ERDOGAN: Tusentals protesterar i Turkiet

2022 05 21

Stora demonstrationer har i dag ägt rum i Turkiet till stöd för en ledande kvinnlig S-politiker som dömts för att ha förolämpat president Erdogan.

Protesterna som även riktade sig mot Erdogans auktoritära regim har främst ägt rum i landets största stad Istanbul.

Pressad domstol

Demonstranterna marscherade för att visa sitt stöd för en av det socialdemokratiska partiet CHP:s ledande politiker Canan Kaftancioglu som dömts till ett nästan fem år långt fängelsestraff.

Domstolen som anses vara under press från den auktoritäre Erdogan anser att 50-åriga Kaftancioglu har förolämpat både Erdogan och staten i samband med några kommentarer som hon gjort på Twitter.

Stark oppositionell röst

Demonstranterna sjöng och viftade med oppositionspartiets röda flaggor när de marscherade i Istanbuls centrala distrikt Maltepe, rapporterar Reuters.

Socialdemokraterna CHP är Turkiets ledande oppositionsparti och Kaftancioglu är en av partiets starkaste röster.

Vann borgmästarvalet

Hon bedöms vara en av de som låg bakom att Socialdemokraterna lyckades vinna borgmästarvalet i Istanbul 2019 vilket sågs som en enorm framgång efter att staden letts av Erdogan och hans islamistiska parti och företrädare i 25 års tid.

Men domstolarna som pressats av Erdogan under lång tid har drivit igenom en rad domar mot Erdogans politiska motståndare.

Behöver inte skaka galler

Hon dömdes till 4 år, 11 månader och 20 dagar i fängelse.

Enligt bedömare innebär det att hon sannolikt inte behöver skaka galler eftersom domen är under fem år.

– Kommer fortsätt att arbeta för rättvisa för Turkiets 84 miljoner invånare, meddelade hon efter domen, enligt Reuters.

Turkiets högsta domstol sänkte hennes straff från den tidigare domen som låg på 10 år.

Erdogans hätska retorik

Turkiet håller val nästa år och Erdogan har sedvanligt inlett sin hätska retorik mot andra partier. Hans angrepp mot Sverige och Finland bedöms vara en del i hans inrikespolitiska spel för att piska upp stöd inför valet.

Genom att måla ut andra länder som motståndare till Turkiet förväntar sig Erdogan att få sympati hos väljarna.

Foto: CHP

Text. Redaktionen


14 juli 2026

Bostadsrätter ska bli som hyresrätter – ny lag på gång

2026 07 14

Bostadsrättsföreningar ska få mer att säga till om när det gäller vem som ska få lov att bo i deras bostäder.

För två år sedan infördes strängare regler som gjorde det möjligt för fastighetsägare att säga upp hyresgäster som hamnat på fel sida av lagen.

Nu föreslås liknande regler när det gäller bostadsrätter. Den som missköter bostadsrätten, skapar otrygghet – eller till och med begår brott – ska framöver kunna kastas ut på motsvarande sätt som en hyresgäst kan vräkas från sin lägenhet idag.

Dessutom ska bostadsrättsföreningar redan från början få större makt att neka medlemskap och köp, rapporterar Aftonbladet.

Gränsen inte bestämd

Enligt förslaget ska en person bland annat kunna vräkas från sin lägenhet om den begår ett brott i närområdet. Det kan till exempel vara på en lekplats eller ett torg. Någon exakt gräns finns inte i nuläget.

– Det måste såklart avgöras av rättsvårdande myndigheter och domstolar exakt var gränserna går, säger Martin Kinnunen (SD) på en pressträff tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M), idag vikarie för justitieminister Gunnar Strömmer (M), enligt tidningen.

Andra läser: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer samma ränta

Blir som med hyresrätter

Tanken är att den proposition som föreslås ska likna de lagar som gav hyresvärdar och fastighetsägare större möjlighet att vräka hyresgäster och som alltså infördes 2024.

Redan då gavs vissa bostadsrättsföreningar större makt.

Det här berör förstås de bostadsrättsföreningar som har hyresrätter i sina föreningar. Tyvärr begås ju brott i bostadsområden oavsett upplåtelseform, så det finns även ett behov att se över bostadsrättslagstiftningen på det här området, i varje fall om de föreslagna ändringarna i praktiken ska leda till ökad trygghet i bostadsområden över hela landet, sade Ulrika Blomqvist, vd på Bostadsrätterna, i en kommentar vid tillfället.

Förändringen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Andra läser: Tung smäll för Sveriges bönder

Foto: M. Lis resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 juli 2026

Kunder slutar handla – hel butikskedja spås lägga ned

2026 07 14

Det går trögt för en av Sveriges mer omtalade matkedjor.

Idag kan Axfood med butikskedjor som Willys och Hemköp konstatera en historisk milstolpe: koncernen nådde rekordhöga 80,3 procent av hushållen under våren, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till analysföretaget Yougov.

Däremot är City Gross, som togs över av Axfood för ett och ett halvt år sedan, en besvärlig huvudvärk för företaget.

Flera butiker har redan stängts eller konverterats till Willysbutiker och i våras visade City Gross ett rörelseresultat på minus 54 miljoner kronor.

Enligt de senaste siffrorna når kedjans 40 butiker enbart 16,3 procent av hushållen. Och City Gross har dessutom tappat 13 procent av kunderna på ett år.

Ett riktigt bottennapp, konstaterar Fredrik Bendz, analytiker på Yougov.

– Det är i det närmaste rekordlågt, säger han till Dagligvarunytt.

Förutspås lägga ned

City Gross har dock en relativt lojal kundbas med höga snittkvitton. Men inget av det kan kompensera för den låga penetrationen, menar experten.

Och det skulle kunna gå riktigt illa för matkedjan.

Handelsprofessorn Ulf Johansson från Lunds universitet har tidigare förutspått att City Gross så småningom kommer att gå under. Märket är för okänt, löd hans slutsats för drygt ett år sedan.

Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, sade han till Dagligvarunytt då.

Andra läser: Färre svenska bolag går i konkurs

Sänkte priserna

City Gross har det senaste året gjort tappra försök att locka kunder, kanske främst genom omfattande prissänkningar. Förra sommaren sänktes priset på över 2 000 vardagsprodukter, vilket var den andra prissänkningen samma år.

Inför att matmomsen halverades i våras sänkte City Gross sina priser ytterligare.

Momssänkningen ligger helt i linje med vår ambition att göra bra mat mer tillgänglig. Nu tar vi det ett steg längre och väljer att sänka priserna lite mer än momsen. Det är en fortsättning på det arbete vi påbörjade under 2025, då vi genomförde två stora prissänkningar för att långsiktigt positionera oss som Sveriges mest prisvärda matmarknad, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i mars.

Axfood har tidigare påtalat att man betraktar City Grossatsningen ur ett längre perspektiv.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhöll Axfood efter vårens kvartalsiffror.

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera döda

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen