Erdogan får kritik – ställde till det vid sitt eget kampanjevent

2023 04 30

Turkiets ledare Erdogan får kritik efter ett av sina egna kampanjrallyn.

Händelsen inträffade när han besökte 4,3-miljonersstaden Izmir på turkiska västkusten i går lördag.

Inrådan av doktor

Kampanjeventet var det första för Erdogan sedan han på nytt drabbades av en icke-preciserad magsjukdom som tvingat honom att ställa inte flera av sina inplanerade programpunkter nyligen.

– Erdogan sa att han återvände för att delta personligen i eventet efter att vilat ut några dagar på inrådan av hans doktor, rapporterar turkiska Sabah.

Turkiets auktoritära president som är partiledare för det islamistiska och högerkonservativa Rättvise- och utvecklingspartiet, förkortat AKP, kämpar nu för sin politiska överlevnad.

Eldigt tal

Han utmanas i det stundande presidentvalet av det sekulära och Europavänliga Republikanska Folkpartiet (CHP) och dess presidentkandidat Kemal Kılıçdaroğlu.

Erdogan höll ett eldigt och högljutt tal till den enorma folkmassan i Izmir.

– Under 21 år har inte varit rädda för terrorattacker. Och vi mötte inga terrororganisationers förgreningar i parlamentet, sade Erdogan som syftade på det kurdiska HDP-partiet.

I flera timmar

Men i folkmassan var missnöjet stort – bland Erdogans egna supportrar. Många var så upprörda att de lämnade hans tal.

Orsaken var att Erdogan kom mycket försenad till eventet.

– Den stora folkmassan hade fått vänta flera timmar under den heta solen, rapporterar BBC News.

Inga solskydd

Bilder från kampanjeventet visade varför många besökare drabbades av problem på grund av Erdogans kraftiga försening.

Det fanns inga solskydd utplacerade för publiken som istället tvingades stå timme efter timme i det stekande solskenet.

När presidenten till slut anlände möttes han av ett dånande jubel.

Men inte ens Erdogans ankomst kunde hejda strömmen av besökare som fått nog och lämnade eventet även efter att Erdogan intagit scenen.

Lämnade mitt i talet

– En del av de som hade väntat i flera timmar på presidentens ankomst gick iväg samtidigt som han talade, rapporterar BBC,

De som stannade kvar fick dock se en upplivad Erdogan som talade i 40 minuter från scenen.

– Han  hade en stark röst, hånade oppositionen och sa att han kan leverera tillväxt i Turkiet, enligt TV-kanalen.

Foto: Recep Tayyip Erdoğan Campaign

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen