“Ett skitland, ni suger” – Trump vänder sig direkt mot Norden
2026 10 26
Det finns ett land i Norden som inte står särskilt högt i kurs för Donald Trump.
– Norge suger.
Så lät budskapet från den amerikanska presidenten under ett kampanjmöte i Michigan i natt, rapporterar Dagbladet.
Utspelet grundar sig i ett fortsatt missnöje om att inte heller i år ha fått Nobels fredspris.
– Jag älskar inte Norge. Det är ett skitland, säger Trump.
Svängde
Fredspriset i år gick till den 85-åriga sydafrikanska advokaten Navanethem Pillay. Hon har lett FN:s oberoende internationella undersökningskommission som slagit fast att Israel begår folkmord i Gaza. Pillay prisades för sina insatser för fred och internationella rätttsprinciper.
Trumps uttalande i natt är något av en omsvängning från ett tal på lördagen, då han också pratade om de nordiska länderna.
– Varför måste vi alltid ta emot folk från skitländer? Varför kan vi inte ta emot folk från Norge, Sverige och Danmark, sade han vid ett tal i Georgia.
Det sistnämnda landet fick särskild uppmärksamhet vid det tillfället.
– Danmark var fantastiskt. De gav oss grönland. Vi har ett nära samarbete med dem. Danmark gav det till oss, och vi skrev under ett avtal, påstod Trump.
Andra läser: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet
Trump missnöjd
Det är inte första gången som Trump vädrar sitt missnöje kring att inte ha fått Nobels fredspris i år heller.
Tidigare i oktober skrev han ett längre inlägg om saken på Truth Social.
– Jag avslutade åtta krig, är när att avsluta eller avgöra två till, fick tillbaka alla israeliska gisslan, inklusive de sista 28, både levande och döda.
– Jag hindrade Islamiska republiken Iran, världens störsat statssponsor av terrorism, från att skaffa kärnvapen – OCH MYCKET MER! Ändå, trots allt detta, fick varken jag eller USA Nobels fredspris. Wow!
Andra läser: Moskva omringat – alla flygplatser stänger ner
Foto: Gage Skidmore Flickr CC BY-SA 2.0 resp NordNordWest Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Text: Redaktionen


