Elon Musk i öppet bråk: “Du är helt psykiskt sjuk”

2025 02 22

Elon Musk har hamnat i ett öppet bråk med den danska astronauten Andreas Mogensen.

Konflikten, som sker inför allmän beskådan på den Musk-ägda sociala medieplattformen X, grundar sig på en intervju som Musk gjorde tillsammans med USA:s president Donald Trump i Fox News nyligen.

Under samtalet berördes de två astronauterna Butch Wilmore och Suni Williams, som fortfarande är kvar på den internationella rymdstationen ISS, trots att de skulle ha kommit hem till jorden i somras.

– De lämnades där uppe av politiska skäl, hävdar Musk i intervjun.

Trump tillägger att det är Bidens fel att astronauterna inte återvänt.

"Vilken lögn"

Uttalandet har fått den danska astronauten Andreas Mogensen att se rött.

– Vilken lögn. Och från någon som klagar på bristen på ärlighet från mainstreammedia, framhäver Mogensen på X.

Elon Musk slog tillbaka blixtsnabbt.

– Du är helt psykiskt sjuk, svarar multimiljardären och fortsätter:

– SpaceX hade kunnat ta hem dem för flera månader sedan. Jag erbjöd detta direkt till Biden-administrationen som vägrade. Återvändandet sköts fram på grund av politiska skäl, uttrycker Musk och avslutar med att kalla dansken “idiot”.

"Har varit planen sedan september"

Butch Wilmore och Suni Williams anlände till ISS i juni för ett åtta dagar långt uppdrag.

Hemresan har dock blivit försenad på grund av att Nasa bedömt transporten som för riskabel efter att rymdfarkosten Boeing Starliner fått problem.

Prognosen är nu att Wilmore och Williams kan få åka hem i mars med rymdfarkosten Crew-9 , vilket varit planen sedan i september då två ytterligare astronauter anslöt till stationen.

– Du vet precis som jag gör att Butch och Suni åker hem med Crew-9, vilket har varit planen sedan september. Inte ens nu skickar du upp en räddningsfarkost för att ta hem dem. De återvänder med Dragon-farkosten som har funnits på ISS sedan september, svarar Andreas Mogensen.

Prestigeförlust

Fel på framdrivningsanordningen och heliumläckor är två anledningar som gjort att Wilmore och Williams blivit kvar på ISS.

I höstas rapporterade Fox News att SpaceX var aktuella för att rädda astronauterna, vilket då ansågs kunna utgöra en prestigeförlust för Boeing Starliner, företaget bakom den farkost som amerikanerna reste till ISS med.

LÄS MER: Astronaut i rymden slår larm till jorden – Nasa har ingen förklaring

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen