Enorm satsning – vill upptäcka 100 000 nya arter

2023 04 29

Forskare har tagit ett stort globalt initiativ angående jakten på nya livsformer.

Ett nytt forskningsinitiativ har tagits för att försöka leta reda på fler livsformer i världshaven.

Programmet Ocean Census har som mål att identifiera 100 000 okända arter under de kommande tio åren.

Det skulle ge forskare en ökad förståelse för hur livet under ytan fungerar och skydda djuphavet.

– Jag hoppas att vi om 10 år gjort några otroliga vetenskapliga upptäckter, kanske helt nya ekosystem, säger en av projektets chefer Alex Rogers enligt CNN.

Få har hittats

Forskare tror att så många som 2,2 miljoner arter kan befinna sig i jordens hav, varav omkring 240 000 hittills beskrivits av vetenskapen.

Det nya projektet bygger på ett tidigare program vid namn Census of Marine Life, som avslutades år 2010 och identifierade över 6 000 potentiella nya arter.

Ny utveckling inom undervattensfotografi och maskininlärning väntas bidra till att hitta nya livsformer.

Många expeditioner

Under det kommande årtiondet kommer många expeditioner genomföras för att försöka leta reda på nya arter.

Bland annat kommer dykare, ubåtar och djuphavsrobotar komma till hands under processen.

– Vad vi går mot är en plats där vi faktiskt kanske till och med kan göra taxonomisk identifiering i vattnet istället för att föra allt tillbaka till land. Och det är verkligen spännande och kommer att få saker att gå mycket snabbare, säger Jyotika Virmani som är delaktig i projektet.

Japansk backning

Ocean Census utger sig vara det största programmet i historien när det kommer till att försöka hitta nya livsformer i haven.

Det grundades av The Nippon Foundation, en av de största stiftelserna i Japan.

“Kommer revolutionera”

Ocean Census framhåller att ett av projektets stora mål handlar om att kunna skydda haven.

– Kunskap som samlats in genom Ocean Census kommer att revolutionera vår förståelse av livet på jorden och hur man skyddar havet - miljön som ansvarar för mycket av luften vi andas, reglerar vårt klimat och är en viktig matkälla för miljarder.

Foto: C. Palmer

Text: Redaktionen


18okt2025

JUST NU: Trumps oväntade drag mot Putin

2025 10 18

Trump gör en stor förändring inför mötet med Putin.

Donald Trump ska i en nära framtid träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern.

Det förra mötet blev enligt kritiker en framgång för Putin.

Men nu kommer uppgifter om att Trump gör en oväntad förändring inför det nya mötet.

Trumps oväntade drag

Trump tror fortfarande på ”personlig diplomati” för att få slut på kriget i Ukraina, rapporterar Wall Street Journal.

Men den här gången väljer Trump en helt annan strategi jämfört med det tidigare toppmötet i Alaska.

Den stora skillnaden är att utrikesminister Marco Rubio nu kommer att spela en mycket central roll, enligt tidningen.

Trump vill att det ska hållas flera möten på lägre nivå innan han och Putin träffas.

Och dessa möten ska ledas av Marco Rubio – inte av USA:s sändebud Steve Witkoff, som tidigare.

Arbetar bakom kulisserna

Förändringen ses som mycket positiv av både Ukraina och europeiska länder.

Steve Witkoff har kritiserats, och får nu alltså ta ett steg tillbaka till förmån för Marco Rubio som nu leder hela förberedelsearbetet inför toppmötet.

Förberedelserna inför mötet blir ett viktigt sätt att se till att Putin inte lyckas ”spela bort” Trump.

– Bakom kulisserna arbetar Trumps team för att backa upp presidentens förhandlingar med mer diplomatiskt inflytande än han utövade under sitt augustitoppmöte med Rysslands president Vladimir Putin, rapporterar tidningen.

Mötet i Alaska har av många beskrivits som en stor besvikelse, och ledde inte till några nya steg mot fred i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägra att köpa

Zelenskyj besviken

Inför det nya mötet i Ungern, vars datum ännu inte är bestämt, har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj också besökt Washington på fredagen.

Även det mötet beskrivs dock som en besvikelse.

Bland annat uppges Tysklands förbundskansler Friedrich Merz ha sagt att mötet inte gick som Zelenskyj hade hoppats, rapporterar Kyiv Independent, med hänvisning till tyska medier.

Zelenskyj fick till exempel inget positivt besked om Tomahawk-robotar, vilket han hade hoppats på inför mötet med Trump.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 oktober 2025

Glädjebesked för godisälskare – stor butikssatsning

2025 10 18

Godisälskare får snart se en stor butikssatsning bli verklighet.

Svenskar är ett godisälskande folk, och godisföretaget Bubs är ett av de mest populära godisvarumärkena.

Nu meddelar Bubs att man lanserar en stor butikssatsning som är den första av sitt slag.

Gör stor butikssatsning

Bubs öppnar nu sin allra första konceptbutik, meddelar företaget.

Den 220 kvadratmeter stora butiken öppnar den 13 december på Norrlandsgatan 21 i Stockholm.

Man hoppas att butiken, som heter BUBS Sthlm, ska locka både stockholmare och turister.

I butiken får besökare uppleva hela Bubs godissortiment.

– Det känns overkligt, men fantastiskt kul att vi nu slår upp dörrarna till BUBS Sthlm. Det blir en mötesplats där våra kunder kan uppleva hjärtat av BUBS lekfulla värld, vår höga kvalitet och framför allt stora smakupplevelser, säger Helena Sandström, internationell marknadschef på Bubs, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Butik för godisälskare

Kunderna kan köpa godis i lösvikt och färdigpackade nyheter, prova limiterade produkter och säsongssmaker.

Men de kan också köpa Bubs-merch eller delta i tävlingar och events.

– Vi får äntligen chansen att möta våra kunder på en plats där vi kommer testa nya idéer, låta konsumenter delta i events och bjuda på en och annan överraskning längs vägen, säger Helena Sandström.

Bubs tillverkar många populära godissorter. De är bland annat kända för godisskallar av olika slag – hallonlakritsskalle, saltskalle, colaskalle, surskalle, halloweenskalle och så vidare.

De tillverkar också skumgodis av olika slag, till exempel så kallade ovaler i olika smaker.

Bubs godissorter är ofta i gelé eller skum och utformade som till exempel bläckfiskar, äggskallar, halloweenspöken och tomtar.

Svenskt godis populärt utomlands

Bubs grundades i Jönköping 1992 och ägs idag av Orkla Snacks. Företaget har gynnats starkt av hashtagen #SwedishCandy:s spridning i sociala medier världen över.

Företaget har dock hjärtat i Sverige, understryker man, och nu hoppas man att människor från hela landet ska vilja besöka den nya konceptbutiken i Stockholm.

– Vi hoppas att vi med butiken kan attrahera både stockholmare och turister som vill ha en riktigt härlig upplevelse, köpa presenter eller fylla lördagsgodispåsen med det allra färskaste Bubs-sortimentet, säger Patrick Axzell, vd på Orkla Snacks Sverige.

LÄS OCKSÅ: Svenska godissuccén lanseras i USA - "Världens största godismarknad"

Foto: Hemmakväll

Text: Redaktionen