

Ryssland bryter mot internationell rätt

Europeiska kommissionens ordförande Ursula von der Leyen talar i Bryssel efter avslöjandet av EU:s sanktioner. Hon framhåller att Rysslands agerande är helt oacceptabelt. Därför välkomnar hon sanktionspaketet mot Ryssland.

– Ryssland respekterar inte sina internationella åtaganden och det bryter mot grundprincipen i internationell rätt, säger hon.

Hon tillägger att EU är "enat och agerar snabbt".

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 27

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen