En månad senare – Så har det gått för Trumps stora satsning

2022 03 22

Truth Social, Donald Trumps nya sociala medier-plattform, var tänkt att bli en stor succé.

Men framgången har uteblivit för ex-presidentens stora satsning. Det som var tänkt att bli ”en ny stor plattform” för både republikaner och demokrater, där gemene man kunde konversera fritt i en miljö fri från ”censur”, har inte nått upp till de högt ställda förväntningarna.

Dåligt resultat

När appen lanserades den 21 februari toppade den App Stores lista över mest nedladdade appar. Men tekniska problem störde lanseringen. Flera användare rapporterade om att de inte kunde registrera sig på appen och många av de som lyckades med bedriften placerades istället i en väntkö.

En vecka senare

En vecka efter lanseringen dalade Truth Social ner till en blygsam 173-placering på Apples lista.

Appen hade ynka 300 000 besök i veckan under första delen av mars, rapporterar The Guardian. Tidningen skriver även att de själva försökte registrera sig på appen. Registreringen gjordes vid lanseringen den 21 februari. Det dröjde till den 5 mars innan de fick tillgång till appen.

Ett skämt

Drygt en månad senare ses Trump lansering mest som ett skämt, skriver The Guardian.

En strulig lansering, en aktiekurskollpas och en galjonsfigur i form av Donald Trump, som själv inte är aktiv på appen, har bidragit till den bilden.

Är själv inte aktiv

Donald Trump har endast publicerat ett endaste inlägg på plattformen. Något som tyder på att appen inte fått det genomslag som han själv önskade. Fem månader innan lanseringen lät det annorlunda.

– Vi lever i en värld där talibanerna finns på Twitter, men er favoritpresident har blivit tystad. Det är oacceptabelt. Jag ser fram emot att dela med mig av mina tankar på Truth Social och att slå tillbaka mot techjättarna, sade Donald Trump, enligt The Guardian.

Oerhört missnöjd

Föga överraskande uppges Donald Trump vara missnöjd med sitt nya sociala nätverk. Personer nära Trump uppges ha hört den före detta presidenten svära och säga saker som ”vad fan är det som händer med Truth Social”, enligt Daily Beast.

Särskilt missnöjd uppges Trump vara över den misslyckade lanseringen. Flera användare väntar fortfarande på att få tillgång till plattformen.

Foto: Donald Trump FB

Text: Redaktionen


21 juli 2026

Nytt vägmärke i Sverige – 2 000 i böter om du blir påkommen

2026 07 21

Allt fler bilister har behövt bekanta sig med ett nytt vägmärke.

Märket har hittills gått så mycket under radarn att många sannolikt inte hunnit lära sig vad det betyder.

Och det riskerar att bli en dyr historia.

Se en bild på vägmärket längre ned i artikeln.

Cykelgator

Det var i slutet av 2020 som Transportstyrelsen först meddelade att ett nytt vägmärke med namnet cykelgata var på gång. Tanken var att skyltar så småningom skulle upp i städer över hela landet.

Vägmärket föreställer en stor cykel med en bil bakom sig. Det infördes efter att den dåvarande S-regeringen hade gjort det möjligt för kommuner att reglera gator som cykelgator. Syftet var att främja cykling och få fler att börja använda just cykel som färdmedel.

– Cykelgator är tänkt att kunna anges på mindre lokalgator där många cyklar för att tydligare visa att just cykling är ett prioriterat transportsätt på den gatan framför exempelvis motorfordonstrafik, sade Niclas Nilsson, utredare på Transportstyrelsen, vid tillfället.

Vägmärke för cykelgata, E33.

Cykelgata, Sveriges nyaste vägmärke. Foto: Transportstyrelsen.

Andra läser: Ica fyller hyllorna med samma märke – kunder missnöjda

Då får du böter

En annan bakgrund till vägmärkets intåg var att möjligheten att bygga cykelbanor eller cykelfält i städernas centrala delar ofta är begränsad. Då hänvisas cyklister till blandtrafik, vilket inte är helt riskfritt.

När det nya märket nu etablerar sig gäller det för bilister att se upp. Som bilförare har du nämligen väjningsplikt mot andra fordon, däribland cyklar, på cykelgatan. Blir du påkommen med att inte följa väjningsplikten väntar 2 000 kronor i böter.

Dessutom råder en maxhastighet på 30 kilometer i timmen.

En förare av ett motordrivet fordon ska anpassa hastigheten till cykeltrafiken, framhåller Transportstyrelsen.

I övrigt gäller följande på en cykelgata:

  • Den högsta tillåtna hastigheten märks ut med vägmärke.
  • Fordon får inte parkeras på någon annan plats än särskilt anordnade parkeringsplatser.
  • En förare har också väjningsplikt mot varje fordon vars kurs skär den egna kursen när föraren kommer in på en väg från en cykelgata.

Källa: Transportstyrelsen

Andra läser: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Foto: K. Eliasson

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 21

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen