4 feb 2026

– Ett misslyckande för hela Sverige, säger Magdalena Andersson (S)

2022 08 20

Sverige har misslyckats när det gäller brottsligheten framhåller statsministern efter att en helt oskyldig förbipasserande kvinna blivit skjuten i Malmö.

Socialdemokraternas partiledare tillika statsminister Magdalena Andersson är självkritisk efter det blodiga dådet på köpcentret Emporia i Malmö.

Hela svenska samhället

–  Det är ett misslyckande för hela Sverige och hela det svenska samhället att vi inte lyckas fånga upp unga killar utan att de hamnar i kriminalitet, säger statsministern till Sveriges Radio.

Det var återigen grovt gängkriminella som öppnade eld på öppen plats i Sverige och denna gång föll en helt oskyldig kvinna offer för våldet.

Kvinnan vårdas nu för svåra skador.

– Kvinnan som är skadad förefaller vara en förbipasserande, som tragiskt nog har kommit emellan, säger Petra Stenkula, polisområdeschef i Malmö på en pressträff.

Koppling till migrationen

Magdalena Andersson (S) indikerar kopplingar till migrationen när hon talar om dådet i Sveriges Radio och berättar om hur hon vill ta sig an brottsligheten.

– Kanske viktigast av allt är att alla som bor i Sverige ska jobba, lära sig svenska och på så sätt kunna vara en del av vårt samhälle, säger statsministern.

– Och vara förebilder för sina barn där de se man kan leva ett gott liv i Sverige utan att dras in i kriminalitet, säger Magdalena Andersson (S).

Fruktansvärt säger statsministern

Statsministern är upprörd.

– Jag känner som jag tror många gör med mig – det är inte ett Sverige vi känner igen oss i. Skjutningarna, sprängningarna, den kriminaliteten som vi ser.

– Det är frukanstvärt, säger Magdalena Andersson (S)

–  Och det drabbar ju inte bara de kriminella utan som i går, helt vanliga Malmöbor som skulle handla en ny ryggsäck inför skolstarten, säger hon.

– Det vi kan göra är att fortsätta med det som vi har gjort. Fortsätta skärpa straffen och anställa fler poliser. Så sent som för en vecka sen kom vi med ett förslag om att det ska bli kriminellt att rekrytera in ungdomar i kriminalitet.

– Därutöver kan ju vi se till att regioner och kommuner har resurser så man kan satsa på både skola och socialtjänst, säger statsministern.

Avrättades

Utöver den skadade kvinnan så avrättades en 31-årig man som är känd från Malmös så kallade våldsmiljö rapporterar Aftonbladet.

Personen som misstänks för avrättningen och för att ha skjutit den förbipasserande kvinnan är blott 15 år.

Han uppges ha varit verksam med aktiviteter kopplade till kriminalitet och missbruk i många år.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen