ERDOGAN: Tusentals protesterar i Turkiet

2022 05 21

Stora demonstrationer har i dag ägt rum i Turkiet till stöd för en ledande kvinnlig S-politiker som dömts för att ha förolämpat president Erdogan.

Protesterna som även riktade sig mot Erdogans auktoritära regim har främst ägt rum i landets största stad Istanbul.

Pressad domstol

Demonstranterna marscherade för att visa sitt stöd för en av det socialdemokratiska partiet CHP:s ledande politiker Canan Kaftancioglu som dömts till ett nästan fem år långt fängelsestraff.

Domstolen som anses vara under press från den auktoritäre Erdogan anser att 50-åriga Kaftancioglu har förolämpat både Erdogan och staten i samband med några kommentarer som hon gjort på Twitter.

Stark oppositionell röst

Demonstranterna sjöng och viftade med oppositionspartiets röda flaggor när de marscherade i Istanbuls centrala distrikt Maltepe, rapporterar Reuters.

Socialdemokraterna CHP är Turkiets ledande oppositionsparti och Kaftancioglu är en av partiets starkaste röster.

Vann borgmästarvalet

Hon bedöms vara en av de som låg bakom att Socialdemokraterna lyckades vinna borgmästarvalet i Istanbul 2019 vilket sågs som en enorm framgång efter att staden letts av Erdogan och hans islamistiska parti och företrädare i 25 års tid.

Men domstolarna som pressats av Erdogan under lång tid har drivit igenom en rad domar mot Erdogans politiska motståndare.

Behöver inte skaka galler

Hon dömdes till 4 år, 11 månader och 20 dagar i fängelse.

Enligt bedömare innebär det att hon sannolikt inte behöver skaka galler eftersom domen är under fem år.

– Kommer fortsätt att arbeta för rättvisa för Turkiets 84 miljoner invånare, meddelade hon efter domen, enligt Reuters.

Turkiets högsta domstol sänkte hennes straff från den tidigare domen som låg på 10 år.

Erdogans hätska retorik

Turkiet håller val nästa år och Erdogan har sedvanligt inlett sin hätska retorik mot andra partier. Hans angrepp mot Sverige och Finland bedöms vara en del i hans inrikespolitiska spel för att piska upp stöd inför valet.

Genom att måla ut andra länder som motståndare till Turkiet förväntar sig Erdogan att få sympati hos väljarna.

Foto: CHP

Text. Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen