Erdogan får kritik – ställde till det vid sitt eget kampanjevent

2023 04 30

Turkiets ledare Erdogan får kritik efter ett av sina egna kampanjrallyn.

Händelsen inträffade när han besökte 4,3-miljonersstaden Izmir på turkiska västkusten i går lördag.

Inrådan av doktor

Kampanjeventet var det första för Erdogan sedan han på nytt drabbades av en icke-preciserad magsjukdom som tvingat honom att ställa inte flera av sina inplanerade programpunkter nyligen.

– Erdogan sa att han återvände för att delta personligen i eventet efter att vilat ut några dagar på inrådan av hans doktor, rapporterar turkiska Sabah.

Turkiets auktoritära president som är partiledare för det islamistiska och högerkonservativa Rättvise- och utvecklingspartiet, förkortat AKP, kämpar nu för sin politiska överlevnad.

Eldigt tal

Han utmanas i det stundande presidentvalet av det sekulära och Europavänliga Republikanska Folkpartiet (CHP) och dess presidentkandidat Kemal Kılıçdaroğlu.

Erdogan höll ett eldigt och högljutt tal till den enorma folkmassan i Izmir.

– Under 21 år har inte varit rädda för terrorattacker. Och vi mötte inga terrororganisationers förgreningar i parlamentet, sade Erdogan som syftade på det kurdiska HDP-partiet.

I flera timmar

Men i folkmassan var missnöjet stort – bland Erdogans egna supportrar. Många var så upprörda att de lämnade hans tal.

Orsaken var att Erdogan kom mycket försenad till eventet.

– Den stora folkmassan hade fått vänta flera timmar under den heta solen, rapporterar BBC News.

Inga solskydd

Bilder från kampanjeventet visade varför många besökare drabbades av problem på grund av Erdogans kraftiga försening.

Det fanns inga solskydd utplacerade för publiken som istället tvingades stå timme efter timme i det stekande solskenet.

När presidenten till slut anlände möttes han av ett dånande jubel.

Men inte ens Erdogans ankomst kunde hejda strömmen av besökare som fått nog och lämnade eventet även efter att Erdogan intagit scenen.

Lämnade mitt i talet

– En del av de som hade väntat i flera timmar på presidentens ankomst gick iväg samtidigt som han talade, rapporterar BBC,

De som stannade kvar fick dock se en upplivad Erdogan som talade i 40 minuter från scenen.

– Han  hade en stark röst, hånade oppositionen och sa att han kan leverera tillväxt i Turkiet, enligt TV-kanalen.

Foto: Recep Tayyip Erdoğan Campaign

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen